גנץ: "הבטחתי להקים ממשלת אחדות ליברלית – וכך אעשה"

"הבטחתי להקים ממשלת אחדות ליברלית וכך אעשה"

יו"ר כחול לבן קיבל מנדט להקמת הממשלה ואמר: "מי שיגרור את ישראל לבחירות נוספות - ייזרק מהמערכת הפוליטית". הנשיא ריבלין: "זהו זמן קצר ואלו ימים הרי גורל"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יו"ר כחול לבן בני גנץ, במעמד הטלת המנדט להקמת ממשלה, 23.10.19
צילום: צילום: TPS

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, הטיל הערב (רביעי) על יו"ר כחול לבן בני גנץ, את מלאכת הרכבת הממשלה. גנץ אמר בנאומו כי "מדינה שלמה מחכה שנשים סוף לכאוס הפוליטי". הוא הוסיף כי "מי שיגרור את ישראל לבחירות נוספות, יוקע וייזרק מהמערכת הפוליטית". גנץ ציין כי יעשה כל מאמץ להקים ממשלת פיוס לאומי "שתאחה את הקרעים בעם ותשרת את מדינת ישראל ואת כל אזרחיה".

גנץ אמר כי בכוונתו לפנות לראש הממשלה בנימין נתניהו ולהציע לו להיות חלק מממשלת האחדות. בנאומו פנה גנץ לנתניהו ואמר: "אני מכיר בזכויותיך הרבות, ומאחל לך לצאת נקי מכול הנושאים המשפטיים עמם אתה מתמודד".

"בבית של כחול לבן יש מקום לכול מרכיבי החברה הישראלית", אמר גנץ. גנץ פנה לחרדים "עימם עלינו לשבת ולדבר כאחים", לאנשי הציונות הדתית "הנכונים לכול משימה לאומית", לאזרחים הערבים "שזכאים לביטחון אישי", לדרוזים "שזכאים לשוויון ולא רק בצה"ל" ולבני קהילת הלהט"ב "שזכאים לחיות פה מאושרים ככל אחד אחר".

"זהו זמן קצר ואלו ימים הרי גורל", אמר נשיא המדינה ראובן ריבלין. הוא הוסיף כי "ניתן להקים ממשלה". לדבריו "אין שום הצדקה לכפיית מערכת בחירות נוספת, שלישית במספר בתוך שנה, על הציבור הישראלי". ריבלין שב וקרא לאמץ את המתווה שהציג ואמר כי אף שאינו מושלם הוא סולל את הדרך להקמת ממשלה על פי תוצאות הבחירות וגודל הגושים.

ריבלין אמר כי "כל עוד לא ייפסקו הפסילות והחרמות של ציבורים שלמים בחברה הישראלית, כל עוד לא תהיה מוטיבציה לייצר בריתות חדשות בין המפלגות הגדולות או הקטנות, כל עוד לא יהיה רצון אמיתי להגיע להסכמות ולהתפשר - לא תקום ממשלה".


בליכוד בירכו הערב על קריאתו החוזרת של הנשיא ריבלין להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה על פי המתווה שהציע. בהודעה שפרסמה המפלגה נכתב כי "מתווה הנשיא הוא הדרך היחידה להקים ממשלת אחדות ולמנוע בחירות".

הערב הזמין ראש צוות המשא ומתן של כחול לבן את עמיתו מהליכוד יריב לוין לפגישה מחר אחר הצהריים. עם זה, לא נקבעה פגישה בין גנץ לראש הממשלה בנימין נתניהו. בתוך כך, גוש הימין ובו 55 חברי כנסת מצופף שורות: ראשיו החליטו שרק השרים יריב לוין וזאב אלקין מהליכוד יבואו לפגישות משא ומתן עם נציגי כחול לבן. שאר המפלגות בגוש לא ישלחו נציגים לפגישות כאלה, אם יוזמנו אליהן.

הפופולריים