אדלשטיין: כינוס ועדת הכנסת בעת הזו - טעות קשה

אדלשטיין: כינוס ועדת הכנסת בעת הזו - טעות קשה

יו"ר הכנסת הגיב לחוות דעתו של יועמ"ש הכנסת לפיה הוא מחוייב לאפשר את הקמתה: "כולם יודעים שהוועדה תהפוך לג'ונג'ל שיבזה את בית המחוקקים" • גנץ: "הנחיתי את ניסנקורן לכנס בהקדם האפשרי את הוועדה המסדרת ולהקים את ועדת הכנסת"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אדלשטיין במסיבת העיתונאים שכינס, 12 בינואר 2020
צילום:

הקרב על החסינות: יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין הכריז במסיבת עיתונאים שכינס היום (ראשון) בעקבות חוות הדעת המשפטית של היועץ המשפטי לכנסת: "הוועדה המסדרת נתנה לי סמכות לאשר את כינוסי הוועדה. כינוס ועדת הכנסת בעת הזו יהיה טעות קשה. אסור שהליך מעין שיפוטי יהפוך לבמה לתעמולת בחירות פסולה. בכל מה שתלוי בי – לא אתן יד להפיכתה של הכנסת לזירה של תעמולת בחירות זולה, על ידי שום סיעה בכנסת".

"כולם יודעים שהוועדה תהפוך לג'ונג'ל שיבזה את בית המחוקקים", הסביר אדלשטיין את עמדתו. אך הוא הוסיף: "בחוות הדעת נקבע כי אין לי סמכות למנוע את כינוס הוועדה. המשמעות היא שהוועדה יכולה להתכנס גם ללא אישורי. אני חולק בצער על עמדת היועץ המשפטי לכנסת. מותר לחלוק עליו ולא להסכים איתו, אבל אסור בתכלית האיסור להסית נגדו אישית או להשתמש נגדו בביטויים אלימים".

יושב ראש הכנסת חזר וטען כי הוא פועל בממלכתיות ובהתאם להוראות החוק, תקנון הכנסת ופסיקה משפטית קיימת. לדבריו, "בשבוע האחרון התנהל נגדי קמפיין אגרסיבי. היו ביטויים שנשמעו כמו מאפייה: 'אם לא תשתף פעולה נדיח אותך'. למאיימים האלו מכחול לבן אענה כמו באחד הסרטים - כשאתם רוצים לירות אז תירו, אל תדברו".

אדלשטיין למעשה רומז שיש בסמכותו למנוע את כינוס מליאת הכנסת. אמנם את כינוס הוועדה המסדרת, שתבקש להקים ועדת כנסת, הוא אינו יכול למנוע - כך לפי קביעת היועץ המשפטי לכנסת. אך לאחר מכן מליאת הכנסת נדרשת גם היא לאשר את הקמת ועדת הכנסת. וכאן, רומז אדלשטיין, שתקנון הכנסת מאפשר לו למנוע את כינוס מליאת הכנסת.

מוקדם יותר היום פרסם היועץ המשפטי לכנסת איל ינון את חוות דעתו בנוגע להקמת ועדת הכנסת שתדון בבקשת החסינות של ראש הממשלה. הוא קבע שאדלשטיין לא יכול למנוע את כינוסה. חוות הדעת פורסמה לאחר שבית המשפט העליון דחה את בקשת הליכוד למנוע את פרסומה. כמו כן, נכתב שאם הוועדה המסדרת תגבש הצעה בדבר הרכב הוועדות הקבועות, יוכלו הממשלה או 25 חברי כנסת לבקש את כינוס המליאה – ויהיה על אדלשטיין להיענות לדרישה זו.

יושב ראש כחול לבן, בני גנץ מסר לאחר החלטת ינון: "הנחיתי את חבר הכנסת אבי ניסנקורן, לכנס בהקדם האפשרי את הוועדה המסדרת ולהקים את ועדת הכנסת בכדי לדון בחסינות נתניהו. נתניהו ביקש – נתניהו יקבל".

קודם לכן הגישה מפלגת הליכוד לבית המשפט העליון בקשה לצו ארעי למניעת פרסום חוות דעתו של ינון. מהליכוד נמסר: "חוסר האיפוק מגדיל את החשש לניגוד עניינים, ופוגע קשות באמון הציבור בכנסת, ובהליכים המעין שיפוטיים המתקיימים בה".

במחנה הדמוקרטי תקפו את הליכוד: "מיקי זוהר הוא לא יותר מביריון בשליחות ראש ממשלה נאשם שנמלט מאימת הדין. נתניהו מנהל מסע רדיפה מאפיונרי נגד כל מי שעומד בינו לבין החסינות".

חבר הכנסת אבי ניסנקורן מכחול לבן, שיהיה יו"ר הוועדה אם תוקם, אמר הבוקר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי למרות שהכנסת התפזרה יש די זמן לדון באופן יעיל וענייני בחסינות ראש הממשלה נתניהו וכי יש לכך תקדימים. לדבריו, עמדת הרוב רוצה דיון בחסינות והטענות נגד כינוס הוועדה אינן נכונות. "חמור מאד שראש הממשלה נתניהו מוביל את ההתקפה נגד היועץ המשפטי לכנסת ינון ונגד אנשי המשפט ושלטון החוק", הוסיף ניסנקורן בריאיון לאריה גולן. 

הפופולריים