בלעדי: נשיא פולין שמחרים את הפסגה בישראל – "פוטין מפיץ שקרים, השר כ"ץ פגע בעם הפולני"

נשיא פולין: פוטין מפיץ שקרים, השר כ"ץ פגע בנו

בריאיון לכאן חדשות מסביר אנדז'יי דודה כי האירוע המרכזי לציון 75 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ נערך בפולין בנוכחות 200 ניצולים מרחבי העולם • עוד אמר כי לא ייפגש עם ישראל כ"ץ עד שלא יתנצל על אמירותיו
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא פולין
צילום:

נשיא פולין אנדז'יי דודה, תוקף היום בחריפות את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ואת שר החוץ, ישראל  כ"ץ. בריאיון בלעדי לחדשות הערב בכאן 11 אומר היום (שני) הנשיא שמחרים את פורום השואה הבין-לאומי שייערך בישראל ביום חמישי, כי פוטין מפיץ שקרים וכי כ"ץ פגע בעם הפולני.

דודה ביקר את קיום האירוע ביד ושם ואמר כי האירוע המרכזי לציון 75 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ נערך בפולין בנוכחות 200 ניצולים מרחבי העולם. הוא הוסיף כי הוא לא מבין למה צריך לקיים אירוע נוסף גם בישראל: "מבחינתי כאן זה האירוע המרכזי. אולי הייתי מגיע כדי שלא יגידו עליי שאני מחרים אירועים כאלה. אבל האירוע האמיתי צריך להיות כאן". הריאיון המלא ישודר היום בחדשות הערב.

עוד אמר על האירוע בישראל: "אני סבור, ותמיד הייתי סבור, שהאירועים האלה לרגל יום הזיכרון הבין-לאומי לשואה צריכים להתקיים באושוויץ וזה המקום הכי חשוב להוקיר ולהנציח את זכרם של קורבנות השואה. לכן השנה, במלאת 75 שנה לשחרור המחנה, אותם אירועים בין לאומיים, שדרך אגב ישתתף בהם הנשיא ראובן ריבלין, יתקיימו בשטח מחנה אושוויץ".

דודה תקף כאמור בחריפות את נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, לאחר שזה טען כי פולין שיתפה פעולה עם הנאצים במלחמת העולם השנייה: "צר לי לומר זאת אבל פוטין מפיץ שקרים. הוא עושה את זה במטרה להסיר מרוסיה של סטלין את האחריות על הפתיחה במלחמה במשותף עם גרמניה הנאצית. אני מניח שהוא מתבייש בזה".

גם ישראל כ"ץ נמצא על הכוונת של דודה לאחר שאמר כי הפולנים ינקו אנטישמיות מחלב אימותיהם. הוא אמר כי הוא לא מתכוון להיפגש עם אדם שאמר אמירה כזאת עד שיתנצל: "יש יהודים שנולדו בפולין לפני מלחמת העולם השנייה ושרדו את השואה, שחושבים שלפולין ולפולנים מגיעה התנצלות. אין לי ספק שהמילים האלה היו פוגעניות מאוד כלפינו הפולנים וכלפי ארצנו".

אחרי שהובהר לנשיא פולין כי לא יוכל לשאת דברים באירוע 75 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ, פורום השואה הבינלאומי, הועלתה הצעה נוספת (בתמיכת בית הנשיא, גורמים במשרד החוץ וגורמים נוספים המעורבים בארגון האירוע): שנשיא פולין ינאם את הנאום המרכזי בארוחת הערב למנהיגים, שנשיא המדינה ראובן ריבלין, עורך יממה לפני פורום השואה הבינלאומי – ושהוא יהיה המנהיג הזר היחיד שיישא שם נאום.

גורמים ישראלים אומרים כי "הפתרון הוצע מתוך הבנה כדי לפשר בין העובדה שמספר הנואמים ביד ושם לא ישונה, וכן לאפשר לנשיא את הכבוד הראוי, מתוך ההבנה שדודה מעוניין לנאום". כאמור, בסופו של דבר, טוענים גורמים ישראלים כי בפולין סירבו להצעה הזאת.

משגרירות פולין בישראל נמסר בתגובה: אנו איננו מודעים להצעה רשמית שכזאת מצד לשכתו של נשיא המדינה ראובן ריבלין.

הפופולריים