ועדת הבחירות המרכזית מתכננת הצבת קלפיות שקופות בבחירות הבאות

מהבחירות הבאות: הקלפיות יהיו שקופות

פרסום ראשון: בוועדה מעריכים שהדבר ימנע ממצביעים להכניס כמה מעטפות לקלפי ביחד. עוד בוחנת הוועדה מנגנון בפתח הקלפי שיאפשר הכנסת מעטפה אחת בכל פעם, בדומה למנגנון הפקדת צ'קים בבנק
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קלפי בחירות בירושלים, 17.09.19
צילום: צילום: אסתי דזיובוב, TPS

ועדת הבחירות המרכזית מתכננת להציב בבחירות הבאות קלפיות שקופות, שבהן ניתן לראות את המעטפות מבחוץ. כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. בוועדה סבורים שהצעד הזה ימנע ממצביעים לשלשל בבת אחת כמה מעטפות לקלפי, משום שהמהלך יהיה גלוי וייראה לעין. פתרון נוסף שבוחנת הוועדה הוא מנגנון בפתח הקלפי, שיאפשר הכנסת מעטפה אחת בכל פעם, בדומה למנגנון הפקדת צ'קים בבנק.
הצעדים הללו יינקטו כדי להתמודד עם שיטת הזיופים המרכזית שהתגלתה בבחירות בשבוע שעבר, במסגרתה מצביעים שלשלו כמה מעטפות במקביל, בצורה מאורגנת. ביישוב הדרוזי ירכא שבגליל התגלה שמאות מעטפות עודפות הוכנסו לקלפי, ב-15 קלפיות. הוועדה הצליחה לאתר את המעטפות המזויפות ברוב הקלפיות ולכן התוצאות ב-12 קלפיות אושרו. ב-200 קלפיות נמצאו חתימות מזויפות זהות. כלומר, כמה חתימות שאינן של חברי ועדת הקלפי שנמצאו על מעטפות מזויפות כמעט בכל הקלפיות.
הדברים האלה הביאו את הוועדה למסקנה שמדובר בזיוף מאורגן של אדם שהשיג מעטפות מראש, ומה שחיזק את המסקנה הוא שבמעטפות המזויפות שכן פתחו מצאו פתקים של אותה סיעה, שאת השם שלה, בינתיים, לא חושפים בועדת הבחירות. הקלפיות החשודות, המעטפות המזויפות והפרוטוקולים הוכנסו לכספת כדי שישמשו בעתיד את חוקרי המשטרה.

הפופולריים