מ"תוכנית גאונית" ועד "לעצור עכשיו" - מה קרה ליו"ר מועצת יש"ע?

מ"תוכנית גאונית" עד "לעצור": המהפך של אלחייני

מה השתנה בכמה שעות? יו"ר מועצת יש"ע עבר מהגנה על תוכנית טראמפ – למתקפה חריפה. האזינו
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יו"ר מועצת יש"ע דוד אלחייני ובקעת הירדן
צילום: צילום: יניב נדב, פלאש 90 / מועצת יש"ע

מה השתנה בשעות בודדות? אחרי פגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם גורמי ממשל אמריקניים אמר הבוקר יו"ר מועצת יש"ע דוד אלחייני בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב כי הוא תומך בראש הממשלה ובתוכנית טראמפ, שלדבריו תוארה בידי גורמים אמריקניים כגאונית, "אין שום פינוי של יישובים". אך רק שעות ספורות לאחר מכן השלים אלחייני סיבוב פרסה, ובריאיון לאסתי פרז ב"בחצי היום" בכאן רשת ב הוא תקף את התוכנית והבהיר כי "כל החלת הריבונות לא שווה כקליפת השום לעומת הקמת מדינה פלסטינית. צריך לעצור את זה עכשיו". 

האזינו לריאיון עם אלחייני בתוכנית הבוקר הזה

בשעת בוקר מוקדמת, או שעת לילה זמן מקומי בוושינגטון, הביע אלחייני תמיכה בנתניהו, שלדבריו "התרגש, הוא מבין שזה רגע דרמטי והיסטורי לישראל". הוא הוסיף כי הוא וראשי ההתנחלויות הביעו את חששם מפני הקמת מדינה פלסטינית, אך טען לפני כן שבפגישה עם גורמי ממשל אמריקניים הם "תיארו את התוכנית כתוכנית גאונית, שאי אפשר לסרב לה והיא תספק ביטחון למאה השנים הקרובות לישראל".

ורק כמה שעות לאחר מכן - האזינו לריאיון בתוכנית בחצי היום

בשעות הצהריים התראיין אלחייני פעם נוספת בכאן רשת ב ונשמע אחרת לגמרי: "אחרי שעיבדנו את הדברים, הגענו לכדי הבנה שתוכנית המאה של טראמפ כוללת מדינה פלסטינית, ואני נדהם מעצם העובדה שראש הממשלה שלי מסכים לדבר כזה, מדינה כזאת תהיה איום קיומי לישראל, לא יכולים לתת יד לתוכנית כזאת שמהותה הקמת מדינה פלסטינית, זה חיסול ההתיישבות ביו"ש".

"אני מוכן לוותר על ריבונות בבקעת הירדן ועל ההתיישבות ביו"ש אם המשמעות היא הקמת מדינה פלסטינית, צריך לעצור את זה עכשיו", המשיך אלחייני.

יו"ר מועצת יש"ע אף חשף טפח קטן מהמהלכים שמאחורי הקלעים של ביקור נתניהו. בפגישה בין ראש הממשלה לבין ראשי ההתנחלויות, לדבריו, "התנהל ויכוח מה משמעות המילה מדינה. הוא אמר – לא יהיה שם צבא. אבל מדינה זה מדינה. אי אפשר להגיד שמדינה כזאת תהיה בלי צבא, בלי שדה תעופה, שהאחריות הביטחונית תהיה של צה"ל, זה לזרות מלח בפצעים של האנשים".

"ישבנו עם גורם בכיר אמריקני ושמענו ברמזים על התוכנית", המשיך אלחייני לספר על המגעים. "גם מהם הבנו שמדובר בהקמת מדינה פלסטינית. יצאתי בתחושה שרק אחר כך הפנמתי אותה. בעצם מה אמרו לנו? אנחנו צריכים את העידוד שלכם, את ההסכמה שלכם, יכולה להיווצר סיטואציה שהדמוקרטים יעלו. בעיני זה איום מרומז". 

כשנשאל מה חשבו שתהיה התוצאה של הביקור והתוכנית אמר אלחייני: "כל החלת הריבונות לא שווה כקליפת השום לעומת הקמת מדינה פלסטינית. עדיפה לנו המציאות של היום, שאף אחד לא מפריע לנו להתפתח מאשר הקמה של מדינה פלסטינית".

הפופולריים