ריבלין באושוויץ: זוכרים שלא מעטים מהפולנים נתנו יד לרצח יהודים

ריבלין: לא מעטים מהפולנים נתנו יד לרצח יהודים

בהצהרות לתקשורת של נשיא המדינה והנשיא הפולני, לרגל יום השואה הבין-לאומי, התייחס אנדז'יי דודה להיעדרותו מהטקסים בירושלים: "חלקם של הפולנים במאבק בנאצים הועלם"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראובן ריבלין ואנדז'יי דודה 27.01.20
צילום: צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין ביקר היום (שני) במחנה ההשמדה בפולין אושוויץ-בירקנאו, ונפגש עם הנשיא הפולני אנדז'יי דודה לרגל ציון יום השואה הבין-לאומי. בהצהרה לתקשורת אמר ריבלין: "אנו זוכרים שבמהלך המלחמה האומה הפולנית נאבקה בעוז ובאומץ נגד גרמניה הנאצית. אבל אנחנו גם זוכרים - שלא מעט מבני העם הפולני עמדו מנגד ונתנו יד לרצח היהודים".

ריבלין הוסיף: "צו השעה, היום, הוא להישיר מבט אל האנטישמיות, הגזענות והנוסטלגיה הפאשיסטית, אותן רעות חולות שמרימות את ראשן ומאיימות לכרסם ביסודות הדמוקרטיות שלנו. אנחנו שומעים היום את הקולות מפיצי השנאה הללו, באינטרנט, ברחוב, ובמוקדי הכוח הפוליטיים. זה קורה בכל רחבי אירופה, ובעולם כולו. החובה שלנו, היא להילחם באנטישמיות ובגזענות מלחמת חורמה – נחושה, ברורה, בלתי-מתפשרת.

"אנו מבקשים לשלוח היום יד אל האומה הפולנית, ולבקש לשוב לדרך שבה נצעד ביחד – דרך בה נעצב את עתידם של הדורות הבאים, מתוך כבוד להיסטוריה, ובראי ערכי השלום, הצדק, הסובלנות והשותפות".

נשיא פולין התייחס בהצהרה שלו להיעדרותו מפורום השואה העולמי, שנערך בירושלים בשבוע שעבר: "הסברתי לנשיא שוב את הסיבה להיעדרותי. הסברתי שהיה לי קשה מאוד שהדברים שהוצגו בטקס התעלמו לחלוטין מחלקם של החיילים הפולנים במלחמה נגד הנאצים. בצער רב קיבלתי את העובדה כי השתתפותה של פולין במבצע העצום במאבק נגד הנאצים, הועלמה ולכן לא יכולתי להשתתף שם.

"הדגשתי בפני הנשיא שאני מבין שהטקס אורגן על ידי קרן פרטית, וכי מר קנטור הוא ידידו של נשיא רוסיה, עימם יש לנו דין ודברים. אני מקווה שלא יהיו יותר ניסיונות להכחיש את ההיסטוריה, מפני שזה נוגע לכבודם של המתים ולמשפחות שאבדו את יקיריהם".

דודה הוסיף: "דיברתי עם הנשיא גם על יחסי ישראל-פולין והודתי לנשיא על נוכחותו פה. הטקס פה חשוב מאוד. יחסי ישראל-פולין הם העתיד, והודתי לו על שיתוף הפעולה הענף בינינו בכל התחומים - האזרחיים, הביטחוניים והמדעיים".

בנאומו, חזר נשיא פולין על הנרטיב הפולני הנוגע למה שהתרחש באדמת המדינה: "אנחנו הפולנים יודעים את האמת על מה שקרה כאן וזוכרים את שישה מיליון היהודים שנרצחו. רצח העם שנעשה בידי הרייך הגרמני התמקד בפולנים, באוקראינים אבל בראש ובראשונה ביהודים". עוד הוסיף כי פולין הייתה הקורבן הראשון של גרמניה הנאצית: "אדמותיה נכבשו, חייליה נלחמו בכל החזיתות ושישה מיליון מאזרחיה נרצחו בידי הנאצים", אמר, "אסור שהאמת לגבי אושוויץ תמות".

הפופולריים