השופט בדימוס ג'ובראן: שמעתי אמירות קשות וגזעניות מצד פוליטיקאים בכירים

סלים ג'ובראן: שמעתי הצהרות גזעניות מצד בכירים
יו"ר ועדת הבחירות לשעבר מתח ביקורת חריפה על התנהלות נתניהו ופוליטיקאים נוספים במהלך מערכת הבחירות הסוערת. בריאיון לכאן רשת ב אמר: "כערבי אני מרגיש אזרח סוג ב"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סלים ג'ובראן
צילום: צילום: פלאש 90

שופט בית המשפט העליון ויו"ר ועדת הבחירות לשעבר סלים ג'ובראן התייחס היום (שלישי) למערכת הבחירות הסוערת, ובריאיון לתוכנית בחצי היום עם אסתי פרז בכאן רשת ב מתח ביקורת חריפה על התנהלות ראש הממשלה בנימין נתניהו ופוליטיקאים נוספים. "אני שמעתי לאחרונה הצהרות קשות וגזעניות מצד בכירים", אמר ג'ובראן.

האזינו לריאיון עם סלים ג'ובראן בכאן רשת ב

השופט בדימוס שימש כיו"ר ועדת הבחירות המרכזית במערכת הבחירות ב-2015, אז נתניהו פרסם הצהרה לפיה "המצביעים הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפי". על אותה התבטאות אמר ג'ובראן: "כיו"ר הוועדה לא יכולתי להתייחס לזה, אבל זה באמת היה דבר מיותר". על ההתבטאות שהתפרסמה לאחרונה בעמוד הפייסבוק של ראש הממשלה, לפיה "הערבים רוצים להשמיד את כולנו", אמר יו"ר ועדת הבחירות לשעבר: "זו הצהרה מדאיגה, אומללה, מיותרת ואין לה שום מקום. זה דבר שלא מתקבל על הדעת. גם אם זה נכתב בטעות, אם אני ראש הממשלה אני אמור לדעת על כל הצהרה שיוצאת מטעם אותו אחראי על עמוד הפייסבוק שלי".

על אחוזי ההצבעה הנמוכים במגזר הערבי בבחירות באפריל אמר ג'ובראן: "חלק מהערבים היו מתוסכלים מהמפלגות הערביות שלא התאחדו. רוב האזרחים הערבים רוצים להשתלב בכל מה שקורה במדינה, אין שום בדלנות. אני מקווה שהמצב ישתפר כשיפסיקו לתקוף את הערבים באמירות קשות. מקווה שאנחנו נרגיש חלק בלתי נפרד מהמדינה, בכפוף לכך שהמדינה תתייחס אלינו בכבוד הראוי.

"אני שמעתי את אחת ממועמדות מפלגות הימין אומרת – 'ערבי טוב זה ערבי מת'. השר בצלאל סמוטריץ' אמר כשהיה ח"כ שהערבים אנאלפביתים. הוא גם אמר שצריך להפריד בין יולדות יהודיות ליולדות ערביות – איך אפשר לחשוב על דבר כזה? ח"כ מיקי זוהר אמר שהגזע היהודי הוא גזע מיוחדת – המסקנה המתבקשת היא שהגזע האחר שחי פה הוא גזע נחות. זה מקבע את מה שקרה בחוק הלאום. אני אמרתי שנוצרו שני מעמדות, ואני כאזרח ערבי מרגיש כאזרח סוג ב".


ג'ובראן התייחס גם לסוגיית הצבת המצלמות בקלפיות, ולניסיון לחוקק חוק בנושא: "זו הצעה לא טובה ולא ראויה. אין צורך במצלמות של מפלגות, ומי שאמון על כך זו ועדת הבחירות. ההצעה הזאת גם באה לתייג את המצביעים הערבים כזייפנים – זה חמור".

 

הפופולריים