בניגוד לעמדת היועמ"ש: אוחנה מינה ממלאת מקום לשי ניצן

בניגוד לעמדת היועמ"ש: אוחנה מינה מ"מ לניצן
שר המשפטים אמיר אוחנה הודיע שהמשנה לפרקליטת מחוז מרכז, אורלי בן ארי, תמונה לתפקיד • ייתכן שהעניין יובא בפני בג"ץ, אז לא צפוי מנדלבליט להגן על המינוי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר המשפטים אמיר אוחנה וממלאת מקום פרקליט המדינה אורלי בן ארי
צילום:

בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה: שר המשפטים אמיר אוחנה הודיע היום (שני) שהמשנה לפרקליטת מחוז מרכז עורכת הדין אורלי בן-ארי גינזברג תמונה לתפקיד ממלאת מקום פרקליט המדינה. אוחנה: "אין לי ספק שאורלי תפעל לשימור כל הראוי לשמור, ותתרום לחיזוק אמון הציבור במערכת הכל-כך חשובה הזו". ייתכן שהעניין יובא לפתחו של בג"ץ, ושם היועמ"ש לא צפוי להגן על המינוי.

בן ארי נחשבת למנוסה מאוד בתיקים ביטחוניים, אך בעלת פחות ניסיון משני המועמדים האחרים, המשנה לפרקליט המדינה שלמה למברגר וראש המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה דן אלדד.

אוחנה מנה בהודעתו הבוקר שורה של אישים שבעבר דיברו בשבחה של בן ארי: פרקליט המדינה היוצא שי ניצן, השופט אורי שוהם, השופט עודד מודריק, השופט חאלד כאבוב, השופט מנחם פינקלשטיין וראש אמ"ן תמיר היימן. עם זאת, בציטוטים שהביא השר לא הייתה התייחסות למינוי שעומד על הפרק.

שופטת העליון ופרקליטת המדינה לשעבר, עדנה ארבל, הגיבה למינוי בתוכנית "בחצי היום" עם אסתי פרז בכאן רשת ב ואמרה כי מבלי לגרוע מהמועמדת אורלי בן ארי שנבחרה – "בתקופת מעבר טבעי שיבחרו מתוך ארבעת המשנים לפרקליט המדינה" היא ציינה כי היא בטוחה שהשר אוחנה מבין שיש משמעות לעמדתו של היועמ"ש". על הביקורת נגד מערכת המשפט אמרה ארבל: "הפרקליטות מייצגת את המדינה - מקווה שיתנו לה לעבוד".

אתמול נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ פנה לשר אוחנה ולמנדלבליט, ואמר כי השניים לא מילאו את חובת ההתייעצות עמו בנוגע לזהות מחליפו של שי ניצן, שכהונתו כפרקליט המדינה הסתיימה. אוחנה השיב לו כי "הסכמת היועץ המשפטי לממשלה – לא תנאי למינוי ממלא מקום פרקליט המדינה".

בתוך כך, פרופסור יצחק גל-נור, לשעבר נציב שירות המדינה, אמר ליגאל גואטה ורן בנימיני בכאן רשת ב: "יש לנו ממשלת מעבר. יש לנו שר משפטים שלא אושר על ידי הכנסת. מדובר במינוי זמני גם לפרקליטות המדינה. החוק לא יכול להיכנס למצבים כל כך משונים. במצב כזה ההיגיון אומר שלא יכול שר זמני לעשות כעולה על רוחו".

בהמשך הוסיף: "אולי השר רוצה לחולל מהומה קטנה. לא מפריע לו ללכת לבג"ץ כדי להגיד שבג"ץ משתלט על המדינה. לא השר קובע כשהוא במצב זמני כזה. למה אסרו על הקמת ועדת איתור? כי המצב הוא זמני. במצב כזה רצוי להגיע לידי הסכמה עם נציב שירות המדינה ועם היועץ המשפטי לממשלה".

המועמדים לתפקיד היו המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים - שלמה (מומי) למברגר, שגם היה המועמד המועדף על מנדלבליט. מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה - דן אלדד, והמועמדת שנבחרה, בן ארי.

הפופולריים