"חסר תועלת": הסתיימה פגישת הצוותים של כחול לבן והליכוד

"חסר תועלת": הסתיימה פגישת כחול לבן והליכוד

בליכוד דבקים בכך שהם מייצגים את גוש הימין, ואינם מוכנים לשום פשרה בנושא. לצד זאת, משני הצדדים נמסר כי הוסכם להמשיך לבשיחות. נתניהו וגנץ ייפגשו בהמשך. גורם בכחול לבן: כל עוד אין איום ממשי על הליכוד מפני אופציה להרכבת ממשלה בלעדיהם - הם לא יתקפלו
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פגישת מו"מ כחול לבן והליכוד יורם טורבוביץ'
צילום: צילום: אלעד מלכה

פגישתם של צוותי המשא ומתן של כחול לבן והליכוד שנערכה היום (ראשון) הסתיימה ללא התקדמות במגעים. בליכוד דבקים בכך שהם מייצגים את גוש הימין, ואינם מוכנים לשום פשרה בנושא. עם זאת, בכחול לבן  אומרים כי הפגישה התקיימה ברוח טובה, וכי ביקשו לתאם פגישות נוספות בימים הקרובים כדי לדון בקווי היסוד ובאפשרויות להרכבת הממשלה.

עוד נמסר מכחול לבן כי המנדט נמצא כרגע בידי היו"ר בני גנץ ולכן הוא ראש הממשלה המיועד: "הליכוד המשיך להתעקש לאורך הפגישה שהוא מייצג את בלוק החסינות של ה-55, ואינו מוכן לשום פשרה בנושא".

בליכוד אומרים כי השר יריב לוין הזהיר מפני הקמת ממשלת מיעוט הנשענת על המפלגות הערביות. עוד אומרים בליכוד כי נציגי כחול לבן "סירבו להתחייב כי לא יקימו ממשלת מיעוט מסוכנת", וכי הצדדים הסכימו להמשיך בשיחות. ראש הממשלה בנימין נתניהו וגנץ ייפגשו היום לפנות ערב בלשכתו של נתניהו בתל אביב.


גורם בכחול לבן אמר לאחר סבב השיחות הראשון עם הליכוד: "כל עוד אין איום ממשי על הליכוד מפני אופציה להרכבת ממשלה בלעדיהם - הליכוד לא יתקפל. לא ברור למה אביגדור ליברמן משחק". אותו גורם מתח גם ביקורת על חוסר אחידות המסר בתוך מפלגתו סביב תרחיש ממשלת המיעוט. מנגד, גורם המקורב לצוות המשא ומתן של הליכוד אמר: "פגישה חסרת תועלת. אלה תיאורים שהיו גם לפני חודש כשהמנדט היה אצל נתניהו".

ח"כ מאיר כהן מכחול לבן אמר היום בריאיון לרן בנימיני ויגאל גואטה בכאן רשת ב: "אנחנו נעשה הכל בשביל ממשלת אחדות. אני לא חושב שהממשלה צריכה להישען על ממשלת מיעוט. אפשר לסגור ממשלת אחדות אם הליכוד יבואו רק הליכוד". על המשא ומתן עם ישראל ביתנו אמר: "ישראל ביתנו הם חלק חשוב מאוד בממשלה שתקום. הם הראו שמיעוט לא יכול לכפות את דעתו".

האזינו לריאיון עם חבר הכנסת מאיר כהן

כהן התייחס גם למתווה הנשיא ואמר שהוא לא על הפרק במשא ומתן: "אנחנו לא מתעסקים במתווה הזה. צריך להמשיך ולשבת יום-יום עם נציגי הליכוד. אני מקווה שהפגישה שתתחיל בעוד כמה דקות בין גנץ לנתניהו באמת תביא איזה בשורה לערב הזה ולימים הקרובים".

הבוקר פורסם בכאן חדשות כי גורמים בכירים בכחול לבן יוזמים הצעת פשרה חדשה לליכוד: על פי ההצעה, בשלב הראשון תוקם קואליציה ללא המפלגות החרדיות. זאת, כדי שבחודשים הראשונים שלאחר הקמת הקואליציה אפשר יהיה להביא לאישור הכנסת כמה נושאים שקשורים לדת ומדינה.

אחד מהחוקים שיועלו להצבעה יהיה חוק הגיוס. ביטול חוק המרכולים הוא נושא נוסף שצפוי לעלות להצבעה ואולי חוק נוסף שנוגע גם הוא לענייני דת ומדינה. במצב כזה, יוכלו בכחול לבן להציג כמה הישגים משמעותיים בנושאי דת ומדינה, מה שיאפשר להם לוותר לנתניהו בשאלה מי ראשון ברוטציה בתפקיד ראש הממשלה.

לאחר כמה חודשים, על פי ההצעה המתגבשת, כשאותם נושאים שקשורים לדת ומדינה יאושרו בכנסת, אפשר יהיה לצרף לקואליציה גם את המפלגות החרדיות (כשהדבר אף יתואם מראש איתן) ומאותו שלב להסכים שלא מקדמים נושאי דת ומדינה נוספים.

הפופולריים