בימין החדש מאשרים: סמוטריץ' ביקש לחדש את המגעים

בימין החדש מאשרים: סמוטריץ' ביקש לחדש מגעים

רגע לפני סגירת הרשימות לכנסת מאשימים באיחוד הלאומי את הבית היהודי בנסיגה מחתימה על הסכם מיזוג המפלגות שאמור היה לעבור במרכזים: "בלי בשורה של ממש לציבור על מיזוג אמיתי לא ניתן יהיה להפיח רוח חדשה בציונות הדתית ולהחזיר את המצביעים הביתה, והרשימה תתקשה לעבור את אחוז החסימה". סמוטריץ': בוחן אפשרות לרוץ בימין החדש
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ'
צילום: צילום: פלאש 90

יממה לסגירת הרשימות במפלגת "הימין החדש" של בנט ושקד מאשרים הבוקר (שלישי) שבצלאל סמוטריץ' מהאיחוד הלאומי פנה אליהם הלילה וביקש לחדש עימם את המגעים, וכי אכן מתנהלות שיחות בין הצדדים. 

במהלך הלילה התפוצצו המגעים לחיבור בין הבית היהודי של רפי פרץ לאיחוד הלאומי. הרקע להפסקת השיחות, לטענת סמוטריץ', קשור לכך שהמיזוג לא אושר אמש במרכז הבית היהודי. בבית היהודי טוענים, מנגד שהפיצוץ בשיחות אירע משום שסמוטריץ' קיבל הצעה טובה מהימין החדש. בשעה 1:30 בלילה שלח יו"ר האיחוד הלאומי, השר בצלאל סמוטריץ׳, הודעה לאנשי הבית היהודי לפיה הוא מפסיק את המגעים מייד ובוחן אפשרות לרוץ במפלגת הימין החדש. 

הבית היהודי והאיחוד הלאומי הפנו הבוקר חצים והאשמות הדדיות. איתמר בן גביר, שמפלגתו עוצמה יהודית סיכמה על ריצה משותפת עם הבית היהודי, האשים את סמוטריץ' בכך שהוא מונע איחוד בגלל מיקום ברשימה: "כל המחלוקת זה האם מספר שתיים של סמוטריץ' באיחוד הלאומי, אופיר סופר, יהיה מקום רביעי או חמישי ברשימה. מוטי יוגב באצילות כבר ויתר והסכים לרוטציה במקרה ואחד מהם לא ייכנס לכנסת. אני שואל את סמוטריץ', אתה רוצה להביא עלינו את שלטון השמאל? תסכן את בית אל וקדומים בגלל ויכוח על מקום?"

האזינו לריאיון המלא עם איתמר בן גביר בכאן רשת ב:

באיחוד הלאומי הודיעו כי למרות דרישתם כי שתי המפלגות יחתמו על נספח מיזוג המפלגות נסוג הבית היהודי מהחתימה וביקש להמשיך במשא ומתן לאחר כינוס מרכז המפלגה. "כפועל יוצא מכך לא הונחו ההסכם והנספח בפני מרכז הבית היהודי והוא לא אישר אותם", נכתב בהודעת המפלגה. "בהיעדר עיגון של הליך המיזוג, הפך נספח המיזוג לאות מתה, והבסיס להסכם הריצה המשותפת נשמט".

באיחוד הלאומי טוענים כעת כי בלי אישור הסעיף ועל רקע ההבנה כי אין עוד אפשרות להעביר זאת במרכז הבית היהודי, הודיעו באיחוד הלאומי כי הם מחשבים מסלול מחדש. "בלי בשורה של ממש לציבור על מיזוג אמיתי ועריכת בחירות דמוקרטיות לפחות לבחירות הבאות, לא ניתן יהיה להפיח רוח חדשה בציונות הדתית ולהחזיר את המצביעים הביתה, והרשימה תתקשה לעבור את אחוז החסימה".

הבית היהודי הודיע בתגובה להודעת האיחוד הלאומי: ״בשביל לומר אמת לא צריך אלפי מילים. יש אמת פשוטה והיא שהאיחוד הלאומי מתנהג בחוסר אחריות למחנה הימין כולו. המרכז של הבית היהודי אישר אמש ליו״ר להוביל חיבורים והמיזוג יאושר על ידי המרכזים המשותפים בהמשך. אין שום פערים וניתן לסגור כבר עכשיו, זה רק עניין של רצון. הסירוב של האיחוד הלאומי מגלה שלא איחוד מפלגות מעניין אותם אלא כנראה הצעה חדשה מהימין החדש. הציבור במחנה הימין ובציונות הדתית מצפה מאיתנו להגיע לאחדות זה מה שעשינו עד עכשיו וזה מה שנעשה.״

יו"ר מרכז הבית היהודי, עידית סילמן, אמרה בריאיון לכאן רשת ב שהגולל לא נסגר על האיחוד. "כרגע אין מיקומים ולא הובא שום הסכם. אני קוראת לכל החברים לחזור אל המשא ומתן. לרב פרץ ניתנה אתמול הזכות לסגור את המשא ומתן ביום וחצי שנישארו. האיחוד הלאומי ואנחנו שותפים טבעיים"

האזינו לריאיון המלא עם עידית סילמן בכאן רשת ב

אמש נרשם עימות במרכז הבית היהודי שאף התפתח לידי אלימות פיזית בין תומכי הרב רפי פרץ לבין תומכי ח"כ מוטי יוגב. הרב פרץ דרש לקבל סמכות לנהל לבדו משא ומתן מול מפלגות נוספות. ח"כ יוגב דרש שנציג מטעמו יהיה שותף בצוות המשא ומתן מול מפלגות נוספות כדי להבטיח מקום ריאלי בעבורו. יוגב חשש מתרגיל שבמהלכו יכניס הרב פרץ מפלגה נוספת לרשימה על חשבון הבית היהודי ובכך ידחוק את יוגב למקום לא ריאלי. בסיום הישיבה הוחלט שלכל ח"כ יהיה נציג בצוות המשא ומתן.

יו"ר מרכז המפלגה סילמן אמרה כי העימות הפיזי אמש היה בשולי הכינוס, ומדובר בהתפרצות טבעית של אמוציות שנצברו בשנה עמוסת מערכות בחירות. "אירוע חריג שלא מעיד על המרובה", אמרה סילמן. 


הפופולריים