המגעים להרכבת הממשלה: גנץ מוכן שנתניהו יכהן כשר בכיר בממשלה בראשותו

גנץ מוכן שנתניהו יכהן כשר בכיר בממשלה בראשותו

בכירים בכחול לבן אף לא שוללים את האפשרות שנתניהו יכהן כראש ממשלה ברוטציה עם גנץ, אם הדבר יתאפשר משפטית • גורמים בש"ס: דרעי נסוג מהסירוב לצירוף כחול לבן לממשלה בראשות נתניהו
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בני גנץ ובנימין נתניהו
צילום: אסתי דזיובוב/TPS

המגעים לממשלת אחדות: יו"ר כחול לבן בני גנץ מזמין את בנימין נתניהו לכהן בשלב הראשון כשר בכיר בממשלתו, ובהמשך - לפי בכירים בכחול לבן - לכהן כראש ממשלה ברוטציה, אם הדבר יתאפשר לו משפטית. זאת כל עוד גנץ יהיה הראשון מבינהם שיכהן. כך פורסם היום (חמישי) במהדורת חדשות הערב בכאן 11. אמש דיווחנו כי גם נתניהו, מצידו, מעוניין לנהל משא ומתן על רוטציה עם גנץ.


יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מאוכזב מנאומו של גנץ היום שבו קרא לממשלת אחדות רחבה, שכן הוא מעוניין בממשלה צרה. לדברי מקורביו, אם גנץ לא יתחייב לממשלה חילונית עד לשבוע הבא, ליברמן לא ימליץ עליו אצל הנשיא ריבלין. בינתיים, בכחול לבן מפעילים קמפיין בניסיון לקבע את עצמם בתודעה הציבורית כמנצחים בבחירות.

גם בש"ס כבר מראים סימנים של פשרה. גורמים במפלגה אומרים כי היו"ר אריה דרעי נסוג מהסירוב לצירוף כחול לבן לממשלה בראשות נתניהו. לדברי הגורמים, הציוץ של דרעי פותח דלת לשיחות עם כחול לבן על בסיס ממשלה עם נתניהו. ראשי "דגל התורה" דנו הערב עם מנהיגם הרוחני, הרב חיים קנייבסקי, באשר לאפשרות ליסוג מסירובם לשבת בממשלה אחת עם מספר שתיים בכחול לבן, יאיר לפיד. אולם הפגישה הסתיימה ללא החלטה. ‏באגודת ישראל אומרים שעד שלא שתהיה הצעה ברורה, מועצת גדולי התורה לא תתכנס.

הלילה: ראשי הרשימה המשותפת יכריעו אם להמליץ על גנץ

בגזרת המפלגות הערביות, ראשי המפלגות המרכיבות את הרשימה המשותפת ייפגשו כדי להחליט מהם תנאי הסף שיציבו להמלצתם על גנץ בפני הנשיא. המפלגות הערביות מעוניינות לדרוש התחייבות מיו"ר כחול לבן לקידום החברה הערבית בישראל, או לחידוש המשא ומתן עם ההנהגה הפלסטינית. אולם קיימים חילוקי דעות בין המפלגות בשאלה איזה סוג של התחייבות יספק אותן.


לצד זאת, יו"ר הרשימה המשותפת מצידו מציב תנאי נוסף להמלצה על גנץ, והוא - פגישה מוקדמת והבטחות מעשיות. בכחול לבן אומרים לכאן חדשות כי אין כוונה להיפגש עם איימן עודה, זאת מתוך מחשבה שגם ללא תמיכתו, הנשיא יטיל על גנץ את מלאכת הרכבת הממשלה.


הפופולריים