ריבלין נגד נתניהו: האמירות נגד הציבור הערבי - מכוערות

ריבלין: האמירות נגד הציבור הערבי - מכוערות

לקראת פקיעת המנדט: בכחול לבן שוקלים ישיבה עם רה"מ - גם תחת כתב אישום. המחלוקת המרכזית שמסתמנת: כמה זמן יוכל לכהן נתניהו עם האישום? נתניהו דורש לכהן כשנה וחצי, בכחול לבן ישקלו להסכים לחודשים ספורים. אם בכחול לבן אכן ילכו על המהלך - הדבר יחייב הפרדות מיאיר לפיד
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ריבלין, נתניהו, אלקין ולוין, יממה לפני פקיעת המנדט של גנץ 19.11.19
צילום: צילום: מארק ניימן, לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר הערב (שלישי) בתום פגישתו עם צוות המשא ומתן של הליכוד: "האמירות שנשמעות כלפי הציבור הערבי והחרדי וכלפי נציגיהם בכנסת, חותרות תחת עצם הלגיטימיות של ציבורים אלה בישראל, ומעמיקות את הקרע הקיים". הנשיא הוסיף כי האמירות נגד הציבור הערבי מכוערות, וקרא לגנות בכל תוקף את הצגת כלל נבחרי הציבור הערביים כ-"איום קיומי".

דברי ריבלין מגיעים על רקע המתקפה של ראש הממשלה בנימין נתניהו נגד חברי הכנסת של הרשימה המשותפת בתחילת השבוע. "חברי הכנסת של הרשימה תומכים בארגוני הטרור וקוראים לחיילי צה״ל רוצחים", אמר ראש הממשלה. הוא קרא ליו"ר כחול לבן בני גנץ: "איתם אתה הולך להקים ממשלה שתהיה תלויה בהם? מה עבר לך במוח?".  את הדברים אמר נתניהו בכנס חירום של הליכוד. 

לקראת פגישת נתניהו-גנץ: בכחול לבן שוקלים בחיוב לשבת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו גם תחת כתב אישום, כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. המחלוקת המרכזית בין יו"ר כחול לבן בני גנץ לראש הממשלה היא בנוגע לשאלה - כמה זמן יוכל לכהן עם כתב אישום? נתניהו דורש לכהן כשנה וחצי, בכחול לבן ישקלו להסכים לחודשים בודדים. 

אם בכחול לבן אכן יסכימו למהלך, הדבר יאלץ היפרדות מיאיר לפיד, אך נראה כי רוב צמרת המפלגה מתנגדת לישיבה עם נתניהו תחת כתב אישום. גורמים בתל"ם אמרו היום: "לא נשב איתו בשום פנים ואופן". במפלגה לא מביעים אופטימיות גדולה מהפגישה הצפויה בין יו"ר כחול לבן לראש הממשלה, ואומרים כי הפגישה החשובה באמת היא בין גנץ ליו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. 

יו"ר ישראל ביתנו ימסור מחר הצהרה לתקשורת בשעה 13:00, במהלך ישיבת הסיעה של מפלגתו. זאת לאחר שאתמול הציב ליברמן אולטימטום: "אני אסיים את מאמצי האחדות עד יום רביעי ב-12:00 - ואז אעזוב כל אחד לנפשו".


בתוך כך, צוותי המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן דנו היום בעיקר במתווה הנשיא לנבצרות. גורמים המעורבים במשא ומתן הגדירו אותו "רציני", וציינו כי ליברמן מתווך בין הצדדים. לפי הגורמים, הצדדים דנים באפשרות להרכיב ממשלה על בסיס מתווה הנשיא בכפוף לשינויים.

מוקדם יותר שוחח נתניהו שוב עם ראשי המפלגות החרדיות וביקש מהם לעשות ויתורים לליברמן, כדי שיוכל להצטרף לממשלה איתם. לדברי מעורבים, המפלגות החרדיות אינן מוכנות לוויתורים משמעותיים בסדר הגודל שדורש יו"ר ישראל ביתנו, אלא אולי ל-"פשרות קוסמטיות" קטנות.


בכחול לבן אומרים כי הם מתרשמים שליברמן מוכן להיכנס לממשלת אחדות עם גוש הימין. כמו כן, יש להם דרישה מעודכנת מהליכוד, שלפיה נתניהו יהיה חייב לחתום על התחייבות בהסכם הקואליציוני שהוא לא יבקש מהכנסת חסינות אם יועמד לדין. לחלופין, אם ראש הממשלה יבקש חסינות הוא יהיה צריך להתחייב מראש שייצא לנבצרות במועד שנקבע לפי מתווה הנשיא - גם אם לא יהיה נגדו משפט.

לכל העדכונים מהמערכת הפוליטית

הפופולריים