אחרי החלטת בג"ץ: ההאקר הרוסי מוסגר לארה"ב

אחרי החלטת בג"ץ: ההאקר הרוסי מוסגר לארה"ב
המאמצים להשבת נעמה יששכר: אתמול נדחה ערעורו של ההאקר אלכסיי בורקוב נגד הסגרתו. בג"ץ קבע שאין עילה להתערבותו בהחלטת שר המשפטים אמיר אוחנה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אלכסיי בורקוב - ההאקר הרוסי
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב מוסגר הערב (שני) לארצות הברית. זאת, בעקבות החלטת בג"ץ אתמול  לדחות את ערעורו של ההאקר נגד ההחלטה להסגירו. במשרד המשפטים מסרבים לאשר או להכחיש, ואומרים רק "לא נוכל להגיב בשלב זה, מועד הסגרה הינו חשאי. נוציא הודעה רשמית רק כשההסגרה תושלם".

מוקדם יותר היום, שגרירות רוסיה בישראל גינתה את ההחלטה: "הדבר לא מסייע ליחסים בין רוסיה וישראל". בציוץ המופיע בחשבון הטוויטר של השגרירות נכתב כי ההחלטה פוגעת בזכויותיו של בורקוב ומפרה את מחויבויותיה הבינלאומיות של ישראל.

באוגוסט 2015 הוגש בארצות הברית כתב אישום נגד בורקוב והוצא נגדו צו מעצר בגין עבירות הונאה בכרטיסי חיוב בנסיבות מחמירות, כעבור ארבעה חודשים הוא נעצר בנמל התעופה בן גוריון. ביולי 2017 הכריז בית המשפט המחוזי בירושלים כי בורקוב ״בר הסגרה״, אך רק כעת, ארבע שנים אחרי שהיה במעצר, הוא מוסגר.  

לאחר שהישראלית נעמה יששכר נעצרה השנה ברוסיה, נגזר עליה עונש של 7 שנים ו-6 חודשי מאסר בפועל  בגין הברחת סמים. עורכי דינה לעומת זאת, ביקשו להרשיע בשימוש ובהחזקת סמים בלבד - עבירה שהעונש עליה הוא מאסר של כחודש וחצי וקנס כספי. 

גורמים רוסים רשמיים העלו בפני ישראל את הקשר בין הסגרת בורקוב  לארצות הברית למעצרה של יששכר. בת דודתה של יששכר מיטל לזר אמרה לכאן חדשות כי קרובי משפחתו של בורקוב פנו אליהם: "הם ביקשו שביחד נעשה איזשהו שיתוף פעולה. אנחנו כמובן דחינו אותם. כי מה הקשר בין נעמה ומה שהיא הביאה - 9.2 גרם חשיש, ולא התכוונה בכלל להיכנס לרוסיה, לבין האקר רוסי שגנב מיליוני דולרים?". הודעת לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו בעניין הפרשה איששה את הדיווחים על הקשר בין מעצר יששכר להסגרת ההאקר הרוסי.

אתמול, כאמור, בג"ץ קבע כי אין עילה להתערבותו בהחלטת שר המשפטים אמיר אוחנה להסגיר את ההאקר הכלוא בישראל לארצות הברית. נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, כתבה בהחלטה בין השאר כי בעקבות הפרטים וההבהרות שנמסרו לבג"ץ במעמד צד אחד, שוכנעו השופטים שבניגוד לטענת בורקוב, החלטת שר המשפטים להורות על הסגרתו לארצות הברית התקבלה לאחר שנבחנו באופן ממצה ומעמיק מכלול השיקולים.

עתירת ההאקר צטרפה לעתירה שהגישה משפחתה של נעמה יששכר נגד החלטת השר אוחנה להסגירו, אך משפחתה של יששכר חזרה בה מהעתירה. אימה של נעמה, יפה יששכר, נימקה את ההחלטה: "נעמה לא תהיה כלי משחק בידי ההאקר הרוסי ואנשיו". "אני מתפללת לכך שהחלטתי לא תגרום להרעה במצבה של נעמה בכלא הרוסי ונותנת אמון מלא בנשיא ובראש הממשלה שימשיכו לפעול מול נשיא רוסיה, על מנת להביא לשחרורה המיידי של נעמה", הוסיפה.

הפופולריים