נתניהו: הרגשתי שיש נכונות מצד רוסיה להגיע לפתרון בעניין נעמה יששכר

רה"מ: הרגשתי נכונות רוסית לפתרון בנושא יששכר

ראש הממשלה שוחח אתמול עם נשיא רוסיה פוטין: "אני הרבה יותר אופטימי. אני לא יכול לפרט, אבל נמשיך לעשות הכל כדי להביא את נעמה הביתה. ועד אז, נמשיך לחזק את המשפחה שלה ואותה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו ופוטין בסוצ'י, ספטמבר 2019
צילום:

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שישי) כי הוא "מרגיש נכונות אמיתית מצד רוסיה להגיע לפתרון בעניין נעמה יששכר". ראש הממשלה שוחח אתמול עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וציין כי הוא "הרבה יותר אופטימי". נתניהו: "נמשיך לעשות הכל כדי להביא את נעמה הביתה. ועד אז, נמשיך לחזק את המשפחה שלה ואותה". 


נתניהו שוחח אתמול עם פוטין, על ההתפתחויות באזור ועל עניינה של יששכר. השיחה התקיימה כשבוע לפני הגעתו של הנשיא הרוסי לישראל. מנתניהו נמסר שהשיחה הייתה חמה ועניינית, וחיזקה את האופטימיות של נתניהו שעניין שחרורה של הישראלית מתקדם לקראת פתרון. 

בד בבד, הסנגור של יששכר, עורך הדין ואדים קלובנגט אמר כי "נעמה מאוד אופטימית לאחר שקיבלה את המכתב מנתניהו ומרעייתו". על ההתפתחויות האחרונות אמר "גם החדשות האחרונות ברוסיה ובישראל באשר לאפשרות לפתרון למצבה מעודדות אותה. נעמה תשיב במכתב לראש הממשלה בעת שתוכל לעשות כן".

יפה יששכר, אמה של נעמה, אמרה כי ראש הממשלה נתניהו אמר לה שהוא מחויב לשחרר את בתה. לדבריה: "ראש  הממשלה אמר לי שעליי מוטלת  האחריות לשמור על חוסנה הנפשי של נעמה כל עוד היא בכלא הרוסי, ולהיות חזקה ואופטימית". יששכר גם קראה לנשיא פוטין וביקשה ממנו: "לפעול כידיד אמיתי של ישראל והעם היהודי וכמנהיג מעצמה עולמית ולשחרר את נעמה שלי חזרה לביתה שבישראל".

בריאיון לכאן חדשות אמרה יפה יששכר כי היא מקווה שנעמה תשוחרר לפני ביקורו של פוטין בישראל, והוסיפה כי "אם נעמה לא תשוחרר לפני הגעת פוטין לישראל אני אגיע ואנסה להעביר לו מכתב או מסר". בהתייחס לאמירתה שתחסום את כניסת פוטין לבית הנשיא אמרה: "זאת לא הדרך שלי. זה היה ברגע של תסכול, יאוש, כעס ואכזבה. לא אעצור אותו. כשרואים שיש סיכוי ויש שיח אז הנטייה היא שלא למחות".

בהודעת הקרמלין על השיחה לא היה אזכור לנושא יששכר. נאמר כי נדונו שורה של נושאים אקטואליים ברוח הביקור של מנהיג רוסיה בישראל, שמגיע כדי להשתתף באירועים לכבוד שחרור מחנה ההשמדה אושוויץ. עוד צויין כי פוטין ונתניהו הדגישו את חשיבת השמירה על האמת בכל הנוגע למלחמת העולם השנייה. 

ביום שלישי אמר סגן החוץ הרוסי יבגני איבנוב שארצו לא מתכננת לשחרר את נעמה יששכר בעסקת חליפין, כלומר שהצעירה הישראלית לא תשוחרר בתמורה לשחרור של אזרח רוסי הכלוא בישראל. כך על פי דיווח של סוכנות הידיעות הרוסית TASS. איבנוב לא התייחס בדבריו לאפשרות שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין יעניק חנינה ליששכר.

פוטין צפוי להגיע לישראל בשבוע הבא כדי להשתתף בפורום השואה העולמי. אמה של הצעירה הישראלית יפה יששכר פנתה בתחילת החודש לנשיא המדינה ראובן ריבלין ואמרה לו שבכוונתה "לחסום בגופה" את פוטין כשינסה להיכנס לבית הנשיא.

יששכר הורשעה ברוסיה בהברחת סמים ונידונה ל-7.5 שנות מאסר. הערעור שהגישה נדחה. ההערכה בישראל היא כי יששכר נעצרה כקלף מיקוח על מנת להביא להעברתו לרוסיה של הבלוגר שהיה עצור בישראל אלכסיי בורקוב. הוא הוסגר בינתיים לארצות הברית, וכעת מתנהלים מגעים בין רוסיה לישראל בנוגע ליששכר.

הפופולריים