יוון קפריסין וישראל בדרך להסכם על הנחת צינור גז תת ימי

ישראל יוון וקפריסין בדרך להסכם גז משותף

משרדו של ראש ממשלת יוון מסר כי מנהיגי המדינות יחתמו באתונה בתחילת השנה הבאה, על ההסכם להנחת צינור הגז התת ימי הארוך ביותר בעולם. הצינור יאפשר לישראל לייצא גז טבעי ממאגריה למדינות אירופה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מאגר הגז לווייתן, ינואר 2019
צילום: צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90

משרדו של ראש ממשלת יוון, יקיריאקוס מיצוטקס, מסר הלילה (ראשון) כי ארצו, קפריסין וישראל יחתמו באתונה בתחילת השנה הבאה על ההסכם להנחת צינור הגז התת ימי הארוך ביותר בעולם. הצינור יאפשר לישראל לייצא גז טבעי ממאגריה למדינות אירופה.

על ההסכם יחתום ראש הממשלה בנימין נתניהו, עמיתו היווני מיצוטקס ונשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס. מדובר בצינור שיחבר את מאגר לוויתן לאירופה. איטליה שתהיה שותפה להסכם ותחתום עליו במועד מאוחר יותר. צינור הגז צפוי לספק לאירופה כ-10% מצריכת הגז הטבעי שלה, ויפחית את התלות של מדינות האיחוד בגז שרוסיה מספקת. 

השבוע שעבר פורסם שטורקיה העבירו מסר לישראל, כי הם "פתוחים למשא ומתן", למרות ההצהרות שלא יאפשרו לאת הנחת צינור הגז המחבר בין ישראל לאירופה. זאת לאחר שלפני כמה שבועות חתמה טורקיה על הסכם ימי עם לוב, שבמסגרתו ניכסה לעצמה שטח שאותו הגדירה שטחה הכלכלי בים התיכון. בשטח הזה אמור לעבור צינור גז מהמאגרים הישראלים לאירופה, ומזכר הבנות בעניין נחתם כבר בשנת 2017 בין ישראל, יוון, איטליה וקפריסין. 

הפופולריים