התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ: על נתניהו להתפטר מתפקידו

עתירה לבג"ץ: על נתניהו להתפטר מתפקידו

התנועה לאיכות השלטון דורשת מראש הממשלה להתפטר גם מתפקידי השרים שהוא מחזיק • שר המשפטים לשעבר פרידמן לכאן רשת ב: "היה צריך להאשים את נתניהו בשוחד גם בתיק 2,000"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, אביחי מנדלבליט בערב הגשת כתב האישום 21.11.19
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בצל האישומים: התנועה לאיכות השלטון עתרה היום (ראשון) לבג"ץ בבקשה להורות לראש הממשלה בנימין נתניהו להתפטר מתפקידו. התנועה טוענת בעתירתה כי נתניהו חייב להתפטר גם מתפקידי השרים שהוא מחזיק בהם. לחילופין, התנועה מבקשת שראש הממשלה יכריז על נבצרות זמנית על פי חוק היסוד ואם לא יעשה כן יהיה על היועץ המשפטי לממשלה להורות לו להכריז על נבצרותו.

לקריאת כתב האישום המלא נגד נתניהו

התנועה כתבה בעתירה: "ראש ממשלת מעבר זמנית שלא קיבלה את אמון הכנסת הנוכחית, לא יוכל לכהן בצלו הכבד של כתב האישום בעבירות החמורות ביותר שיכול לעבור נבחר ציבור, ולצערנו הרב דומה שאין מנוס מהתערבותו של בית המשפט".

לטענת העותרת, חוק היסוד שמאפשר לראש ממשלה להמשיך לכהן תחת כתב אישום, לא תקף בעניין נתניהו משום שאינו נבחר בבחירה ישירה. עוד טוענים כי החוק לא תקף במסגרת אישומים חמורים כמו שוחד. נוסף על כך לטענתם משום שמדובר בממשלת מעבר זמנית – ללא מנדט מהכנסת, אין תוקף במקרה זה לחוק היסוד. 

בתוך כך, שר המשפטים לשעבר דניאל פרידמן אומר היום  כי נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להגיש נגדו כתבי אישום הייתה גרועה ונבעה משיקול דעת מוטעה. פרידמן אמר לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" כי מנדלבליט לא היה צריך לדון בענייני נתניהו בשל קרבתו אליו והוא היה מתון מאוד בהחלטותיו על הגשת כתבי אישום.

לדבריו היה צריך להאשים את נתניהו בשוחד גם בתיק 2,000, ולא רק את המוציא לאור של ידיעות אחרונות ארנון מוזס. בעניין המשבר הפוליטי אמר פרידמן כי בג"ץ לא צריך להכריע בעניין ורק כוחות פוליטיים יכולים להכריעו. יש בעיות גדולות בפרקליטות ובמערכת המשפט וצריך לעשות בהם רפורמות אבל רק לאחר שנתניהו יזוז הצידה ויתנהל משפטו.

האזינו לריאיון המלא עם שר המשפטים לשעבר בכאן רשת ב

הפופולריים