"כולם יידרשו לוויתורים": ההצעה של נתניהו לגנץ

"כולם יידרשו לוויתורים": ההצעה של נתניהו לגנץ

בניסיון אחרון להרכבת הממשלה, שיגר נתניהו ליו"ר כחול לבן בני גנץ מסמך ובו הוא מפרט את המתווה להקמת ממשלת אחדות, בנושאי ביטחון, דת ומדינה וכלכלה וחברה. בין היתר, על פי המתווה הממשלה תפעל בהתאם למתווה אטיאס בכל הקשור לחוק הגיוס, והבטחה כי בשנה הראשונה לא תהיה חקיקה בנושאי דת ומדינה כלל. כל הפרטים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, בני גנץ
צילום: צילום: יונתן זינדל, אבשלום שושני, פלאש 90

ניסיון אחרון לפני החזרת המנדט לנשיא? במאמץ להניע את תהליך הרכבת הממשלה הגיש ראש הממשלה בנימין נתניהו מסמך לכחול לבן ובו שורה של הצעות מרחיקות לכת בנושאי דת ומדינה. לפני הגשת המתווה עדכן היום (חמישי) נתניהו את ראשי בלוק הימין. "לצורך הקמת ממשלה זו מובן שכל הצדדים יידרשו לוויתורים כדי להגיע להסכמות", נכתב במסמך. 

עיקרי המתווה שהוצג לכחול לבן:

ביטחון

"הקבינט הפריטטי יעביר החלטה תוך שישה שבועות על תוכנית רב-שנתית עדכנית לביטחון ישראל, כולל החלטה להעברה מיידית של תקציב השנה הראשונה עוד לפני העברת תקציב המדינה. החלטה זו נחוצה באופן דחוף למערכת הביטחון מול אתגרים ביטחוניים גוברים".

כלכלה

"הממשלה תאשר יעד גירעון מוסכם ושינוי סדר עדיפות תקציבי לאור הצרכים הביטחוניים הדחופים. תקציב המדינה יועבר לא יאוחר משלושה חודשים ממועד הקמת הממשלה".

חברתי

"הממשלה תגבש הסכמה על צרכים חברתיים חיוניים שיתוקצבו בתקציב המדינה".

דת ומדינה

"הסטטוס קוו יישמר לשנה הראשונה. מייד עם הקמת הממשלה יוקם צוות שיגבש הסכמות בנושא. בנפרד, מייד עם הקמתה, הממשלה תביא את חוק הגיוס המתוקן (מתווה אטיאס) להצבעה ותאפשר חופש הצבעה סיעתי בנושא".

מדיני

"ראש הממשלה נתניהו ויו״ר כחול-לבן חבר הכנסת רב-אלוף (במיל׳) בני גנץ יביאו בפני הממשלה עמדה משותפת ביחס לתוכנית המאה של הנשיא טראמפ, כשתוצג, וביחס להחלת הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח".

"אני קורא לבני גנץ לגלות אחריות לאומית ולהיכנס איתי מייד למשא ומתן, ולהקים איתי את הממשלה שמדינת ישראל כל כך זקוקה לה", אמר נתניהו אחרי פרסום המתווה. חבר הכנסת איתן גינצבורג מכחול לבן מיהר לכתוב בחשבון הטוויטר שלו: "לא יהיה כלום כי אין כלום". הח"כית אורית פרקש הכהן מכחול לבן צייצה: "תמיד אפשר לסמוך על נתניהו שלא יחמיץ הזדמנות לפספס הזדמנות". יו"ר המפלגה בני גנץ לא הגיב באופן רשמי להצעה.

ביהדות התורה מיהרו להגיב להצעה: "כפי שהודענו אחרי הבחירות האחרונות סיעת יהדות התורה היא חלק מבלוק ה-55. כידוע, הסמכנו את רה”מ נתניהו לנהל מטעמנו מו”מ להקמה אפשרית של ממשלת אחדות עם מפלגות נוספות. כשיוגש לנו מתווה קואליציוני קונקרטי נדון בו ונכריע".

בתוך כך, השבוע דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי עדיין לא ידוע מתי בדיוק יחזיר ראש הממשלה לנשיא המדינה את המנדט להרכבת ממשלה, אך במפלגת כחול לבן נערכים לכך שנתניהו יעשה זאת כבר השבוע. במסגרת היערכות זו, צוות המשא ומתן של המפלגה נפגש ביום שלישי.

איילת שקד התייחסה היום בריאיון לכאן רשת ב למשא ומתן הקואליציוני, ואמרה: "אני חושבת שבני גנץ צריך להיות שני ברוטציה כדי שישב תקופה מסוימת בשולחן הממשלה ויבין איך זה עובד. אני חושבת שזה אינטרס שלו ואינטרס של המדינה, אז אם מציעים לו רוטציה ואומרים לו בסדר אנחנו מבינים שאף אחד לא ניצח במערכת הבחירות הזו, בוא תשב תלמד איך זה עובד ואחר כך תיקח משם הלאה את המושכות, אני חושבת שזו הצעה מאוד הגונה ונכונה לו ולמדינת ישראל".

הפופולריים