בסביבת נתניהו לא שוללים רוטציה עם גנץ

בסביבת נתניהו לא שוללים רוטציה עם גנץ

פרסום ראשון: לדברי מקורב לנתניהו, התנאי הוא הסרת הפסילה האישית שהטילו בכחול לבן על ראש הממשלה; מסתמן: ליברמן לא ימליץ לנשיא על שני המועמדים. נתניהו זימן את ראשי מפלגות הימין לפגישה נוספת מחר
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ובני גנץ בליל הבחירות 17.09.19
צילום: צילום: רויטרס

פרסום ראשון: בסביבתו הקרובה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא שוללים אפשרות לקיים רוטציה בראשות הממשלה עם יו"ר כחול לבן בני גנץ. כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. לדברי מקורב לנתניהו, התנאי הוא הסרת הפסילה האישית שהטילו בכחול לבן על ראש הממשלה בשל מצבו המשפטי. אפשרות אחרת שעליה מדברים מקורבי נתניהו היא או רוטציה או בחירות חדשות. 

 

בד בבד, נתניהו זימן את ראשי מפלגות הימין לפגישה נוספת מחר ב-09:30 בבוקר. מטרת הפגישה היא להדק את שיתוף הפעולה בין המפלגות לקראת המשא ומתן. 

איש המפתח בבחירות, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, מציב לנתניהו ולגנץ תנאים קשים שלא יוכלו לעמוד בהם – לנתניהו להיפרד מהחרדים, ולגנץ להיפרד מהאמירה שלא יישב עם ראש הממשלה. לכן, מסתמן שלא ימליץ על אף אחד מהם לנשיא. ברשימה המשותפת שלושה חברי בל"ד שלא יתמכו בגנץ, וכך, לנתניהו יש סיכוי לקבל ראשון את המנדט להרכיב ממשלה חדשה.


אלה האפשרויות להרכבת קואליציה

נתחיל בנתניהו, שהיום מאחד את מפלגות הימין לגוש אחד. זו הקואליציה האפשרית שלו: הליכוד, כמובן, עם 31 מנדטים, ש"ס עם תשעה מושבים, יהדות התורה עם שמונה וסוגרת את הגוש ימינה עם שבעה מנדטים. זה מביא את נתניהו ל-55 מנדטים בסך הכל, רחוק שישה מנדטים מהקמת ממשלה.

התרחישים לצירוף מפלגה נוספת התבדו כבר היום: ליברמן הציב תנאים בלתי אפשריים עבור ישיבה עם החרדים, ועמיר פרץ כבר הודיע שחבל לנתניהו על הזמן ושלא ניסה לדבר איתו על הצטרפות לממשלתו.

מה קורה עם בני גנץ? נתחיל לספור: ראשית, כמובן, כחול לבן עם 32 מנדטים, העבודה שתלך עם גנץ – עוד שישה מנדטים, המחנה הדמוקרטי חמישה מנדטים, והרשימה הערבית המשותפת עם 13. בסך הכל 56 מנדטים - לא מספיק.


לצורך התרחיש נכניס את יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לגוש של גנץ. אבל מכיוון שליברמן הודיע שאין סיכוי שיישב עם המפלגות הערביות בממשלה, נוציא את הרשימה המשותפת החוצה.  בתסריט הזה גנץ מתרחק עוד יותר – 52 מנדטים בלבד.

אז נחזור למצב הקודם - 56 מנדטים לגוש של גנץ. 55 מנדטים לגוש של נתניהו. אין ממשלה בישראל.

לכן, האפשרות היחידה המסתמנת שתמנע מערכת בחירות שלישית בתוך שנה היא אופציית ממשלת האחדות. גנץ מביא אליה את 32 המנדטים שלו, נתניהו יביא אליה את 31 המנדטים של הליכוד - ויש להם ממשלה גם לפני שהם מצרפים אפילו מפלגה אחת. ולכן השאלה היא אחת – האם גנץ ונתניהו יכולים להגיע ביניהם להסכמה מי משניהם יהיה הראשון ומי השני לכהן בראשות הממשלה? לנתניהו אין שום עניין בלהיות שני כיוון שאז מרגע הגשת כתב אישום נגדו הוא חייב להתפטר. השאלה אם יש איזשהו פתרון יצירתי שכחול לבן תסכים לכהן תחת נתניהו כראש ממשלה, אולי תמורת הבטחה לפרישתו לאחר העמדתו לדין.

הפופולריים