נשיא גרמניה: לא יכול לומר שהגרמנים למדו מהעבר

נשיא גרמניה: לא יכול לומר שהגרמנים למדו מהעבר

עשרות מנהיגים מכל העולם בטקס המרכזי ביד ושם. ריבלין: "אנטישמיות וגזענות הן מחלה ממארת" • נתניהו: "מה שמתחיל בשנאת יהודים לא נגמר בשנאת יהודים" | ישיר
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
וולטר שטיינמאייר נשיא גרמניה בפורום השואה הבין-לאומי 23.01.20
צילום:

פורום השואה הבין-לאומי: ביד ושם מתקיים היום (חמישי) הטקס המרכזי במסגרת אירועי הפורום הבין-לאומי, שבו משתתפים עשרות מנהיגים בכל העולם. הנשיא ראובן ריבלין פתח את דבריו והודה למנהיגים שהגיעו לאירוע: "תודה על הסולידריות שלכם עם העם היהודי, תודה על המחויבות שלכם לזיכרון השואה". ראש הממשלה בנימין נתניהו: "מה שמתחיל בשנאת יהודים לא נגמר שם". הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין רמז לעימות בין ארצו לבין פולין: "נושא השואה הפך למשחק פוליטי". נשיא גרמניה: "לא יכול לומר שהגרמנים למדו מהעבר".

משדר מיוחד בכאן 11

"אל מול האנטישמיות והגזענות, אל מול כוחות רדיקליים שמפיצים כאוס וחורבן, שנאה ופחד, עלינו לעמוד יחד כחומה בצורה לכבוד האדם, לכבוד האנושיות", אמר ריבלין למנהיגים. "אסור לנו לראות בדמוקרטיה דבר מובן מאליו. אנחנו הולכים ומתרחקים מזיכרון ההרס והחורבן של השואה ומלחמת העולם השנייה אבל אנחנו מוכרחים לזכור. גם היום - אורחינו, מנהיגי העולם, אנחנו זקוקים לאחריות".

"העם היהודי הוא עם זוכר", המשיך ריבלין. "אנחנו זוכרים לא מתוך תחושת עליונות. אנחנו זוכרים לא כדי להתבוסס בזיכרון הזוועה או בתחושת צדק עצמית. אנחנו זוכרים כי אנחנו מבינים שאם לא זוכרים ההיסטוריה חוזרת".

צפו בנאומו המלא של ריבלין:

"לא רק בני אדם עלו בכבשן המשרפות באושוויץ", אמר עוד הנשיא. "כבוד האדם, החירות, סולידריות אנושית - כל אלה עלו בעשן המשרפות של אושוויץ. גרמניה הנאצית ניסתה להשמיד את העם היהודי מתוך תפיסה של גאולת העולם מן היהודים, אבל אגב כך, תורת הגזע הנאצית עלתה בחייהם של למעלה מ-66 מיליון, 66 מיליון בני ובנות אדם. שלא נתבלבל, אנטישמיות לא עוצרת ביהודים. אנטישמיות וגזענות הן מחלה ממארת, שהורסת ומפרקת חברות ומדינות מבפנים, ואף חברה ואף דמוקרטית לא חסינה מפניהן".

נשיא גרמניה פרנק וולטר שטיינמאייר אמר בנאומו כי "אלה שביצעו את הפשעים היו גם בני אדם, גרמנים. הפשע הנורא ביותר בעידן המודרני נגד האנושות בוצע על ידי בני עמי. 75 שנים לאחר שחרור אושוויץ אני עומד מולכם כנשיא גרמניה כשעלי משא היסטורי כבד של אשמה".


"האחריות של גרמניה לא פגה", המשיך הנשיא. "אנחנו רוצים לעמוד באחריות שלנו. והלוואי שהייתי יכול לומר שהזיכרון הזה הפך אותנו לחסינים מרשע. כן אנחנו זוכרים, אבל לפעמים נראה כאילו שאנחנו מיטיבים להבין את העבר יותר מאשר את ההווה. רוחות רעות עולות במעטה חדש והן מציגות צורת חשיבה סמכותנית".

"הלוואי שיכולתי לומר שאנו הגרמנים למדנו את הלקח שלנו אחת ולתמיד, אך איני יכול לומר זאת כששנאה הולכת ומתפשטת", הוסיף שטיינמאייר. "אני לא יכול לומר את זה כשיורקים על ילדים יהודים בבתי הספר. אני לא יכול לומר זאת כשאנטישמיות גסה נמצאת תחת מעטה של סוג של ביקורת על ישראל".

יורש העצר הבריטי, הנסיך צ'ארלס, בחר להתייחס לסבתו הנסיכה אליס, שהחביאה יהודים בביתה באתונה בעת הכיבוש הגרמני ביוון בשנת 1943: "על שמה של סבתי, הקבורה בהר הזיתים, ישנו עץ השתול בחלקת חסידי אומות העולם פה ביד ושם, עובדה שגורמת לי ולמשפחתי גאווה עצומה". עוד אמר הנסיך מווילס, כי "אסור שהשואה תהיה לעובדה היסטורית בלבד".

נשיא צרפת עמנואל מקרון, ביקש בנאומו שזכר השואה לא יהפוך כר לשנאות חדשות: "השואה אינה יכולה להיות בגדר היסטוריה שניתן לשחק עימה ולעוותה בצורה כזו או אחרת. יש צדק, יש היסטוריה ויש הוכחות. כדי שלא נצלול שוב ללב המאפליה עלינו לזכור, שלאיש אין זכות להעלות את זכר המתים כדי להצדיק, כביכול, איזו שהיא שנאה בת זמננו. משום שכל אלה שניספו מחייבים אותנו לדבוק באמת".

סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס הדגיש בנאומו את הקשר בין האומה האמריקנית לעם היהודי ומדינת ישראל: "אני מתגאה לומר כסגן נשיא ארצות הברית שהאומה האמריקנית עמדה לצד מדינת ישראל בכל דרך אפשרית מאז 1948". על יום הזיכרון אמר: "אנחנו זוכרים היום לא רק את שחרור אושוויץ אלא גם את ניצחון החופש, הבטחה שהתקיימה ועם שחזר למקומו הטבעי בין אומות העולם".

מוקדם יותר התקיים טקס חניכת אנדרטה לזכר המצור על לנינגרד, שבו נשאו דברים נתניהו, ריבלין ופוטין. הנשיא הרוסי אמר בטקס כי "בישראל מעניקים חשיבות לשימור האמת על התרומה הנחושה של ברית המועצות במלחמת העולם השניה". על המחלוקת עם פולניה באשר לזכר האירועים ההיסטוריים הוסיף פוטין: "ברוסיה כועסים על הניסיון לנקות את שם הפושעים ולטשטש את זכר השואה".

הנשיא ריבלין אמר בנאומו באירוע: "בתום המצור של 900 הימים, זכו תושבי לנינגרד לראות כיצד גובר האור על האופל וכיצד מתעלה הרוח על קשיי הגוף. צבא גרמניה המתין שתישבר רוחם של בני לנינגרד והעיר תיכנע אבל לא זו הייתה התוכנית של אמא רוסיה. אין קשר חזק מזה של אם לבניה. יום הסרת המצור על לנינגרד הוא תאריך משותף בהיסטוריה שלנו, לצד שחרור מחנה ההשמדה אושויץ, תאריך ציון יום השואה הבינ"ל".

נתניהו התייחס בנאומו לאיומים הביטחוניים על ישראל ורמז לאיום האיראני: "מי שמאיים להשמיד אותנו ייתקל בתגובה חריפה ונחרצת". בקריאה למנהיגים המשתתפים בכנס אמר: "עלינו להתייצב יחד כדי להגן על ביטחוננו וקיומנו, יחד נמגר את הסכנה ונבטיח את עתידנו המשותף". 

עוד לפני הטקס פורסם מאמר בוושינגטון פוסט שנכתב בידי נשיא פולין אנדז'יי דודה, שהוזמן לפורום אך נמנע מההגעה אליו על רקע העימות מול פוטין. במאמר טען דודה כי לולא הסכם רוסיה-גרמניה הנאצית - לא הייתה שואה. "אסור לנו לשכוח שהצעד האחרון והמכריע שהוביל למלחמת העולם השנייה - המלחמה שבלעדיה לא היתה מתרחשת הטרגדיה של השואה - היה ההסכם הסודי בין היטלר לסטאלין, באוגוסט 1939", כתב דודה. "לאמת על השואה אסור למות. אסור לסלף אותה או להשתמש בה לכל מטרה שהיא".

לכל העדכונים מאירועי פורום השואה הבין-לאומי

הפופולריים