ברשות הפלסטינית מזהירים: פרסום התוכנית יגביר את המתיחות

הרשות: פרסום התוכנית יגביר את המתיחות באזור

בכיר פלסטיני המקורב ליו"ר הרשות אבו מאזן אמר לכאן חדשות כי עיתוי הפרסום נועד להציל את ראש הממשלה בנימין נתניהו, ולחזקו בבחירות הקרובות. לדבריו, יו"ר הרשות לא זומן לוושינגטון
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, 03.07.19
צילום: צילום: פלאש 90

ברשות הפלסטינית מזהירים הערב (חמישי) כי פרסום תוכנית המאה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יגביר את המתיחות באזור, וברחוב הפלסטיני בפרט. בכיר פלסטיני המקורב ליו"ר הרשות אבו מאזן אמר לכאן חדשות כי עיתוי הפרסום נועד להציל את ראש הממשלה בנימין נתניהו, ולחזקו בבחירות הקרובות.


עוד ציין הבכיר כי אבו מאזן לא זומן לוושינגטון לאור הנתק בין המוקטעה לבית הלבן, וכי ההנהגה הפלסטינית תסרב לקבל עותק מהתוכנית כל עוד הממשל לא יחזור בו מההכרה בירושלים כבירת ישראל. הוא הוסיף כי אם התוכנית לא תכלול מדינה פלסטינית בקווי 67', שבירתה מזרח ירושלים, היא "תיוולד מתה", ולא רק הפלסטינים - אלא גם מדינות ערב ידחו אותה על הסף.

דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רדינה, אמר בתגובה לפרסומים כי הוא מזהיר מפני צעד אמריקני כלשהו שנוגד את ההחלטות הבינלאומיות. "אנו מזהירים את ישראל וההנהגה האמריקנית מחצייה של הקווים האדומים. אנו מסרבים להחלטות האמריקניות, העמדה שלנו היא סיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67' כשבירתה מזרח ירושלים", דברי אבו רדינה.

מהבית הלבן נמסר הערב כי נתניהו וגנץ יגיעו לבית הלבן ביום שלישי הבא. זאת לאחר שדווח כי הממשל האמריקני צפוי לפרסם הודעה בדבר תוכנית השלום של טראמפ ביומיים הקרובים. טראמפ עצמו צייץ כי הוא מצפה לקבל את פניהם של נתניהו וגנץ, אך הדיווחים על תוכנית המאה הם ספקולטיביים בלבד.

גורמים במערכת הפוליטית שנחשפו לחלקים בתוכנית אומרים כי "התוכנית מצויינת לישראל, אך אין סיכוי שתתממש". בכירים בהתיישבות מסרו לכאן חדשות כי על פי המידע שהגיע אליהם, תוכנית השלום האמריקנית תכלול החלת ריבונות ישראלית בבקעת הירדן ובכ-30% משטחי יהודה ושומרון, לצד הקמת מדינה פלסטינית מפורזת. על כחצי משטחי סי לא תוחל ריבונות ישראלית. כמו כן, לפחות עשרה יישובים יהודיים יישארו מבודדים.

בכיר בהתיישבות אמר לכאן חדשות: "כיום ישראל שולטת בכ-60% משטחי יהודה ושומרון, והפלסטינים ב-40%. תוכנית המאה הופכת את המשוואה, וההשלכות קשות מאוד מבחינה אסטרטגית". מועצת יש"ע תתכנס בשבוע הבא כדי לדון בתוכנית.

 

הפופולריים