רה"מ בשיחות סגורות: אין דרך למנוע דיון בחסינות

רה"מ בשיחה סגורה: אין דרך למנוע דיון בחסינות

בכירים בליכוד אומרים כי נתניהו מבין שתהליך הקמת ועדת הכנסת לא ניתן לעצירה. במפלגה ינסו ככל הנראה לעכב את ההליך באמצעות הגשת בג"ץ אך מדובר בעיכוב בלבד • ליברמן לכאן רשת ב: "אין אף בר דעת שיאמין שהיועמ"ש נתן יד לתפירת תיק לראש הממשלה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו
צילום: צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90

בכירים בליכוד מספרים שראש הממשלה בנימין נתניהו הודה בשיחות סגורות שאין, ככל הנראה, דרך למנוע את הקמת ועדת הכנסת, שתדון בחסינות בעניינו. כך פורסם היום (חמישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

אותם בכירים אומרים שנתניהו למעשה השלים עם העובדה שהוועדה תוקם, ושהוא מודע לכך שגם ליו"ר הכנסת אין דרך לעצור את התהליך. זאת לאור חוות הדעת שצפוי להגיש בקרוב היועץ המשפטי של הכנסת איל ינון. בליכוד ככל הנראה ינסו לעכב את ההליך באמצעות הגשת בג"ץ, אך לטענת הבכירים גם נתניהו עצמו מבין שיהיה מדובר רק בעיכוב בלבד ולא במניעת הקמת הוועדה.

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, התייחס להקמת ועדת הכנסת בריאיון לכאן רשת ב ואמר: "ועדת הכנסת זה לא בית משפט, היא לא בודקת ראיות או טיעונים. היא בודקת אם תפרו כאן תיק או שהייתה עילה. כל מי שמכיר את השתלשלות העניינים ומכיר את מנדלבליט והרקע שלו עם נתניהו – אין אף בר דעת שיאמין שהיועמ"ש נתן יד לתפירת תיק לראש הממשלה".


במענה לשאלה אם ייתן יד להחלפת יו"ר הכנסת במידה ולא תוקם ועדת הכנסת? ענה ליברמן כי "כל מה שצריך לעשות כדי שהיא תקום נעשה. תפקיד יו"ר כנסת זה תפקיד ממלכתי ולא מפלגתי – והיה ולא ינהג כך, נפעל בהתאם". בהתייחס לנחיצות בחסינות כיום אמר ליברמן כי "יש מקרים שהחסינות כן מוצדקת ויש מקרים שלא" והוסיף כי במקרה של נתניהו, אין צורך בחסינות.


האזינו לריאיון המלא של ליברמן בכאן רשת ב

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט זימן אליו אתמול כמה מבכירי משרדו לדיון ראשון לקראת הופעתו בוועדת הכנסת. ההחלטה לקיים את הישיבה נבעה מהערכת היועץ כי למרות מאמצי פרקליטיו של נתניהו לגרום לדחייה ארוכה של הדיון בנושא – הוא יתקיים בהקדם וההכרעה בו תיפול עוד לפני הבחירות.

מנדלבליט  כבר הבהיר בעבר שלא יסכים לשנות סדרי עולם לכבוד תיקי ראש הממשלה, שלא יתיר הזמנת עדי תביעה לוועדה שתדון בחסינות, ושמבחינתו תפקיד הוועדה היה ונשאר אחד - לבחון אם כתבי האישום הוגשו בתום לב או מתוך מניעים זרים. לא לשמוע עדים ולא לחקור אותם. "כאן זה מתחיל", אמר גורם בצמרת הפרקליטות, "וכאן זה נגמר".

ראש הממשלה כינס בתחילת השבוע לישיבה דחופה את יועציו הפוליטיים. במהלך הישיבה תקף נתניהו בחריפות את עוה"ד אייל ינון. הוא אף תדרך שרים במפלגה ביממה האחרונה וביקש מהם לפעול נגד ינון בכל דרך. זאת בזמן שהוא עצמו מעדיף, לפי שעה, שלא להתבטא פומבית בנושא.

כתוצאה מכך ינון הודיע כי הוא פוסל עצמו מלעסוק בנושא החסינות בגלל ניגוד עניינים. הודעתו של היועץ המשפטי לכנסת הגיעה לאחר שיו"ר הקואליציה מיקי זוהר דרש את פסילתו בשל הסכם ניגוד העניינים של בת זוגו של ינון - עו"ד עמית מררי, שנושאת במשרה בכירה במשרד היועץ המשפטי לממשלה. לפי ההסכם, היועץ המשפטי לכנסת לא יעסוק בעניינים הנמצאים בטיפולה של עו"ד מררי.

הפופולריים