נתניהו קורא לבחירות ישירות, גנץ: "הצעה חלולה"

נתניהו קורא לבחירות ישירות, גנץ: "הצעה חלולה"

ראש הממשלה טוען כי בחירות ישירות הן מה שיכול למנוע את פיזור הכנסת: "בכחול לבן אומרים שהם יודעים מה העם רוצה, אז אני בעד שהעם יחליט ולא אף אחד אחר – גם לא התקשורת". כחול לבן בתגובה: "ההצעה נועדה להסיט את האש מנתניהו הנאשם" • תאריך הבחירות הצפוי – 3 במארס
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בני גנץ, בנימין נתניהו
צילום: תומר נויברג והדס פרוש, פלאש 90

ארבעה ימים לפיזור הכנסת: ראש הממשלה בנימין נתניהו אומר הערב (שבת) כי הפתרון שיכול למנוע בחירות שלישיות הוא בחירות ישירות בינו לבין יושב ראש כחול לבן בני גנץ: "בכחול לבן אומרים שהם יודעים מה העם רוצה, אז אני בעד שהעם יחליט ולא אף אחד אחר – גם לא התקשורת". בכחול לבן אמרו בתגובה כי מדובר ב"הצעה חלולה שנועדה להסיט את האש מנתניהו הנאשם".


במקביל, נתניהו שוחח עם ראשי בלוק הימין וביקש מהם לקדם את ה־3 במארס כמועד הבחירות במידה ותפוזר הכנסת. גם בכחול לבן הסכימו על התאריך. בעקבות כך, תחל הוועדה המסדרת ביום שני בהליך חקיקה שיקבע את התאריך הזה כתאריך הבחירות, זאת במטרה להביא את החוק להצבעה ראשונה כבר ביום שני. במידה ולא תהיה פריצת דרך במגעים להקמת ממשלה, יובא ביום רביעי החוק עם תאריך הבחירות המדובר להצבעה בקריאה שנייה ושלישית.

עוד אמר ראש הממשלה בהודעתו: "בשבועות האחרונים הלכתי כברת דרך. לא חסכתי שום מאמץ כדי להקים ממשלת אחדות ולהימנע מבחירות מיותרות. עדכנתי את גנץ ואחרים בכחול לבן בחומר מודיעיני ומדיני רגיש מאוד. הם יודעים היטב מהם האיומים מצד איראן, הם יודעים היטב על ההזדמנויות הכבירות מול ארצות הברית ומדינות ערב".

נתניהו המשיך ותקף את כחול לבן: "הם לא שמים את האינטרס הלאומי בראש מעייניהם אלא את הפנטזיה האישית של יאיר לפיד להיות ראש ממשלה. זה עדיין לא מאוחר מדי. אבל אם הם לא יתעשתו ולא יקימו ממשלת אחדות לאומית, יש דבר אחד נוסף שאפשר לעשות כדי למנוע בחירות מיותרות לכנסת – לבחור בחירה ישירה לראשות הממשלה בין בני גנץ וביני".

בהודעה שהוציאה מפלגתו של גנץ זמן קצר לאחר דברי נתניהו נאמר: "אנחנו עוסקים במניעת בחירות יקרות ומיותרות ולא בספינים חלולים להחזרת שיטת בחירה שניפצה את המשילות והמערכת הפוליטית ונכשלה כישלון חרוץ".

"שינוי שיטת הבחירות בהליך בזק עלול להביא אותנו בדיוק לאותו המקום שבו אנחנו נמצאים היום", הוסיפו בכחול לבן. "לכן, מדובר בהצעה חלולה שכל מטרתה להסיט את האש מנתניהו הנאשם בשלושה תיקי שחיתות חמורים, שהוא האחראי היחיד בגרירת מדינת ישראל לבחירות בפעם השלישית".

שר הביטחון נפתלי בנט הודיע כי הוא תומך בבחירות ישירות ואמר כי זו "הדרך היחידה לקבל הכרעה ולמנוע בחירות שלישיות, רביעיות וחמישיות".

בתוך כך, בכירים בסביבתו של היושב ראש בני גנץ אמרו היום כי במידה ויהיו בחירות נוספות, לא יסכימו שוב להסכם הרוטציה בין יושב ראש המפלגה לבין יושב ראש סיעת יש עתיד יאיר לפיד, כך דווח הערב בחדשות השבת בכאן 11.

הפופולריים