נשיא המדינה הטיל על נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה

נשיא המדינה הטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה

ריבלין: "העם לא רוצה בחירות נוספות" • נתניהו: "צו השעה הוא ממשלת אחדות לאומית יציבה ומהירה לנוכח האתגרים הכבירים" • גנץ: "כחול לבן לא מסכימה לשבת בממשלה שכנגד העומד בראשה עומד כתב אישום חמור"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ריבלין מעניק לנתניהו מנדט, בית הנשיא, 25.9.2019
צילום: צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, הטיל הערב (רביעי) על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את מלאכת הרכבת הממשלה. בתום פגישת נתניהו עם יו"ר כחול לבן, בני גנץ, והכישלון להקים ממשלת אחדות הודיע נשיא המדינה כי המנדט להרכבת הממשלה יינתן ליו"ר הליכוד. נתניהו ציין בנאומו כי צו השעה הוא ממשלת אחדות. יו"ר כחול לבן, בני גנץ, הגיב בהודעה מטעמו ואמר כי מפלגתו לא תוכל לשבת בממשלה שנגד העומד בראשה עומד כתב אישום.

בדברים שנשא בבית הנשיא הדגיש ריבלין כי העם לא רוצה בחירות נוספות. "גודל השעה וגודלם של האתגרים שלפנינו, מחייבים את מנהיגיו של העם הזה להקים ממשלה בישראל, ממשלה לעם בישראל. ידע העם בישראל - ניתן להקים ממשלה. אם תקום ממשלה, נכון, כולם ישלמו מחירים. אך אם לא תקום כזאת - אזרחי ישראל הם אלו שישלמו את המחיר הגדול מכולם".


ריבלין אמר כי על רקע תוצאות הבחירות, עצם הטלת הרכבת הממשלה על אחד מבין המועמדים היא כשלעצמה איננה הפתרון המספיק. "אין בה כהוא זה האחריות המוטלת על שני המעמדים, כמו גם על כלל סיעות הבית, לייצר את התנאים לפתרון המבוי הסתום. המפתחות נמצאים בידי כל נבחרי הציבור. כל עוד לא ייפסקו הפסילות והחרמות של ציבורים שלמים בחברה לא תהיה מוטיבציה לייצר בריתות בין המפלגות ולהתפשר ולא תקום ממשלה. הצעתי למועמדים להקים ממשלה שוויונית שלא יהיה בה יתרון לגוש אחד על פני השני. הצעתי לשנות את החוק ולהעניק כוח ומשמעות לתפקיד ממלא מקום ראש הממשלה. לקחתי בחשבון שהליכוד כמו גם כחול לבן התחייבו להשיב את המנדט אם לא יצליחו להקים ממשלה".

ראש הממשלה נתניהו אמר כי לא נוכל להקים ממשלה אלא יחד ושצו השעה הוא ממשלת אחדות לאומית יציבה ומהירה. "אנו זקוקים לפיוס לאומי. זה חיוני בעת הזו במיוחד. עברנו מערכת בחירות קשה לכל הצדדים. צריך לאחות את הקרעים. אנחנו עומדים מול שלושה אתגרים כבירים: אתגר ביטחוני – כולכם רואים את החוצפה של איראן שתוקפת אותנו מלבנון ועזה. זה לא ספין. יש לנו אתגר ביטחוני כביר שמתקרב במהירות עצומה. העם צריך להיות מאוחד ומוכן. הצו השני הוא הצו הכלכלי – מול האתגרים של איראן נצטרך להקצות משאבים רבים והדבר מחייב הסכמה לאומית רחבה. הצו השלישי הוא הזדמנות שלא תחזור – אנחנו יכולים להגיע להסכמות לאומיות במסגרת תוכנית המאה של הנשיא טראמפ שתוצג להערכתי רק אם נעמוד כולנו יחד. יש לנו הזדמנות לקבוע את גבולנו המזרחי".

יו״ר כחול לבן, בני גנץ, אמר בסיום השיחות כי כחול לבן בראשותו לא מסכימה לשבת בממשלה שכנגד העומד בראשה עומד כתב אישום חמור. "נושא זה לצד מרכיבי מהות נוספים, חשוב עבורנו יותר מכל דיון בנושא חלוקת תיקים או רוטציה. כחול לבן מחויבת לרעיון האחדות, אך מבחינתנו סדר הדברים הנכון הוא משא ומתן בין שתי המפלגות הגדולות - וביניהן בלבד - כדי להגיע להסכמה על נושאי התוכן והמהות של הממשלה הבאה. נושאים שיאפשרו לחלץ את מדינת ישראל מהקשיים שהיא נתונה בהם. אם נסכים על אלה, נתפנה לדון בשאלות של חלוקת תפקידים, ומנגנון ניהול השלטון".


גנץ אמר כי לצערו כבר בראשית השיחות נודע כי הליכוד מייצג את הבלוק שבנה עם שלוש מפלגות נוספות, מפלגות הימין והמפלגות החרדיות. "הרכב זה לא מאפשר, מבחינת תוכן הנושאים, משא ומתן להקמת ממשלה רחבה בראשותי שתפעל למען כלל אזרחי ישראל. בפרט הרכב זה לא מאפשר להקים ממשלה שתייצג את אלה שבחרו יחד בשתי המפלגות הגדולות, אשר יקבעו מה יהיו קווי היסוד של הממשלה הבאה".


קדמו להחלטה חילופי דברים קשים בין גורמים בליכוד לבין גורמים בכחול לבן על רקע כישלון השיחות. בסביבת נתניהו האשימו כי יאיר לפיד פועל לסכל את המגעים להקמת ממשלת אחדות ואמרו: ״הוא עושה הכול כדי למנוע מגנץ להיות ראש ממשלה". גורמים בכחול לבן השיבו: "ספין של הליכוד שנועד להטיל את האשמה עלינו במקרה של הליכה לבחירות נוספות". יאיר לפיד צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "בני גנץ יהיה ראש ממשלה וביבי ילך לטפל בתיקיו הפליליים. הניסיונות השקופים של הליכוד לסכסך לא מרשימים אף אחד אצלנו".


הפופולריים