יעלון לגנץ: אתמוך בממשלת מיעוט – רק בהסכמת ליברמן

יעלון: אתמוך בממשלת מיעוט – רק בהסכמת ליברמן

מחלוקת בכחול לבן סביב הקמת ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת, ומתווה הנבצרות של נשיא המדינה. גנץ השיב לנתניהו, שאמר כי יש מידע "ודאי" על ממשלת מיעוט כזאת: "מה שעבד לך במשך 10 שנים לא יעבוד יותר"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פגישת בני גנץ והנשיא ראובן ריבלין 16.11.19
צילום: צילום: מארק ניימן לע"מ

מספר 3 בכחול לבן, ח"כ משה יעלון, אמר ליו"ר המפלגה בני גנץ כי יתמוך בהקמת ממשלת מיעוט שתישען על הרשימה המשותפת - בתנאי שחברי ישראל ביתנו יצביעו בעד המהלך. כך פורסם היום (שבת) בחדשות השבת בכאן 11.

הדבר בעייתי מבחינת כחול לבן, שכן שלפי תרחיש הקמת אותה ממשלה, אביגדור ליברמן וחברי מפלגתו יימנעו בהצבעה או ייעדרו ממנה. חברי כנסת אחרים בכחול לבן, חלקם מתל"ם שבראשות יעלון, מתנגדים בכל מקרה להקמת ממשלת מיעוט שתישען על הרשימה המשותפת.


מחלוקת קיימת בכחול לבן גם באשר למתווה הנבצרות של נשיא המדינה ראובן ריבלין. גנץ תומך, לפיד ויעלון מתנגדים ואשכנזי מתנדנד – אך נוטה לתמוך בדעת גנץ. הערב נפגש גנץ עם נשיא המדינה, ולאחר מכן נמסר כי הוא עדכן את הנשיא על "סטטוס המו״מ הקואליציוני ודן עמו על מרכיבי מתווה הנשיא מתוך מגמה למנוע בחירות נוספות".

קודם לכן תקף גנץ את דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאמר "אנחנו במצב חירום שלא היה כמותו בתולדות מדינת ישראל", על כוונתה כביכול של כחול לבן להקים ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת. "נתניהו, ראיתי שהשתמשת במונח 'מצב חירום' בגלל שיש סיכוי ששלטונך יסתיים בקרוב", צייץ גנץ בפתח פגישתו עם נשיא המדינה ראובן ריבלין. "אז לא. מצב חירום זה מאות טילים על אזרחי מדינת ישראל. מה שעבד לך במשך 10 שנים לא יעבוד יותר".

גנץ קרא לנתניהו בחשבון הטוויטר שלו לקיים עמו "מו"מ ישיר בלי בלוק החסינות, בלי טריקים ובלי ספינים. נתניהו, תפנים: אני אעשה הכל כדי למנוע ממך לגרור את אזרחי ישראל למערכת בחירות בפעם השלישית".


בשיחות "חירום", כהגדרתו, שקיים עם שרים וחברי כנסת בליכוד, אמר אמר ראש הממשלה כי לפי מידע "ודאי" שהגיע לידיו, גנץ יכריז ביום בשני שעלה בידו להקים ממשלת מיעוט שתיתמך בידי הרשימה המשותפת. לא ברור על מה מסתמך נתניהו בטענותיו, שכן לא ידוע על מגעים בין כחול לבן לרשימה המשותפת. בכירים במפלגתו של גנץ הגיבו כי הם עדיין מבקשים להקים ממשלת אחדות, אך מקדמים הקמת ממשלת מעבר עם העבודה-גשר וישראל ביתנו. 

בשיחות טען נתניהו כי מדובר ב"מצב חירום שלא היה כמותו בתולדות מדינת ישראל. בחירות זה אסון, אבל הקמת ממשלה שתלויה במפלגות הערביות זה אסון גדול יותר. זאת סכנה היסטורית לביטחון ישראל. זאת פגיעה חמורה בביטחון ישראל. צריך לסכל את הדבר בכל דרך, גם אם מהאופוזיציה".

בכירים בכחול לבן אמרו הערב: "לא זנחנו סופית את רעיון ממשלת האחדות הלאומית, אבל במקביל מקדמים הקמת ממשלת מעבר בהשתתפות כחול לבן, העבודה-גשר וישראל ביתנו. אם תקום ממשלה כזו, זהו רק שלב אמצע במשא ומתן מתוך מגמה להקים ממשלה רחבה הרבה יותר".

ברשימה המשותפת מתחו ביקורת על נתניהו. היו"ר איימן עודה אמר כי האזרחים הערבים והיהודים חשובים יותר מנתניהו, שאותו הגדיר "פוליטיקאי ציני שהפסיד בשתי מערכות בחירות רצופות ואינו מהסס להשאיר אדמה חרוכה בניסיון נואש להיאחז בתפקידו". בסיום דבריו כתב עודה: "יא קוסם, הגיע הזמן להיעלם". חבר הכנסת יוסף ג'בארין אמר כי כינוס החירום של הליכוד הוא כינוס של הסתה ושנאה. ג'בארין מדגיש כי האזרחים הערבים שותפים לגיטימיים ושווים ופסילתם מבטאת עמדה המושתתת על גזענות ועל תחושה של עליונות אתנית.

כל העדכונים מהמערכת הפוליטית 

הפופולריים