נתניהו על דברי הרב הראשי: אמירה מקוממת שאינה במקומה

נתניהו על דברי הרב הראשי: אמירה מקוממת

המערכת הפוליטית סוערת לאחר שהרב הראשי יצחק יוסף תועד אומר שהמדינה העלתה מסות של עולים ממדינות ברית המועצות לשעבר כדי שיצביעו למפלגות שאינן דתיות: "עולים שונאי דת" • ליברמן: להשעות לאלתר את הרב הראשי • לפיד: "על הרב להתנצל על דבריו המבישים והחמורים"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה נתניהו והרב הספרדי הראשי
צילום: פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שלישי) כי דברי הרב הספרדי הראשי יצחק יוסף, שטען כי חלק מעולי ברית המועצות לשעבר הם שונאי דת שהובאו כדי להצביע למפלגות אנטי חרדיות, מקוממים ואינם במקומם: "אמירה מקוממת. העלייה ממדינות חבר העמים לשעבר היא ברכה עצומה למדינת ישראל ולעם היהודי. הממשלה בראשותי תמשיך לפעול למען עלייתם וקליטתם בארץ של אחינו ואחיותיו יוצאי בירת המועצות לשעבר".

הבוקר דווח בעיתון ידיעות אחרונות כי הרב יוסף אמר שהמדינה העלתה לארץ "מסות של גויים גמורים, בהם שונאי דת, שמצביעים למפלגות אנטי דתיות". יושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, דרש מוקדם יותר היום להשעות לאלתר את הרב הספרדי הראשי והאשים אותו בהשמעת דברי גזענות ואנטישמיות. לדברי ליברמן, על כל ראשי המפלגות לגנות בחריפות את דברי הרב כדי למנוע פגיעה אנושה במרקם העדין של החברה הישראלית.

בשיעורו אמר הרב יוסף: "מאות אלפים או עשרות אלפים של גויים באו לארץ בגלל חוק מיהו יהודי, יש כאן הרבה הרבה גויים, חלק מהם קומוניסטים, עוינים את הדת, שונאי דת. הם לא יהודים בכלל, גויים".

גם חבר הכנסת עודד פורר התייחס לדברי הרב בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב: "שיתנצל בפני הלוחמים שהוא מכנה 'גויים', בפני האחיות, הרופאים ואנשי האקדמיה שהצילו את ישראל. בלעדיהם לא היה מי שיגן עליו ומי שישלם את משכורתו כעובד ציבור".

עוד הוסיף: "כשרואים אברכים שמקבלים קצבאות כדי לא לצאת לעבודה, מבינים שיש כאן בעיה. זו קבוצת אוכלוסיה שמונהגת על ידי אנשים שמעדיפים להשאיר אותם בלי היכולת להתפרנס. הפתרון הוא להפסיק לסבסד אבטלה".

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ פורר בכאן רשת ב

יושב ראש כחול לבן בני גנץ קרא גם הוא לרב הראשי להתנצל על דבריו: "על שנאת חינם חרב בית המקדש. טוב יעשה הרב הראשי הספרדי אם יתנצל בהקדם על דבריו. החזון הציוני עודד עלייה וקיבוץ גלויות לארץ ישראל ומדינת ישראל מאז ראשית הציונות. התבססנו צבאית, כלכלית ותרבותית, בין השאר בזכות העלייה מברית המועצות – עלייה שהביאה איתה מטען תרבותי, מדעי וחברתי מבורך.

"הישראלים דוברי הרוסית, אלו שעלו ואלו שנולדו כאן, הם שווים בין שווים בחברה הישראלית. הם פטריוטים המשרתים בצה"ל, הם נמצאים בכל עמדות המפתח במדינה. ואנחנו נדאג שהמגמה הזו תגדל ותתחזק. עוצמתו של העם היהודי באחדותו".

גם מספר 2 ברשימת כחול לבן, יאיר לפיד, התייחס לנושא וצייץ: "עולים מברית המועצות לשעבר הם לוחמים בצה״ל המגינים על חיינו, הם רופאים ורופאות, אחים ואחיות הנמצאים עכשיו בבתי החולים. העולים הם הבסיס לתעשיית ההיי טק הישראלית. העולים הם אחינו. מה קרה ליהדות מקבלת ומאירת פנים שאינה עוסקת בעלבונות? על הרב הראשי להתנצל על דבריו המבישים והחמורים".

הפופולריים