גנץ החזיר את המנדט ותקף: "נתניהו מתבצר בממשלת מעבר"

גנץ החזיר את המנדט: נתניהו מתבצר בממשלת מעבר
הדרמה הפוליטית | יו"ר כחול לבן תקף: קיבלתי ממי שהפסיד הקנטות וגידופים, הייתי מוכן לפשרות מרחיקות לכת עבור הקמת ממשלת אחדות • נתניהו תקף בחריפות בתגובה, אך הוסיף: מוכן להיכנס לשיח מיידי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בני גנץ אחרי שהחזיר את המנדט לנשיא ריבלין 20.11.19
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

יו"ר כחול לבן בני גנץ החזיר הערב (רביעי) את המנדט להרכבת הממשלה לנשיא ראובן ריבלין. בכך למעשה נפתח פרק שלא התרחש מעולם בישראל - 21 הימים שבהם המנדט נמצא בידי הכנסת, והח"כים צריכים לגייס 61 חתימות לצורך הקמת הממשלה. "לאף ראש ממשלה אין זכות לומר לעם - האינטרסים שלי קודמים לאלה שלכם", תקף גנץ את נתניהו בהצהרה אחרי החזרת המנדט.


בנאום תקיף אמר גנץ כי "דרשתי מראש הממשלה שהפסיד לנהל מולי משא ומתן ענייני, ובתמורה קיבלתי ממנו וממקורביו גידופים שלא מתאימים למוסר היהודי והם חלק ממנת רעל יומי המוזרקת לחברה הישראלית יום-יום. זהו חלק מקמפיין שנאה והסתה שמטרתו להצדיק את ההתבצרות בממשלת מעבר שאינה רצון העם".

"היה על נתניהו להפנים שתוצאות הבחירות מחייבות אותו לנהל מו"מ", המשיך גנץ. "אלו נסיונות למנוע מהעם הבוחר את רצונו הדמוקרטי. רוב העם בחר להחליש את כוחם של הקיצוניים. רוב העם בחר ללכת בדרך שונה מזו שהנהיג נתניהו בשנים האחרונות". 


"נותרו 21 ימים גורליים שבהם תיבחן הדמוקרטיה הישראלית", אמר גנץ ביחס להמשך הדרך. "הבלוק כפה עלינו שיתוק. נתניהו, המדינה לא שלך, ולא שלי - היא של אזרחיה - יהודים וערבים, חרדים וחילונים. שחרר את המדינה מעניבת החנק. אתה מוליך אותנו להתנגשות מסוכנת שבסופה מחיר היסטורי כבד שאתה ורק אתה אחראי לו". 


"הייתי נכון לפשרות", הדגיש גנץ. "גם היום אני פונה לנתניהו - ישראל חשובה ובחירת ישראל חשובה מכל גדר הפרדה פוליטית. קמפיין ההסתה שאתה מוביל הביא לתוצאות איומות בעבר. גם לסבלנות שלנו מול זריעת השנאה יש גבול".

בתוך כך, בדף המסרים של כחול לבן שהופץ הערב לחברי המפלגה נכתב: "לא תכננו להקים ממשלה בשום שלב עם המפלגות הערביות ולא ניהלנו מו"מ עם המפלגות החרדיות מעולם".


נתניהו קרא מוקדם יותר בפתח ישיבת בלוק ה-55 שכינס: "אני רוצה לומר לגנץ - עדיין לא מאוחר. המנדט אצלו עד הלילה. בוא נשב יחד ונודיע עוד הערב שאנחנו מקימים ממשלת אחדות לאומית". 

"אני רוצה להודות לליברמן שהסיר את הרעיון ההזוי של ממשלת מיעוט, ממשלה שנשענת על טרור", תקף נתניהו. "אני רוצה לשאול את גנץ ואשכנזי - איך יכולתם ללכת אחרי לפיד לרעיון המטורף הזה? להפקיר כך את ביטחון ישראל? עשיתם מעשה שלא יעשה".

"כשמבינים שאנחנו לא יכולים להמשיך עם עוד בחירות צריך להשתחרר מהלפיתה של אלה שלא מוכנים לעשות את הדבר הנכון ולעשות את הדבר הנכון", המשיך נתניהו. "אם צריך ננצח בבחירות האלה אבל בשביל מה? בגלל פסילות? אמביציות כאלה ואחרות? אנחנו הופכים לבדיחה".

יו"ר ש"ס אריה דרעי אמר בישיבה כי "תוקם ממשלת אחדות, בלי לפיד, בלי ליברמן, שתשרת את עם ישראל". דרעי תקף בחריפות את ליברמן: "חתול צועק מיאו כשהוא רוצה לשתות חלב, ליברמן צועק על החרדים כשהוא רוצה תשומת לב. מי שאשם שלא קמה אתמול ממשלת אחדות לאומית זה אביגדור ליברמן, הוא עשה את זה בכישרון".

במהלך הישיבה עלו קולות נוספים שזעמו על דבריו של ליברמן, אך בליכוד ניסו להשתיק את הביקורת. בתגובה לכך אמר דרעי: "אתם רוצים לשבת איתם - תשבו איתם".

השר יריב לוין מהליכוד אמר בריאיון לרן בנימיני ויגאל גואטה בכאן רשת ב כי אין תחליף לממשלת אחדות אך כחול לבן אינה מוכנה לשבת בממשלה אחת עם נתניהו. עם זאת הוא הוסיף כי הדלת לאחדות לא נסגרה והוא קורא לכחול לבן לחדש את המשא ומתן עוד הלילה. לדבריו, בכחול לבן רוצים שגנץ יהיה ראשון ברוטציה ואז לחוקק חוק נבצרות שימנע מנתניהו לשוב לתפקידו. "אם הם רוצים שגנץ יהיה ראשון, שיוותרו על הנבצרות", אמר לוין.

בישיבת הבלוק קרא נתניהו לגנץ "להשתחרר מהווטו של לפיד" ולהקים ממשלת אחדות. לפיד ענה לנתניהו בטוויטר וכתב: "אין שום וטו. כחול לבן מבוססת על דברים שאתה פשוט כבר לא זוכר איך הם נראים: עקרונות, ערכים, חברות, שיתוף פעולה וכבוד הדדי".

הפופולריים