מפזרים את הערפל ומנסים לחזות - האם הפעם תקום ממשלה? | שיחת השבוע

בחירות שלישיות - ואחרונות? | שיחת השבוע

אלדד יניב, נדב העצני, זהבה גלאון ויעקב אחימאיר בשיחה עם ירון דקל על השאלות הבוערות מהשבוע הסוער בזירה הפוליטית: מה קרה לשמאל ומה בימין? מה המקום של ערכים בפוליטיקה? ואיך תצא הכנסת מפלונטר החסינות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
זהבה גלאון, אלדד יניב, יעקב אחימאיר, נדב העצני
צילום: אין

עם סגירת הרשימות לכנסת ה-23 - אחרי האיחודים בימין ובשמאל - אנחנו עם מאזן ביניים של מרוויחים ומפסידים. האם כל המערך הזה יוביל אותנו הפעם להקמת ממשלה חדשה, ואיך בקשת החסינות של נתניהו צפויה להשפיע, אם בכלל, על תוצאות הבחירות? על כל אלה ועוד - בשיחת השבוע.

?מה קרה לימין

למרות שהיינו עדים לאיחודים והדחות גם בימין וגם בשמאל השבוע, הציונות הדתית היא זו שסחטה את מירב הדרמה. "הימין בהיסטריה מאחוז החסימה" אומר הפובליציסט עורך הדין נדב העצני. "אני חושב שהימין החדש היה צריך לרוץ לבד, ובמפלגה אחרת פרץ, סמוטריץ' ובן גביר. האיום של נתניהו על בנט לצרף את בן-גביר הוא חמור מאוד". העיתונאי הוותיק, חתן פרס ישראל יעקב אחימאיר, פחות מתעניין בחלוקת הכיסאות: "איבדנו ערכים, לטובת ספירת הכיסאות. המילה ערכים רלוונטית היום להיסטוריונים ולחוקרי מדע המדינה, לא לפולטיקאים". מן העבר השמאלי מסתכלת זהבה גלאון על יריביה בשוויון נפש: "בשבילי כל הימין הקיצוני הוא גוונים של בן גביר. אם יש ימין ליברלי, הוא היום בכחול לבן"

?מה קרה לשמאל

האיש שהיה יועצו של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, ייסד את תנועת "השמאל הלאומי", ייסד את מפלגת "ארץ חדשה", מועמד ברשימת המחנה הציוני לכנסת ופעיל במחאת פתח תקווה, עורך הדין אלדד יניב, סבור שהשמאל איבד כיוון. "בשמאל היו צריכים לוותר על האגו ולעשות פריימריז פתוחים. כרגע הרשימה שלהם נראית כמו סלט שאריות. מבחינה רעיונית, השמאל לא מעודכן בעמדותיו - דיבורים על אוסלו בשנת 2020 הם בלתי רלוונטיים. אבל המחלה הגדולה ביותר היא חלוקת השיח לביבי ואנטי-ביבי, חייבים להתקדם משם". יו"ר מרצ לשעבר זהבה גלאון מחמיאה לפרץ והורביץ על מהלך אמיץ וסבורה שהביקורת על סתיו שפיר הייתה מוגזמת: "אמרו עליה דברים שלעולם לא היו נאמרים על פוליטיקאי גבר". לנדב העצני שפיר לא תחסר, וגם לא "הצגותיה הגדולות בכל מיני ועדות של הכנסת", לדבריו.

כחלון פורש, נתניהו נערך לקרב על החסינות 

"משה כחלון בא ממקום של כוונות טובות, אבל הוא לא כל כך הצליח", אומרת גלאון על שר האוצר שמתכוון לפרוש לאחר הבחירות. "אני מאוד מחבבת אותו ברמה האישית, אבל שילוב של נסיבות - הממשלה, המשרד עצמו, הכשילו אותו". נדב העצני חריף בביקורתו על כחלון: "כישלון. משרד האוצר אינו פשוט, אבל הוא קיבל את תנאי הפתיחה הטובים ביותר והכלכלה הישראלית חזקה, אך נפגעה בגללו".

"כתבי האישום פוגעים בסיכוי של הליכוד והמערכת תקועה בגלל החשדות נגד נתניהו וההתנהלות שלו", העצני תוקף מימין את נתניהו. "בסיבוב הבא חלק ניכר מהמצביעים שלו יבינו שאינו מסוגל להביא את הבשורה". אחימאיר דווקא סבור שבחירות נוספות אפשריות לגמרי "הכריזמטיות של נתניהו ממקדת את כל המערכת בו וסביבו, הוא מדינאי ראוי ולא ניפרד ממנו כל כך מהר". 

הפופולריים