ארדן מצטרף לאוחנה: "על הפרקליטות לספק תשובות"

ארדן מצטרף לאוחנה: "על הפרקליטות לספק תשובות"
השר לביטחון הפנים לכאן רשת ב: "מבין את השר ושותף לחלק נכבד מדעותיו" • על חקירת החשד להטרדת עד המדינה: הפרקליטות והמשטרה צריכים להסביר את השימוש באמצעים פולשניים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אמיר אוחנה ואביחי מנדלבליט
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הביע הבוקר (רביעי) תמיכה במתקפה החריפה של שר המשפטים אמיר אוחנה נגד בכירי הפרקליטות, בין היתר בנושא התנהלותם בחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו. ארדן אמר בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב: "לא ניסחתי את הדברים השר אוחנה אבל אני בהחלט מבין אותו ושותף לחלק נכבד מדעותיו בכל הקשור לצורך של פרקליטות המדינה לספק תשובות לציבור וגם לשרים הממונים על אכיפה החוק".


הפרקליטות, לדברי ארדן, "זה הגוף היחיד שלגביו כל ביקורת היא מתקפה, אסור לבקר אותו, הוא חייב תמיד להיות מעל לכל מחלוקת". על הטענה לגבי עיתוי המתקפה של אוחנה אמר ארדן כי "זו טענה מגוחכת כיוון שהטענות גם של שר המשפטים וגם שלי והביקורת היא ביקורת מהגורמים שמופקדים על אותן מערכות וחובתנו לשאול את השאלות וזו בדיוק דוגמא נוספת למחלה של הגוף הזה - הם לא מוכנים לשמוע ביקורת".

האזינו לריאיון עם ארדן בכאן רשת ב

ארדן התייחס גם לחקירת יועצי ראש הממשלה בחשד להטרדת עד המדינה שלמה פילבר: "אם פותחים חקירה פלילית, כולל שימוש באמצעים פולשניים דווקא נגד יועצי רה"מ ולוקחים להם את הניידים שברור שיש שם שיחות רגישות גם שלא קשורות, המשטרה והפרקליטות צריכים לספק תשובות ולהסביר למה דווקא כאן כדי לשמור על אמון הציבור. אמון הציבור במערכת אכיפת החוק זה לא עסק פרטי של שי ניצן או שלי, זו חובתם".

ארדן נשאל גם על תמלילי חקירתו של יאיר נתניהו, שנחשפו אתמול בחדשות 12, ושבהן נשמע בנו של ראש הממשלה מגדף את המשטרה ומכנה אותה "גסטאפו", וטוען כי גדעון סער הוא אנס. ארדן סירב להתייחס לתוכן הדברים הקשים שנחשפו, ואמר: "דעתי על דברים שהוא אומר היא לא רלוונטית. זה לא עניין של פוחד לגנות, אני לא פרשן לענייני תמלילים חלקיים".

אוחנה תקף אתמול בחריפות את הפרקליטות, ואמר כי "קיימת פרקליטות בתוך הפרקליטות, שקובעת לוחות זמנים בהתאם לסדר היום הפוליטי. בכך היא הופכת לשחקן פוליטי אף שלא נבחרה". הוא הוסיף: "זו פרקליטות שבאמצעות כת קטנה של עיתונאי חצר הצליחה להנחיל את התפיסה שיש לה מלחמת בני אור בבני חושך. קריירות פוליטיות ומשפטיות נהרסו".

"הפרקליטות כבר גיבשה את דעתה על פי הדלפות", אמר אוחנה בהתייחסו לחקירות ראש הממשלה נתניהו. "הפרקליטות שבתוך הפרקליטות מדליפה חומרי חקירה שהגיעו אליה מתוקף תפקידה". אוחנה קרא ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לחקור את ההדלפות.

השר זאב אלקין התייחס גם הוא לנושא וגיבה את אוחנה בדבריו על הפרקליטות בריאיון לתוכנית "קלמן-ליברמן" ואמר כי "זה גוף שצריך להיות הראשון שצריך לבנות מנגנונים לבדיקה של עצמו. כשיש תופעה של הדלפות בלתי פוסקת, אין ספק שחלק גדול מההדלפות האלה כנראה מגיעים מתוך המערכת של משרד המשפטים, של הפרקליטות". לדבריו, "אוחנה נמצא בסיטואציה בלתי אפשרית – הוא רואה הרבה פגמים במערכת". 

האזינו לריאיון עם זאב אלקין בכאן רשת ב

אלקין התייחס גם לתמלילי חקירת יאיר נתניהו שפורסמו, והתחמק מלגנות את הדברים. הוא אמר כי "אני לא הדובר שלו, כל אחד וסגנון דיבורו, הוא בן אדם פרטי. אני לא משתמש בביטויים כאלה לא לגבי הפרקליטות ולא לגבי המשטרה. גם לגבי גדעון סער בוודאי שלא. הדברים האלה לא לעניין". 

עורכת הדין דבורה חן, בכירה בפרקליטות לשעבר, הגיבה לדברי אוחנה ואמרה בתוכנית "קלמן-ליברמן": "לגיטימי בעיניי ביקורת על כל גוף, אבל לא בצורה שבה נעשתה. בחקירת הטרדת העד לא היה שום דבר שונה מבחקירות אחרות, אז למה פתאום יוצא הקצף במקרה הזה - כי מדובר בתיק של ראש הממשלה?".

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן הגיבו לדברים הקשים: במכתב לתובעים בתיקי ראש הממשלה, עורכת הדין ליאת בן ארי ופרקליטות מיסוי וכלכלה, הביעו צער על המתקפות נגדם, והביעו את תמיכתם בהם. "מבקשים להביע את צערנו העמוק על עוגמת הנפש העצומה שנגרמת לכם עקב המתקפות האישיות וחסרות הבסיס שמופנות כלפיכם, שלצערנו הולכות ומתגברות בימים אלה בעיתוי שאינו מקרי כמובן", כתבו מנדלבליט וניצן.

 

הפופולריים