המסר הטורקי לישראל: למרות האיומים - פתוחים למו"מ על ענייני צינור הגז

טורקיה לישראל: פתוחים למו"מ על צינור הגז

גורם טורקי בכיר העביר את המסר בימים האחרונים לישראל, והוסיף כי טורקיה תשמח אם ישראל תבחן מחדש את עניין העברת גז מישראל לאירופה דרכה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רג'פ טייפ ארדואן, נשיא טורקיה
צילום: צילום: אי-פי

טורקיה העבירה מסר בימים האחרונים לישראל, שלמרות האיומים וההצהרות כי לא יאפשרו את הנחת צינור גז מהמאגרים עם ישראל לאירופה בשטח ימי שאותו ניכסה לאחרונה, הם "פתוחים למשא ומתן". כך פורסם הבוקר (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

גורם טורקי בכיר העביר את המסר בימים האחרונים לישראל. הגורם הוסיף כי "נשמח שישראל תבחן מחדש את האופציה של העברת גז מישראל לאירופה, דרכנו". בנוסף לכך גורמים בטורקיה אמרו לממונה על השגרירות הישראלית במדינה, כי לא יאפשרו את הקמת הצינור, אך גם בשיחה הזו הוסיפו כי "הם פתוחים לדיאלוג ומשא ומתן עם ישראל בנושא הגז". לדברי הגורמים, "נכון שהנשיא איים, אך המסר המרכזי שלו היה כי אנחנו רוצים דיאלוג, שיתוף פעולה ולא קונפליקט".

הממונה על השגרירות בטורקיה אמר לטורקים בשיחה שישנם לא מעט בעיות חוקיות בנסיונות שלהם למנוע את הקמת צינור הגז ישראל-קפריסין-יוון-איטליה, שאמור להוביל גז מהמאגרים בישראל לאירופה. בשבוע שעבר פורסם בכאן חדשות שבישראל החלו לבדוק את ההשלכות לגבי ההכרזות של טורקיה בנושא.

לפני כשבועיים חתמה טורקיה על הסכם ימי עם לוב, שבמסגרתו ניכסה לעצמה שטח שאותו הגדירה שטחה הכלכלי בים התיכון. בשטח הזה אמור לעבור צינור גז מהמאגרים לישראלים לאירופה, ומזכר הבנות בעניין נחתם כבר בשנת 2017 בין ישראל, יוון, איטליה וקפריסין – אם כי עדיין לא ברור, אם הצינור יוקם בסופו של דבר.

הפופולריים