המשותפת תמליץ על גנץ? טיבי: "הכול פתוח, רוצים להפיל את נתניהו"

המשותפת תמליץ על גנץ? טיבי: "הכול פתוח"
בריאיון לכאן 11 אמר מספר 3 ברשימה המשותפת כי טרם התקבלה החלטה סיעתית אם להמליץ על גנץ לראשות הממשלה, אך רמז כי "צריך להיות שחקן משפיע ופעיל". לגבי האפשרות שאיימן עודה ימונה ליו"ר האופוזיציה הוא הבהיר: מעדיפים את ראשות ועדת הכספים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אחמד טיבי בריאיון לכאן 11 20.09.19
צילום:

חברי המפלגה השלישית בגודלה בכנסת ה-22, הרשימה המשותפת, טרם החליטו אם ימליצו על מי מהמועמדים לראשות הממשלה בפני הנשיא ראובן ריבלין ביום ראשון, וההחלטה עשויה לקבוע את זהותו של מרכיב הממשלה. מספר שלוש ברשימה, אחמד טיבי, רמז הערב (שישי) בריאיון לכאן 11 כי בפעם הזו, בניגוד לעבר, עשויים לנקוט במפלגה בצעד אקטיבי: "הכול פתוח, אנחנו רוצים להפיל את נתניהו".


מחר תתקיים ישיבת סיעה של הרשימה המשותפת כדי להכריע בשאלה. "יש דעות שונות לגבי ההמלצה", אמר טיבי. "יש ארבע מפלגות ואנחנו צריכים להכריע באופן דמוקרטי". על הטענה שלפיה בציבור יש ציפייה מהמפלגה להמליץ על גנץ אמר טיבי: "אני מעריך שזה נכון, ואני חושב שצריך לקחת את זה בחשבון. אבל אני יכול לומר לך שעד לרגע זה לא הייתה פניה רשמית אלינו כדי שנמליץ מכחול לבן".

רמז לעמדתו של טיבי על ההחלטה שצריכה לקבל מפלגתו ניתן היה לקבל בכך שאמר: "במשך כל הקמפיין אמרנו, ואני בדעה שצריך להיות שחקן משפיע ופעיל, להיות בתוך המגרש ולנסות להבקיע, עדיף בדקה ה-90. הצגתי מתווה לפני שבועיים של דרישות לגוש חוסם, גוש חוסם מתחיל בהמלצה והדרישות האלה הן דרישות של הציבור הערבי. אנחנו רוצים להפיל את נתניהו. מי שרוצה להפיל את נתניהו צריך לפעול אקטיבית למען זה".

על הקמפיין של נתניהו נגד הציבור הערבי אמר טיבי: הקמפיין שלנו היה רדום, עד שהגיע 'הקוסם' ושם שעון מעורר בכניסה של כל יישוב ערבי, ואז שמנו לב שהציבור שלנו מתחיל לנהור. נתניהו העיר את הציבור שלנו. הוא איבד את הטאץ' האיש הזה, מקוסם מצליח הפך להיות לקוסם כושל".

"הוא התגרה בציבור הערבי, הציבור הערבי הרגיש מותקף", המשיך טיבי בהתייחסו לנתניהו. "יש אנשים שנהרו בתגובה לעליהם הגזעני הבוטה האנטי ערבי של המסית הגדול ביותר בתולדות הפוליטיקה הישראלית".

באשר לאפשרות שיו"ר מפלגתו איימן עודה ימונה לתפקיד יו"ר האופוזיציה אמר טיבי: "אין מצב כזה בכנסת הבאה. לא ראש הרשימה הגדולה ביותר מקבל אוטומטית את התפקיד, אלא התקנון אומר שחבר כנסת כלשהו מאופוזיציה שמירב חברי הכנסת של האופוזיציה ממליצים עליו מתמנה. המפלגות הציוניות לא יתנו לחבר כנסת ערבי להיות יו"ר האופוזיציה. גם אני וגם איימן וגם כולנו מעדיפים למשל את ראשות ועדת הכספים".

הפופולריים