האשמות בפולין: לא נתנו לנשיא לנאום כדי לא להרגיז את פוטין

האשמות בפולין: לא נתנו לנשיא לנאום בגלל פוטין

גורם בפולין התייחס להחלטה של הנשיא דודה שלא להשתתף בפורום השואה בישראל. הגורם הביע את אכזבו: לא הייתה מניעה שגם פוטין וגם דודה יישאו דברים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יד ושם
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גורם בממשל של פולין התייחס הערב (שלישי) להחלטה של הנשיא אנדז'יי דודה שלא להשתתף בפורום השואה הבינלאומי, שייערך בישראל ב-23 בינואר. "למרות הטענות כי מדובר בעניין טכני, אנחנו חושבים שלא רצו להרגיז את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ולכן לא אפשרו לדודה לנאום", אמר הגורם.


הגורם הביע את אכזבתו: לא הייתה מניעה שגם פוטין וגם דודה יישאו דברים. הפולנים פנו לראשונה ליד ושם ולבית הנשיא, המארגנים את האירוע, בבקשה שדודה ינאם כבר לפני ארבעה חודשים, כשהחלו בהכנות של האירוע. המארגנים הודיעו כי רק נציגי ראשי המעצמות ינאמו. בימים האחרונים, אחרי שהחל המשבר מול רוסיה, נעשו פניות נוספות בנושא, אך ההחלטה נותרה בעינה.

נשיא פולין הודיע שלא ישתתף בטקס של פורום השואה לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ. בימים האחרונים איים שלא ישתתף בטקס אם לא תינתן לו האפשרות לנאום בו. הרקע להחלטתו הוא מתח בין פולין לרוסיה, לאחר שהנשיא פוטין, שאמור לנאום באירוע, אמר בעת האחרונה כי פולין שיתפה פעולה עם גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה.

אל האירוע צפויים להגיע כ-40 מנהיגים מרחבי העולם. מארגני האירוע החליטו, לאור הבקשות הרבות של מנהיגים בינלאומיים לשאת דברים, כי רק מנהיגים ישראליים ונציגי המעצמות במלחמת העולם השנייה ינאמו. בביקורו בארץ אמור פוטין אף לחנוך אנדרטה בירושלים.

הפופולריים