פורום השואה העולמי: מנהיגי העולם מגיעים

פורום השואה העולמי: מנהיגי העולם מגיעים
הרכבת האווירית לקראת האירוע הבינלאומי שייערך ביום חמישי תופסת תאוצה: נשיאת גאורגיה, נשיא בולגריה, נשיא קפריסין ויו"ר פרלמנט בלארוס כבר הגיעו לארץ. בהמשך ינחתו ראשי רומניה, פינלנד, פורטוגל, בוסניה, איסלנד, מקדוניה, אלבניה, צרפת וגורמים רשמיים נוספים, בהם יו"ר בית הנבחרים האמריקני ננסי פלוסי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס נחת בנתב"ג לקראת פורום השואה בעולמי, 21.01.20
צילום: צילום: סיון פרג', רשות שדות התעופה

בישראל נערכים להגעתם של 46 מנהיגים מרחבי העולם לקראת פורום השואה העולמי החמישי שיתקיים ביום חמישי ביד ושם. האירוע יתקיים לציון 75 שנים לשחרור אושוויץ-בירקנאו. נשיאת גיאורגיה סלומה זורבהשווילי, נשיא בולגריה רומן ראדב, יו"ר פרלמנט בלארוס ולדימיר אנדרייצ'נקו ונשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס כבר הגיעו ארצה.

בהמשך היום צפוים לנחות בנמל התעופה בן גוריון גם מנהיגי רומניה, פינלנד, פורטוגל, בוסניה, איסלנד, מקדוניה, אלבניה, צרפת וגורמים רשמיים נוספים, בהם יושבת ראש בית הנבחרים האמריקני ננסי פלוסי. נשיא המדינה ראובן ריבלין, המארח הרשמי של הפורום, נפגש כבר עם נשיאת גיאורגיה ועם מושל אוסטרליה דיוויד הארלי, שנחת אתמול. בהמשך הנשיא ריבלין ייפגש עם נשיאי רומניה ובולגריה.

נשיא ליטא הודיע ברגע האחרון כי לא יגיע לאירוע. בהודעה מטעם השגרירות נאמר כי הסיבה להיעדרות היא עניין טכני עקב פגישות שנוספו לנשיא בוועידת דאבוס שנערכת בו בזמן, ושבמקומו יישלח יו"ר הפרלמנט. עם זאת, גורמים המעורים בנושא, אמרו לכאן חדשות כי ייתכן מאוד וההחלטה נובעת מכך שהנשיא פוטין ינאם באירוע, וכי היחסים בין ליטא ופולין קרובים וכך גם מדיניותם ביחס לרוסיה -  ולכן ההחלטה של נשיא פולין לא להגיע השפיעה על החלטת נשיא ליטא.


שלשום אמר, יושב ראש הנהלת יד ושם אבנר שלו כי בואם של המנהיגים "חשוב משום שהם ישמיעו קול אחד נגד האנטישמיות שיש בו הרבה תקווה". בשיחה עם אריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב הוסיף כי הוא מצטער מאוד שנשיא פולין אנדז'י דודה החליט שלא לבוא. 

יושב ראש כחול לבן בני גנץ ייפגש עם נשיא צרפת מקרון, יושב ראש בית הנבחרים האמריקני ננסי פלוסי, וגם עם נשיא קפריסין ורומניה. נשיא רוסיה פוטין וסן נשיא ארצות הברית מייק פנס כרגע מחוץ ללוח הזמנים.

11 אלף שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים יאבטחו את האירוע. שינויים צפויים בהסדרי התנועה, כולל חסימות בצירים שונים בעיר ובכביש 1, החל מיום רביעי.


הפופולריים