טראמפ: תוכנית השלום תפורסם לפני הפגישה עם נתניהו וגנץ ביום שלישי

טראמפ: תוכנית השלום תפורסם לפני יום שלישי
לדברי נשיא ארה"ב, מדובר ב"תוכנית נהדרת שתצליח". קודם לכן התייחס סגן נשיא ארה"ב פנס להזמנה בפגישה עם נתניהו בשגרירות, והוסיף כי נתניהו הוא שהציע להזמין לפגישה בבית הלבן גם את גנץ. התוכנית כוללת החלת ריבונות בבקעה וביישובים יהודיים ביו"ש, אך גם ויתור על חלק משטחי סי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טראמפ, נתניהו וגנץ
צילום: צילומים: אי-פי, פלאש 90

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אמר הלילה (שישי) כי הממשל האמריקני צפוי לפרסם את תוכנית השלום לפני פגישתו הצפויה עם ראש הממשלה נתניהו ועם יושב ראש כחול לבן גנץ ביום שלישי. טראמפ אמר את הדברים לכתבים הנלווים אליו במטוס הנשיאותי. לדבריו, מדובר ב"תוכנית נהדרת שבאמת תצליח".

הנשיא האמריקני הוסיף כי הופתע שנתניהו וגנץ נענו להזמנתו לבוא לפגישה בבית הלבן בעיצומה של מערכת הבחירות בישראל. כשנשאל אם ישכין שלום בין נתניהו לבין גנץ, השיב טראמפ בבדיחות: "זה עשוי להיות אפילו קשה יותר". קודם לכן הוא צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי ארצו מצפה לראות את נתניהו וגנץ בשבוע הבא, והוסיף שהדיווחים על פרטי תוכנית השלום ועל לוחות הזמנים הם ספקולציות בלבד.

מוקדם יותר נפגשו סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס, המבקר בישראל במסגרת פורום השואה העולמי, ונתניהו בשגרירות האמריקנית בירושלים. בפגישה התייחס פנס להזמנת  נתניהו וגנץ לבית הלבן על רקע הדיווחים על כוונת הממשל לפרסם את תוכנית המאה, ואמר כי טראמפ הזמין את השניים כדי לשוחח על נושאים אזוריים.


"טראמפ ביקש ממני להזמין את נתניהו לבית הלבן בשבוע הבא", אמר פנס. "לפי הצעת ראש הממשלה, הזמנתי גם את בני גנץ להצטרף לנתניהו". ראש הממשלה אמר גם כן, כי הוא זה שהציע להזמין את יו"ר כחול לבן לבית הלבן: "אני מצפה להזמנה שלך, לבוא לוושינגטון ולדון ולעבוד קרוב. אני הצעתי שגנץ יצטרף להזמנה כי אני חושב שזה חשוב. אנחנו לא נפסיד את ההזדמנות ההיסטורית הזו. אנחנו חייבים קונצנזוס רחב בישראל".

מהבית הלבן נמסר כי נתניהו וגנץ יגיעו לבית הלבן ביום שלישי הבא לפגישה שתעסוק באינטרסים הביטחוניים המשותפים של שתי המדינות. כפי שדווח מוקדם יותר היום, הממשל האמריקני צפוי לפרסם הודעה בדבר תוכנית השלום של טראמפ ביומיים הקרובים.גורמים במערכת הפוליטית שנחשפו לחלקים בתוכנית אומרים כי "התוכנית מצויינת לישראל, אך אין סיכוי שתתממש". בכירים בהתיישבות מסרו לכאן חדשות כי על פי המידע שהגיע אליהם, תוכנית השלום האמריקנית תכלול החלת ריבונות ישראלית בבקעת הירדן ובכ-30% משטחי יהודה ושומרון, לצד הקמת מדינה פלסטינית מפורזת. על כחצי משטחי סי לא תוחל ריבונות ישראלית. כמו כן, לפחות עשרה יישובים יהודיים יישארו מבודדים.


בכיר בהתיישבות אמר לכאן חדשות: "כיום ישראל שולטת בכ-60% משטחי יהודה ושומרון, והפלסטינים ב-40%. תוכנית המאה הופכת את המשוואה, וההשלכות קשות מאוד מבחינה אסטרטגית". מועצת יש"ע תתכנס בשבוע הבא כדי לדון בתוכנית.

השתתפה בהכנת הידיעה: כרמל דנגור

הפופולריים