ארדן החליט להקפיא את מינוי המפכ"ל ונציב שב"ס עד לאחר הבחירות

ארדן החליט להקפיא את מינוי המפכ"ל ונציב שב"ס

השר לביטחון הפנים הסביר שההחלטה נובעת מקשיים משפטיים וסירוב הוועדה למינוי בכירים לבדוק כמה מועמדים. לדבריו, "נוצרה אי ודאות באשר ליכולת להשלים את אישור המינויים לפני יום הבחירות". בעקבות הודעת ארדן הודיע ניצב כהן כי יתחיל לבצע סבב מינויי קצינים במשטרה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גלעד ארדן
צילום: צילום: פלאש 90

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, החליט היום (ראשון) להקפיא את הליך מינוי מפכ"ל המשטרה ונציב שב"ס, ולהמשיך בו לאחר הבחירות. זאת, לטענתו, בגלל הקשיים המשפטיים וסירוב הוועדה למינוי בכירים לבדוק כמה מועמדים. ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, וממלא מקום נציב בתי הסוהר, גונדר אשר וקנין, עודכנו בהחלטה. בעקבות הודעתו של ארדן הודיע ניצב כהן כי יתחיל לבצע סבב מינויי קצינים במשטרה.

בהודעה מטעם ארדן נכתב כי "השר הבהיר כי בהתאם לחוק, נתונות לממלאי המקום הסמכויות הנדרשות והגיבוי להמשיך ולבצע כל תיקון וכל שינוי נדרש במשטרה ובשב"ס כולל ביצוע סבבי מינויים פנימיים". לדבריו, "בשבועות האחרונים נוצרה אי ודאות משפטית באשר ליכולת לקדם ולהשלים את אישור המינויים בממשלה לפני יום הבחירות". 

ארדן מנה בהודעתו כמה סיבות להחלטתו. הראשונה היא סירוב הוועדה לבדוק כמה מועמדים במקביל. לדבריו, "הוועדה החליטה לבדוק מועמד אחד לכל תפקיד, החלטה אשר גורמת לחוסר ודאות כיוון שרף 'טוהר המידות' של הוועדה אינו מוגדר ואין לו קריטריונים". הוא הוסיף שגם אם יוגש מועמד אחד, הליך בדיקתו יימשך עד לאחר הבחירות. 

כמו כן, ציין ארדן שצפויות כמה עתירות לבג"ץ נגד המינוי, בשל היותו בתקופת בחירות. כך שלטענתו הדבר יאריך משמעותית את ההליך ועשוי לגרום להקפאתו לקראת הבחירות. טענה נוספת שציין היא כי "כבר בשלב זה נשלחו לוועדה התנגדויות מטעם קצינים לשעבר במשטרה. עקב מדיניות הוועדה, לאפשר למתנגדים מהציבור להופיע בפניה גם אם מדובר בטענות שנבדקו בעבר, ברור שההליך יארך פרק זמן, שיגרור את הליכי המינוי עד סמוך ליום הבחירות ואולי אף לאחריו". 

לפני כשבועיים התכנסה הוועדה בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג, כדי לדון בבקשתו של ארדן להביא לבדיקתה כמה מועמדים לתפקידים. נמסר שבמהלך הדיון היו הדעות חלוקות, ובסיומו הוחלט ברוב קולות כי על השר להגיש מועמד אחד בלבד לכל תפקיד.

כשבוע וחצי קודם לכן פורסם בכאן רשת ב כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע לארדן שהוא רשאי למנות מפכ"ל קבוע ונציב שב"ס קבוע בתקופת הבחירות הנוכחית. שלושת המועמדים הם: ממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן, הסמפכ"ל אלון אסור ומפקד מחוז ירושלים דורון ידיד.

הפופולריים