המחלוקת על המובלעת הירדנית: הפעילות החקלאית תוארך

הפעילות הישראלית במובלעת "הירדנית" תוארך

זאת כחלק מהמגעים המתנהלים בין הצדדים בנוגע לעתיד השטחים שחכרה ישראל במסגרת הסכם השלום • דובר משרד החוץ הירדני: התייעצויות שהתקיימו עם ישראל נגעו לסיום החכירה ולא לחידושה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גבול ישראל-ירדן, 13.02.19
צילום: צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

פקידים בכירים מסרו לכאן חדשות כי מסתמנת הארכה בפעילות החקלאית בצופר של כמה חודשים כחלק מהימשכות המשא ומתן בין הממשלות בנוגע לעתיד השטחים. לפי אותם פקידים, כרגע מסתמנת הארכה בפעילות הישראלית בצופר למשך עונה חקלאית נוספת. יש לציין כי מדובר בתקופה של כחצי שנה. הארכה ניתנת על מנת לדון "במודלים עסקיים עתידיים", שיאפשרו את המשך הפעילות של החקלאים הישראלים גם מעבר לכך. עוד נמסר כי הדיונים בנושא, המובלים על ידי המועצה לביטחון לאומי, נמשכים.

בהודעה של משרד החוץ הירדני לעומת זאת נכתב כי הפרסומים על כך שירדן הסכימה להאריך או לחדש את חכירת המובלעות צופר ונהריים אינם נכונים. בהודעה של דובר משרד החוץ, סופיאן אל-קודאה, נאמר כי התוקף של הנספחים בעניין חכירת שתי המובלעות יסתיים ב־10 בנובמבר וכי ההתייעצויות שהתקיימו עם ישראל נגעו לסיום החכירה ולא לחידושה.

בשבוע שעבר שלח ראש המועצה האזורית עמק הירדן עידן גרינבאום מכתב לעבדאללה מלך ירדן, ובו הוא מבקש להיפגש עמו בנושא. המלך לא השיב לפנייה. ביום שישי הקרוב תתקיים בנהריים עצרת של תושבי עמק הירדן, בניסיון כמעט אחרון לגייס את דעת הקהל ולשנות את תמונת המצב. במהלך השנה שחלפה מאז הודעת מלך ירדן על אי הארכת הסכם החכירה, איש לא דיבר עם החקלאים על פיצוי בעבור הקרקע שהם יאבדו, או קבלת שאח חקלאי חילופי.

ירדן העבירה לפני שנה הודעה לפיה היא מסיימת את הסכם החכירה עם ישראל על השטחים אל-באקורה ואלר'מר, שנמצאים סמוך לצופר ונהריים בעמק הירדן. משרד החוץ הירדני מסר למקבילו הישראלי שני מזכרים בדבר ההחלטה על סיום ההסכם, שנחתם עם חתימת הסכם השלום בין המדינות ב-1994. מאז מתנהלים מגעים בין הצדדים בנושא.

הפופולריים