היועמ"ש נגד אוחנה: מינוי בן ארי - לא סביר באופן קיצוני

היועמ"ש נגד אוחנה: מינוי לא סביר באופן קיצוני

במכתב ששיגר מנדלבליט לשר המשפטים הוא הבהיר כי יש מניעה משפטית במינוי מחליפתו של שי ניצן • גם הנציב נגד שר המשפטים אוחנה בנוגע למינוי
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אמיר אוחנה ואביחי מנדלבליט
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע היום (שני) לשר המשפטים כי מינויה של אורלי בן ארי גינזברג "חורג באופן קיצוני ממתחם הסבירות ולכן יש מניעה משפטית באישורו". מנדלבליט הוסיף במכתבו "לצערי החלטת לבחור מועמדת שאינה מקרב הדרג הבכיר בפרקליטות ואשר אינה עונה לאמות המידה הנדרשות לתפקיד זה״.

במכתב שהוציא היועץ המשפטי לממשלה הוא מפרט את חוות דעתו ואומר כי "תפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה צריך להיות מהדרג הבכיר ביותר, בעל ותק וניסיון רב שמילא מספר תפקידים ניהוליים בכירים. בן ארי בעלת זכויות וניסיון אבל תפקידה אינו מהדרג הבכיר, ובשלוש הפעמים שהתמודדה על תפקידים מהדרג הבכיר - היא לא נבחרה".

מנדלבליט הוסיף כי השר לא היה חייב לקבל את ההמלצה למנות את המשנה לפרקליט המדינה שלמה למברגר, אך היה צורך בנימוקים משכנעים, כשהשר "לא הציג נימוקים כלל". מנדלבליט מציין כי היו מועמדים אחרים, "כאלו שמילאו תפקידים ניהוליים בכירים, כפרקליטי מחוז או משנים לפרקליט המדינה, ועמדו בראש יחידות שמונות עשרות פרקליטים".

היועץ המשפטי לממשלה כתב גם כי ממלא המקום "מחזיק במלוא הסמכויות של פרקליט המדינה", כלומר גם עיסוק בתיקי נבחרי ציבור, היבטים הקשורים להעמדה לדין של ראש הממשלה בנימין נתניהו וסוגיות הנוגעות לבחירות.

מוקדם יותר, נציב שירות המדינה פרופסור דניאל הרשקוביץ שיגר גם הוא מכתב חריף לשר המשפטים אמיר אוחנה בו הוא מתנגד לתפקיד ממלאת מקום פרקליט המדינה. "מבדיקת נתוניה האישיים היא עומדת בתנאי הסף למשרה, אך היא לא נמנית על הדרג הבכיר בהיררכיה הארגונית", כתב הפרופסור הרשקוביץ. הוא הוסיף כי "הדבר עלול לערער על תפקודה התקין של הפרקליטות. הרשקוביץ המשיך ואמר כי "היה צריך להטיל את התפקיד על עובד מדינה בדרג הבכיר ביותר בפרקליטות המוסכם על היועץ המשפטי לממשלה".

הרשקוביץ פנה אתמול לאוחנה וליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, וציין כי השניים לא מילאו את חובת ההתייעצות עמו בנוגע לזהות מחליפו של שי ניצן, שכהונתו כפרקליט המדינה מסתיימת היום. במכתב לאוחנה ומנדלבליט, הזכיר הרשקוביץ כי ביקש מהם להגיע להסכמה לגבי מועמד אחד. "עם השגת הסכמה ביניכם על מועמד, אדון במועמדות. אני מקווה מאוד שהסכמה כזאת תושג בקרוב", כתב הרשקוביץ.


הבוקר הודיע שר המשפטים אוחנה כי בחר במשנה לפרקליטת מחוז מרכז, עורכת הדין אורלי בן-ארי גינזברג, לתפקיד ממלאת מקום פרקליט המדינה. זאת בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה. אוחנה: "אין לי ספק שאורלי תפעל לשימור כל הראוי לשמור, ותתרום לחיזוק אמון הציבור במערכת הכל-כך חשובה הזו". המינוי עשוי להגיע לפתחו של בג"ץ, שם לא צפוי היועמ"ש להגן עליו.

בן ארי נחשבת למנוסה מאוד בתיקים ביטחוניים, אך בעלת פחות ניסיון משני המועמדים האחרים, המשנה לפרקליט המדינה שלמה למברגר וראש המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה דן אלדד. אוחנה מנה בהודעתו הבוקר שורה של אישים שבעבר דיברו בשבחה של בן ארי: פרקליט המדינה היוצא שי ניצן, השופט אורי שוהם, השופט עודד מודריק, השופט חאלד כאבוב, השופט מנחם פינקלשטיין וראש אמ"ן תמיר היימן. עם זאת, בציטוטים שהביא השר לא הייתה התייחסות למינוי שעומד על הפרק.

הפופולריים