מנדלבליט נגד אוחנה: מתקפות לא ראויות, דברים מזעזעים

מנדלבליט נגד אוחנה: המתקפות לא ראויות
היועמ"ש על המתקפות נגד ניצן ובן ארי: "הפרסומים על עבודת מערכת אכיפת החוק חוטאים לאמת, וכשזה מפי גורמים בכירים זה מטריד יותר" • פרקליט המדינה שי ניצן על ההדלפות מחקירות נתניהו: "איך החומרים יצאו רק כשהחומרים עברו לסנגורים?" • אוחנה: "הייתי מצפה להתייחסות עניינית"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אביחי מנדלבליט ושי ניצן בכנס בלי אמיר אוחנה 4.11.19
צילום:

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יוצא בחריפות נגד המתקפה של שר המשפטים אמיר אוחנה על ראשי מערכת אכיפת החוק: בכנס ההתמחות של משרד המשפטים אמר הערב (שני) מנדלבליט כי "אני דוחה בתוקף את המתקפות הלא ראויות נגד שי ניצן וליאת בן ארי, הדברים מזעזעים". הוא הוסיף כי "אם מישהו חושב שזה ישפיע, אז אף אחד לא יסיט אותנו".

"למרבה הצער אני נתקל לאחרונה בפרסומים על עבודת מערכת אכיפת החוק שחוטאים לאמת", אמר מנדלבליט. "וכשזה מפי גורמים בכירים זה מטריד יותר. אני מבקש להבהיר את המובן מאליו: חקירות פליליות לא נפתחות או מתנהלות משיקולים פוליטיים אלא ענייניים, לא משנה מי החשוד".

מנדלבליט התייחס לחקירת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר, ולביקורת שנשמעה מצד יועצי ראש הממשלה על עבודת המשטרה והפרקליטות. "זה כרגע בבירור, כשיסתיים נבחן את נממצאים בדרך עניינית ומקצועית", הבהיר. "לא נחשוש לתקן אם היו טעויות, אך הניסיון לנצל טענות הקשורות לחקירה כדי להפוך את הקערה ולהציג את החשוד כקורבן ואת רשויות האכיפה כעברייניות הוא מהלך לא ראוי ואני דוחה אותו בתוקף".

על הליך השימוע שנערך לראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היועמ"ש כי "הליכי שימוע הם בלב פתוח ונפש חפצה תמיד. הליך השימוע של רה"מ התנהל באופן ענייני וממצה. אין קיצור דרך. ההחלטה תתקבל רק לפי הראיות והדין. כל אחד מחברי הצוות פועל לפי אינטרס הציבור".

פרקליט המדינה שי ניצן הוסיף על דבריו של מנדלבליט: "אין לנו בעיה עם ביקורת. אבל אין קשר בין מה מה שנשמע בימים האחרונים לבין ביקורת. אנחנו שומעים טענות על הטיה פוליטית ונגד ליאת בן ארי ונגדי ונגד היועמ"ש וזה לא מקרי".

"הטענות הלא ענייניות הן מפלט משיח על החשדות", הוסיף ניצן. פרקליט המדינה התייחס לטענות נגד יציאת ה של בן ארי לחופשה בימי השימוע של נתניהו: "בדיעבד היה צריך לפעול אחרת, ולא כי השימוע נפגע אלא למראית עין. אבל הרפש בליאת בן ארי, פרקליטה מעולה וישרה, הוא חסר כל רסן. גם הטענה שפרקליטת המחוז כבר החליטה מיד עם שובה לדחות את טענות ראש הממשלה היא שקר".

"טענה אחרונה שאליה אתייחס היא שאנו מסרבים לחקור הדלפות כי חוששים שיגלו שאנו הדלפנו", המשיך ניצן. "עובדות האמת הן אחרות. יש זהירות רבה ורבת שנים בעניין. הדלפות הן מגונות וגורמות נזק בעיקר לנו. לפעמים יש נזק ואז יש לפתוח בחקירה. אבל בין זה לבין לפתוח בחקירה על כל מידע שמתפרסם? ההנחה שאנחנו מדליפים היא משוללת יסוד".

"הרי היינו אמורים להעביר חומרי חקירה לסנגורים ורה"מ ביקש דחיה לאחר הבחירות מחשש להדלפות והסמכנו", אמר ניצן. "אם אנחנו המדליפים, מדוע לא רצה שנעביר לסנגורים? איך החומרים יצאו רק כשהחומרים עברו אליהם?".

השר אוחנה עלה לנאום אחרי השניים, ואמר כי "הציבור ראוי למענה אמיתי וענייני לטענות ולא אמירות חלולות כמו לא ירתיעונו. לא כך רוכשים את אמון הציבור במערכת אכיפת החוק".

הפופולריים