ביה"ד בהאג דחה זמנית את הדיון בסמכות לחקור טענות לפשעי מלחמה של ישראל

ביה"ד בהאג דחה את הדיון בבקשה לחקור את ישראל
הדיון נדחה בגלל שבקשת התובעת חרגה מהאורך הנדרש למסמך, והדבר צפוי לעכב את ההכרעה בעניין בכמה חודשים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, הולנד
צילום: צילום: אי-פי

בית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג דחה היום (שלישי) זמנית את הדיון בבקשת התובעת הראשית פאטו בנסודה, לקבוע אם בסמכות בית הדין לחקור טענות של פלסטינים לפשעי מלחמה מצד ישראל ביהודה ושומרון וברצועת עזה. הדיון נדחה בגגל שהבקשה חרגה מהאורך הנדרש למסמך - 110 עמודים, והדבר צפוי לעכב בכמה חודשים את ההכרעה בעניין.

התובעת בבית הדין הפלילי בהאג פרסמה את חוות דעתה לפני כחודש, ולפיה יש בסיס לפתיחת חקירת תלונות של פלסטינים נגד ישראל. בעקבות פרסום חוות הדעת של בנסודה, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פרסם חוות דעת משלו, לפיה לבית הדין אין סמכות שיפוט בנוגע לישראל וכל הפעילות הפלסטינית בהאג - נטולת תוקף.

בתגובתו של היועץ המשפטי לממשלה מסר מנדלבליט כי הוא דוחה את החלטת התובעת בהאג בתקיפות, והגדירה: "בלתי מתקבלת על הדעת". מנדלבליט הוסיף כי "מדינת ישראל היא מדינת חוק דמוקרטית המחויבת ופועלת לכיבוד החוק הבין-לאומי והערכים ההומניטריים. מחויבות זו נטועה באופיה ובערכיה של מדינת ישראל, ומובטחת על ידי מערכת משפטית חזקה ועצמאית. אין כל מקום להתערבות שיפוטית בין-לאומית במצב זה, מצדו של בית הדין שאמור היה לטפל בזוועות החמורות ביותר במקומות בהם שלטון החוק קרס".

הפופולריים