נתניהו על כתב האישום נגדו: "ניסיון הפיכה שלטונית"

נתניהו על כתב האישום: "ניסיון הפיכה שלטונית"

רה"מ תקף בחריפות את החלטתו של מנדלבליט ואת מערכת אכיפת החוק: "צריך להיות עיוור כדי לא לראות שמשהו לא טוב קורה במשטרה ובפרקליטות. הגיע הזמן לחקור את החוקרים. אמשיך להוביל את המדינה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו בהצהרה אחרי החלטת מנדלבליט, נובמבר 2019
צילום:

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הערב (חמישי) להחלטת היועץ המשפטי לממשלה להגיש נגדו כתב אישום בתיקים 1000, 2000 ו-4000, ובהצהרה לתקשורת תקף בחריפות את החלטת היועץ, ואת מערכת אכיפת החוק. "צריך להיות עיוור כדי לא לראות שמשהו לא טוב קורה במשטרה ובפרקליטות. זה ניסיון הפיכה שלטונית", אמר ראש הממשלה בנאום שנשא במעונו בירושלים. 

כתב אישום נגד נתניהו | הצהרת ראש הממשלה

עוד אמר נתניהו: "שמתם לב שההחלטה מתפרסמת דווקא היום, במהירות שיא חסרת תקדים. עיתוי רגיש ביותר של המערכת הפוליטית מאז קום המדינה. ממש כשם שכתב החשדות פורסם כמה שבועות לפני יום הבוחר בבחירות הקודמות. העובדות האלה ממחישות כמה התהליך נגוע בשיקולים זרים. הוא נועד להפיל ראש ממשלה של הימין, נועד להפיל אותי".

לכתב האישום המלא נגד נתניהו

גנץ: "יום עצוב" | לכל התגובות לכתב האישום

"מה שקרה בתהליך החקירות המזוהם, שכלל תפירת תיקים, ויצירת עבירות חדשות - הגיע לשיאו היום. הוא מזעזע לא רק אותי, אלא המוני אזרחים בישראל, לא רק בצד הימני של המפה. התהליך הזה מעורר שאלות נוקבות. הציבור איבד בהם אמון. זה תהליך שחיקה שהתחיל לפני שנים".


ראש הממשלה המשיך בטענות הקשות נגד המשטרה והפרקליטות: "בתהליך המזוהם הזה לא חיפשו את האמת, אלא אותי. החוקרים לא לחצו על העדים שיגידו את האמת. הם רמסו אותם בסחיטה כדי שיגידו שקר. הם לקחו את ניר חפץ, אחד מהעדים המרכזיים, והפעילו נגדו סחיטה באיומים. איימו עליו כמו בעולם הפשע".

"יש דין אחד לאחרים ודין אחד לנתניהו. אין אדם אחד במדינה שלא יודע כמה תקשורת שלילית קיבלנו אני ומשפחתי. דווקא אותי מאשימים בסיקור חיובי. זה עוול שזועק לשמים. תיקי החקירה המזוהמים שוחקים את אמון הציבור במערכת. הציבור זכאי לחקירות נקיות. הדרך היחידה לשקם את האמון זה להקים ועדה חיצונית שתחקור את השיטה ותשים לה סוף. הגיע הזמן לחקור את החוקרים".

כתב אישום נגד נתניהו | הצהרת היועמ"ש

על היועץ המשפטי לממשלה ופרלקיט המדינה אמר נתניהו: "לצערי מנדלבליט פשוט לא עמד בלחץ של שי ניצן וכמה פרקליטים אחרים. הוא נכנע למערכת שהוא יצא נגדה. לא אתן לשקר לנצח. אמשיך להוביל את המדינה לפי החוק, כמו שכתוב, באחריות, במסירות, תוך דאגה לביטחון ולעתיד של כולנו".

יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר בתגובה להצהרת נתניהו: "נתניהו בהופעתו הערב הוכיח שהוא חייב לסיים את תפקידו, וללכת ולהתמקד בענייניו המשפטיים. גם הוא יודע כי האתגרים הגדולים והמורכבים הניצבים בפני מדינת ישראל, גם בזירה הביטחונית וגם בזירה החברתית והכלכלית, מחייבים ראש ממשלה שישקיע בהם את כל זמנו, מרצו וכוחו".

מוקדם יותר הערב הודיע משרד המשפטים כי היועץ המשפטי לממשלה החליט להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה בגין עבירות לקיחת שוחד ומרמה והפרת אמונים בתיק 4000, ובגין עבירות מרמה והפרת אמונים בתיקים 1000 ו-2000, אותן ביצע נתניהו, לכאורה, במהלך כהונתו כראש הממשלה וכשר התקשורת.


עוד החליט היועץ המשפטי לממשלה להגיש כתב אישום נגד בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' בעבירות מתן שוחד, שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה בתיק 4000, וכן בעבירות נוספות נגד בעלי חברת בזק לשעבר שאול אלוביץ'. בנוסף, מנדלבליט קבע כי כתב אישום יוגש נגד המוציא לאור והעורך האחראי של ידיעות אחרונות ארנון (נוני) מוזס בעבירה של הצעת שוחד בתיק 2000.

לפני דברי נתניהו, מנדלבליט עצמו מסר הצהרה ואמר כי "ההחלטה שהתקבלה היא ההחלטה שלי. קיבלתי אותה בלב כבד, אבל מתוך תחושת אחריות עמוקה לשלטון החוק במדינה, ולעקרונות המשפט והצדק. אני משוכנע בכל ליבי כי פעלנו באופן המקצועי, היסודי והענייני ביותר, לטובת האינטרס הציבורי ולטובת אזרחיה של מדינת ישראל".

הפופולריים