נתניהו: חסינות היא אבן יסוד בדמוקרטיה

נתניהו: חסינות היא אבן יסוד בדמוקרטיה
בנאום שנשא אמר ראש הממשלה שיכריז על החלטתו בנושא תוך יומיים. במפלגה נערכים לבקשת החסינות ומכינים את הנימוקים להסברת המהלך. ראש הממשלה הגיש את תשובתו לבג"ץ לקראת הדיון על הרכבת הממשלה: בדמוקרטיה העם הוא הריבון והוא שבוחר את נציגיו. אין כל מקום להתערבות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, נאום ניצחון בפריימריז, 27.12.19
צילום: צילום: פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (ראשון) לשאלת החסינות עבורו ואמר שיודיע תוך יומיים אם בכוונתו לבקש אותה. בנאום שנשא באירוע הדלקת נרות חנוכה של הליכוד אמר: "דבר אחד ברור – חסינות היא לא נגד הדמוקרטיה אלא אבן יסוד בדמוקרטיה". 

בליכוד בונים את התשתית והנימוקים כדי להסביר את הבקשה. בחדשות הערב בכאן 11 פורסמו הסעיפים שיעמדו במוקד ההסבר. הטענה הראשונה היא שלא מדובר בהימלטות מדין, אלא בדחיית המשפט. בנוסף ייטען שניהול משפט לצד תפקיד ראש ממשלה יזיק לתפקודו. הסעיפים הנוספים הם: מניעת טענות לניגוד עניינים בצעדים של ראש הממשלה, ומניעת מתקפות חריפות על שופטים בתיקי ראש הממשלה. 

בד בבד, נתניהו מסר הערב את תשובתו לעתירה הדורשת מבג"ץ למנוע מהנשיא להטיל עליו את הרכבת הממשלה. בתשובתו ביקש נתניהו לדחות אותה על הסף. באי כוחו טענו כי העותרים מבקשים לגרור את בית המשפט לסוגיה שכלל אינה שפיטה ואינה בתחום סמכותו. 

בתשובת נתניהו נכתב: "בדמוקרטיה העם הוא הריבון והוא שבוחר את נציגיו. גם את ראש הממשלה. כך קובע החוק במפורש ואין כל מקום להתערבות בג״ץ בעניין. הדיון בעתירה מנפץ לרסיסים את הגרעין הקשה של עיקרון הפרדת הרשויות ומערכת האיזונים והבלמים במדינה דמוקרטית. אין כל מקום לתת לבית המשפט הנכבד, ויהיה מכובד ככל שיהיה, לבוא במקום ציבור הבוחרים". 

נתניהו התייחס לנושא גם כן באירוע הדלקת נרות חנוכה של הליכוד ואמר: "רק ציבור הבוחרים קובע  מי ינהיג אותו כי בדמוקרטיה רק העם מחליט. כך היה בפריימריז כל יהיה גם בבחירות. אני לא מאמין שמישהו יתערב בתהליך הדמוקרטי כי הרוב יחליט ברוב". 

ביום שלישי יתקיים בבג"ץ בהרכב של שלושה שופטים, בשאלה אם ניתן לדון בעתירה לדון בנושא הרכבת הממשלה ואיך. בעקבות כך ביקש היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להגיש את עמדתו בנושא רק אם יוחלט שיתקיים דיון מורחב בנושא. בג"ץ קיבל את בקשתו, ובהתאם להחלטה ביום שלישי יוודע אם מנדלבליט יידרש להגיש את חוות דעתו. 

הפופולריים