נתניהו: ראשי כחול לבן ניהלו מו"מ עם תומכי טרור כשעם ישראל היה במקלטים

רה"מ: ראשי כחול לבן ניהלו מו"מ עם תומכי טרור
ב"כינוס חירום" של הליכוד קרא ראש הממשלה לכחול לבן להימנע מהקמת ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת. ח"כ איימן עודה בתגובה: "נתניהו חתם את מורשתו כעבריין מריר שלא ידע להפסיד". הערב הודיעו צוותי המו"מ של כחול לבן וישראל ביתנו כי השיגו התקדמות של ממש בניסוח קווי היסוד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו בכינוס חירום של הליכוד 17.11.2019
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

על רקע המגעים להקמת ממשלה, תקף הערב (ראשון) ראש הממשלה בנימין נתניהו את ראשי כחול לבן על הכוונה להקים ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת. את הדברים נשא בכינוס חירום של הליכוד בגני התערוכה בתל אביב. "אנחנו נמצאים ברגע גורלי למדינת ישראל", אמר נתניהו והוסיף: "זאת סכנה עצומה למדינת ישראל ונקודת שבר בתולדות המדינה שלא הייתה כדוגמתה".

"חברי הכנסת של הרשימה המשותפת תומכים בארגוני הטרור וקוראים לחיילי צה״ל רוצחים", אמר ראש הממשלה. הוא קרא ליו"ר כחול לבן בני גנץ: "איתם אתה הולך להקים ממשלה שתהיה תלויה בהם? מה עבר לך במוח?". נתניהו המשיך וטען כי כשגנץ קיבל תדרוכים ביטחוניים במהלך השבוע האחרון, הוא ניהל משא ומתן עם חברי הרשימה המשותפת. "זה מעל לפוליטיקה, זה אבסורד, זה בלתי נתפס" אמר נתניהו.


"זאת פגיעה חמורה בדמוקרטיה הישראלית. עכשיו האמת מתגלה, לא ישראל לפני הכל - אלא השלטון לפני הכל". באשר לאפשרות של קיומה של מערכת בחירות שלישית, אמר ראש הממשלה: "בחירות זה דבר רע למדינת ישראל, אנחנו לא רוצים בחירות". לדבריו "יש דבר הרבה יותר גרוע וזאת ממשלת מיעוט מסוכנת שנשענת על איימן עודה ואחמד טיבי". "ממשלה כזאת היא איום קיומי על מדינת ישראל", אמר נתניהו.

בכחול לבן אמרו בתגובה על כינוס החירום שארגן נתניהו כי תושבי הדרום לא זכו לכינוס כזה, גם לא החולים הזרוקים במסדרונות בתי החולים, הקשישים או הנכים. "כרגיל, נתניהו דואג רק לנתניהו", אמרו בכחול לבן.

גם חברי הרשימה המשותפת תקפו את ראש הממשלה על הדברים. יו"ר הרשימה ח"כ איימן עודה צייץ בטוויטר: "לא יהיה מחלף 'בנימין', או 'תיכון נתניהו'. הוא חתם הערב את מורשתו כעבריין מריר שלא ידע להפסיד, רק לפגוע ולהסית נגד מי שהיה אמור לשרת. כולנו, ערבים ושותפינו היהודים, ננשום אנחת רווחה ביום שילך".

ח"כ אעידה תומא סלימאן צייצה: "נתניהו מתיר את דמנו בטרלול ששובר את כל השיאים. ההשלכות של ההסתה הזו עשויות להיות חמורות. ביבי, אתה מאבד את זה".

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר הערב כי בממשלה צרה תהיה לו השפעה גדולה יותר אך מבחינת מדינת ישראל כל ממשלה צרה תהיה אסון משום שהיא לא תוכל לתפקד. בדיון בתיאטרון צוותא בתל אביב אמר ליברמן כי הכול מבינים שסיבוב שלישי של בחירות הוא טירוף משום שהן לא ישנו הרבה ורק יפגעו בכלכלה ובביטחון. לכן חייבים לעשות הכול כדי להגיע לממשלת אחדות. 

כתבנו הפוליטי מיכאל שמש דיווח הערב כי על רקע הפגישה שהוגדרה טובה בין ליברמן לנתניהו, קיבלו חברי הכנסת של ישראל ביתנו הנחייה להפסיק להתראיין. מקורב לנתניהו אמר כי יופעל לחץ על החרדים כדי להעניק הישג מסויים לליברמן.

ראש הממשלה נתניהו נפגש אחר הצוהריים עם יו״ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בקרייה בתל אביב. בסיום הפגישה ציינו בשתי המפלגות כי השיחה הייתה עניינית וטובה והתמקדה בדרכים להקים ממשלת אחדות. נתניהו וליברמן קבעו להיפגש שוב.


הערב הודיעו צוותי המשא ומתן של כחול לבן וישראל ביתנו בתום פגישתם כי השיגו התקדמות של ממש בניסוח קווי היסוד, בפרט בנושאים הנוגעים לענייני דת ומדינה. נציגי הצדדים קבעו להיפגש שוב הערב ומחר. ביום רביעי בחצות יפוג המנדט שקיבל גנץ להרכיב ממשלה.

בתוך כך, נשיא המדינה ראובן ריבלין, קרא היום לליכוד ולכחול לבן להתעשת ולהבין שהעם אינו רוצה בחירות נוספות. בביקור באוגדת עזה אמר הנשיא: "אתם נציגי הריבון אבל אל תשכחו אף פעם - הריבון הוא העם". ריבלין הוסיף כי הפערים הם פערים אישיים יותר מאשר פערים הגותיים, מחשבתיים, פוליטיים או צורכי המדינה. "מנהיגי ישראל צריכים להבין שאזרחי ישראל קודמים לכל", הוסיף הנשיא.

הפופולריים