לשכת רה"מ: הושגה הסכמה על שחרור העצורים הירדנים; ירדן תחזיר את שגרירה לישראל

העצורים הירדנים ישוחררו; ירדן תחזיר את שגרירה

משלכתו של נתניהו נמסר כי ראש השב"כ סיכם עם מקבילו הירדני על סידורי הביטחון סביב שחרורם של היבה א-לבדי ועבד א-רחמן מרעי, וכי ישראל רואה ביחסים עם ירדן אבן יסוד ביציבות במזרח התיכון
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המפגינים מחוץ לדיון בהארכת מעצרה של היבה אל-לאבדי, 28.10.19
צילום: צילום: באדיבות קבוצת "חופש להיבה"

מלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר היום (שני) כי שני האזרחים הירדנים העצורים בישראל ישוחררו, וירדן תשיב בימים הקרובים את שגרירה, לאחר שהחזירה אותו בשבוע שעבר לעמאן במחאה על מעצרם של היבה א-לבדי ועבד א-רחמן מרעי. בהודעה נמסר: "מדינת ישראל רואה ביחסים עם ירדן אבן יסוד ביציבות במזרח התיכון ותמשיך לפעול לשימור ביטחון האזור".

עוד נמסר מלשכת נתניהו כי הושגה הסכמה בין המדינות על העברתם של שני הירדנים לאחריות שלטונות הביטחון בירדן, וכי ראש השב"כ סיכם עם מקבילו הירדני על סידורי הביטחון סביב שחרורם. מי שניהל את המגעים המדיניים בנושא היה ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת.

הודעת לשכת ראש הממשלה מצטרפת לדברים של שר החוץ של ירדן איימן א-ספדי, שאמר מוקדם יותר היום כי היבה א-לבדי ועבד א-רחמן מרעי יחזרו לממלכה עד סוף השבוע. א-ספדי צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי הממשלה הירדנית פעלה לשחררם מיום מעצרם בהנחייתו של מלך ירדן.

אחיו של עבד א-רחמן מרעי אמר לכלי תקשורת מקומי בירדן כי השניים צפויים לחזור לעמאן ביום חמישי הקרוב. עורך דינה של היבה א-לבדי אמר לכאן חדשות שהוא קיבל עדכון מהצד הירדני על השחרור הצפוי שלה ושל מרעי.

א-לבדי נעצרה לפני כשלושה חודשים בעת שחצתה את מעבר אלנבי כדי לבקר את משפחתה בשטחים. מרעי נעצר חודש אחר-כך בנסיבות דומות. במהלך מעצרה בישראל אושפזה א-לבדי בבית החולים רמב"ם בחיפה בעקבות מצבה הרפואי המידרדר. א-לבדי פתחה בשביתת רעב לפני יותר מחודש במחאה על מעצרה.

במקביל להחזרת השגריר הירדני בישראל, אזרח ישראלי נעצר בירדן לאחר שחצה את הגבול לשטחי הממלכה. מדובר בעולה מחבר העמים שדרוש לחקירה בישראל וברח. במשרד החוץ אמרו כי לא קיבלו, נכון לשעה זו, מסרים לפיהם שחרורו של האזרח הישראלי תלוי בשחרור העצורים הירדנים.

הפופולריים