שופטים לשעבר נגד שר המשפטים: אמירתו מערערת את יסודות המשטר

שופטים נגד שר המשפטים: מערער את יסודות המשטר
השופט ומבקר המדינה לשעבר אליעזר גולדברג תקף את השר אוחנה ואמר כי אמירותיו "הופכות אותנו למדינה הנמנית עם מדינות מושחתות". השופטת בדימוס ומי שהייתה פרקליטת המדינה, עדנה ארבל: "שר המשפטים שעומד בראש המערכת פוגע בעצמו באמון הציבור בפרקליטות". בכירים בפרקליטות: "לא יטילו עלינו מורא ולא יסיטו אותנו מדרכנו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עדנה ארבל, אמיר אוחנה ואליעזר גולדברג
צילום: צילום: פלאש 90

שופטי העליון לשעבר, אליעזר גולדברג ועדנה ארבל תוקפים היום (רביעי) בחריפות את שר המשפטים אמיר אוחנה. בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום, בכאן רשת ב, אמר גולדברג, שהיה בעבר גם מבקר המדינה, כי "אמירה כללית של שר המשפטים כי השיקולים בפרקליטות נגועים במניעים זרים, היא אמירה קשה שמערערת את יסודות המשטר. היא הופכת אותנו למדינה הנמנית עם מדינות מושחתות".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

ארבל, שהייתה גם פרקליטת המדינה בעברה, אמר כי נאומו של אוחנה היה אירוע מדאיג וכואב. "אתה לא מאמין שזה קרה במדינה יהודית ודמוקרטית שכל כך גאה בתרבות ובערכים שלה ובעיקר בשמירת החוק". היא ציינה כי מעבר לפרקליטות, נפגע האמון של הציבור במערכת החוק והמשפט. "שר המשפטים שעומד בראש המערכת פוגע בעצמו באמון הציבור בפרקליטות. מה אומר האדם ששומע את הדברים האלה? שיש חוסר ענייניות ואולי איפה ואיפה? שאולי עיתונאים מנהלים אותם? אני לא אומרת שפרקליטות ושופט לא יכולים לעשות טעויות, אבל לנקוט אמירות כ כך קשות כלפי פרקליטות שאינה יכולה להתגונן?".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

ארבל ציינה כי הפרקליטות היא ארגון ערכי שבמשך שנים עושה עבודתו במסירות. "אנחנו חיים במדינה יהודית ודמוקרטית. שלושת עמודי התווך של המדינה הן שלוש הרשויות. אחד הדברים העיקריים שלומדים בשיעור אזרחות ראשון הוא כיבוד הדדי בין הרשויות האלה. נציג רשות מבצעת לא צריך לפגוע".
ארבל התייצבה לצד עובדי הפרקליטות: "הפרקליטות מורכבת מאנשים ערכיים שעושים עבודת קודש. אני לא מאמינה ששום דבר כזה ירתיע אותם. הם ימשיכו. היו לנו שרים והייתה ביקורת אבל הפרקליטות עם ראש מורם. אני בטוחה שהיא תעשה את עבודתה, בהנחיית היועץ המשפט לממשלה, לפי מיטב הכרתה ומצפונה ושום דבר לא ישפיע עליה. אני לא מכירה מושג של פרקליטות תוך פרקליטות ואף פעם לא נתקלתי בתופעה כזו".

בתוך כך פרסמו היום בכירים בפרליטות מסמך ובו הם מבקשים לחזק את ידי פרקליט המדינה, שי ניצן, עורכת הדין ליאת בן ארי ופרקליטי מיסוי וכלכלה. "כל אנשי הפרקליטות פועלים למילוי תפקידם במקצועיות בהוגנות ותוך קידום האינטרס הציבורי ושלטון החוק", כותבים הבכירים ובהם משנים וראשי מחוזות. "הפרקליטות אינה גוף מושלם, לפעמים אנו טועים, מחויבים בשיפור ועושים זאת, אבל בין אלה לבין הדברים שהוטחו בכם לאחרונה אין כלום. עלינו לוודא שמתקפות חסרות שחר לא יפגעו בפרקליטים וביכולתם לבצע מלאכתם נאמנה. לא יטילו עלינו מורא ולא יסיטו אותנו מדרכנו. גם לא נאפר למתקפות נגדכם לחצוץ ולבדל בין פרקליטים".

הפופולריים