נתניהו וטראמפ נפגשו בבית הלבן: "הזדמנות המאה"

נתניהו וטראמפ נפגשו בבית הלבן: "הזדמנות המאה"

הבית הלבן יפרסם את פרטי תוכנית השלום מחר בערב: "הפלסטינים ירצו את העסקה הזאת, היא טובה מאוד להם" • בהמשך ייפגש הנשיא האמריקני עם יו"ר כחול לבן גנץ • דיווח: אבו מאזן הורה "להסלים את ההתנגדות"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו וטראמפ בפתח פגישה בבית הלבן, 27.01.20
צילום: קובי גדעון, לע"מ

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש הערב (שני) בבית הלבן עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ודן עמו בתוכניתו לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הבית הלבן יפרסם מחר בערב (שעון ישראל) את פרטי תוכנית השלום.

הנשיא האמריקני אמר בפתח הפגישה: "זו התוכנית שביבי ויריבו יאהבו מאוד.... זאת תוכנית חשובה מאוד למזרח התיכון. לא משנה מה אומרים, הישראלים והפלסטינים יצטרכו לעשות שלום. אני חושב שאנחנו קרובים, אבל עלינו להשיג הסכמה מגורמים אחרים. מדינות ערב רבות הסכימו לתוכנית. אני חושב שזאת התחלה טובה". טראמפ ציין כי "הפלסטינים ירצו את העסקה הזאת, היא טובה מאוד עבורם". 

הצטרפו לשידור החי בכאן 11

במענה לשאלת כאן חדשות על הבחירות בישראל, אמר טראמפ: "איזו מין מערכת מוזרה יש לכם, אנחנו כבר בסיבוב שלישי". נתניהו אמר: "עסקת המאה היא הזדמנות המאה ואנחנו לא נוותר עליה. אני רק רוצה לומר תודה על כל מה שעשית למדינת ישראל. מקווה שמחר נוכל להמשיך לעשות היסטוריה". 

גורמים בפמליית ראש הממשלה אמרו אחרי הפגישה: "המנהיגים שוחחו על התוכנית שתוצג מחר אך רוב הפגישה התמקדה באיראן. כמו כן שוחחו על הצורך לבלום את התוקפנות האיראנית, על מאמציה של איראן להתגרען ועל הצורך להמשיך את הלחץ בכל החזיתות".

בד בבד, ברצועת עזה קראו לימי זעם מחר ומחרתיים. בגדה המערבית קראו ליום זעם ביום שישי, אך בשטח הפתח קורא להפגנה כבר מחר בערב. בגדה אומרים שתהיה פעילות מחאה גם ביום רביעי בבקעה. בכירים פלסטינים אמרו לערוץ אל מיאדין כי לשכתו של יו"ר הרשות אבו מאזן הודיעה למצרים כי היא תניח לפלסטינים להביע את התנגדותם לתוכנית טראמפ. נמסר כי הנשיאות לא הורתה למנגנוני הביטחון למנוע מהמפגינים להגיע לנקודות החיכוך עם כוחות הביטחון הישראליים.

עוד אמרו המקורות כי אבו מאזן אמר לחברי הוועד המרכזי של הפתח כי ניצבים "מולנו ימים קשים ועלינו לשאת בתוצאות הסירוב, יהיו אשר יהיו... אנחנו צריכים להסלים את ההתנגדות בכל הנקודות ולהמריץ את הצוותים הצעירים בתנועה לא לצאת מהרחובות". עוד צוטט אבו מאזן אומר: "כשסירבתי לדבר עם טראמפ איימו עליי שאני אשלם מחיר גדול על ההתנהגותי אותה תארו כטיפשות".

עוד דווח בערוץ אל-מיאדין כי בשיחות סגורות עם בכירי הפתח אמר אבו מאזן על רקע הכוונה לפרסם את תוכנית טראמפ: "המצב לא יישאר כמו שהיה. אני לא אהיה בוגד. מי מהארגונים הפלסטינים שרוצה להיות איתנו נברך אותו ומי שלא נאמר לו שמקומו לא כאן. טראמפ רוצה לכפות עלינו דבר שאנחנו לא רוצים בו".

כמו כן, מקורות פלסטיניים אמרו לכאן חדשות כי ישראל ביקשה מהרשות שלא להבעיר את השטח ולא לקבל החלטות מרחיקות לכת בתגובה על פרסום תוכנית. לדברי המקורות, בימים האחרונים העבירו בכירים במערכת הביטחון מסרים ברוח זו לעמיתיהם הפלסטינים.

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר על תוכנית השלום של טראמפ: "אנשים מביעים את דעתם בלי לראות אותה. בתוכניות מהסוג הזה חשובה כל מילה, כל פסיק וכל נקודה. אני לא מסוגל בניגוד לאחרים לגבש עמדה בלי לראות".

בריאיון לרן בנימיני ויגאל גואטה בתוכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב, מתח ליברמן ביקורת על ראש הממשלה ואמר כי "אם נתניהו רוצה להחיל ריבונות על הבקעה אפשר לעשות את זה גם הרגע. נתניהו בלבל את המוח, דיבר וישר ברח מזה. עשה סיבוב על התושבים. אם נתניהו רוצה להחיל ריבונות יש לו רוב מוצק - אבל הוא לא מביא את זה".

בתוך כך, גורמים במדינות המפרץ אמרו בשיחות סגורות לדיפלומטים מערביים כי הם אינם פוסלים את תוכנית השלום של טראמפ למרות שהיא אינה כוללת מדינה פלסטינית בקווי 67'. תנאי המינימום שאותם גורמים מציגים הם שהתוכנית תכיל מדינה פלסטינית, ללא תנאי נוסף. מלך ירדן, עבדאללה השני, התייחס אתמול לראשונה בקולו לתוכנית ואמר: "עמדתנו ידועה לחלוטין. לא נסכים להצעות שיבואו על חשבוננו".

הפופולריים