גנץ על ישיבה עם נתניהו: אם לא יהיו כתבי אישום נדבר מחדש | ראשי המפלגות באולפן

גנץ: ללא כתב אישום נגד נתניהו - נדבר מחדש

איילת שקד: "אם ראש הממשלה יחליט ללכת על מסלול החסינות, נתכנס יחד ונשקול את העובדות". ליברמן: "נמליץ על הראשון שמוכן לאחדות בלי חרדים". דרעי תקף את ליברמן: "לא מדבר איתו ולא לוחץ לו יד". גם הורוביץ תקף את יו"ר ישראל ביתנו: "מפלגה גזענית"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כל המשתתפים ב"ישראל בוחרת" 14.09.19
צילום: צילום: תומר נויברג, יונתן זינדל אהרון קרוהון והדס פרוש, פלאש 90

שלושה ימים לבחירות הגיעו הערב (שבת) בכירי המפלגות השונות לאולפן כאן חדשות. יו"ר כחול לבן בני גנץ חזר והדגיש כי לא ישב עם נתניהו תחת כתב אישום, אך לא שלל לחלוטין ישיבה עם ראש הממשלה: "לא אשב איתו כל עוד יש כתב אישום באופק, אם לא יהיה – נדבר מחדש". 


על ישיבה עם החרדים בממשלה אמר גנץ כי "אחרי שאקבע את קווי היסוד של הממשלה אזמין את האחרים להצטרף – גם החרדים, יצטרכו לקבל את קווי היסוד. הגיע הזמן שהרוב ישלוט". יו"ר ימינה, איילת שקד, התייחסה לאפשרות להעניק חסינות לנתניהו: "אם ראש הממשלה יחליט ללכת על מסלול החסינות, נתכנס יחד ונשקול את העובדות". על הביקורת כלפי חבר רשימתה בצלאל סמוטריץ' השיבה: "הוא הוביל את מצעד הבהמות לפני הרבה מאוד שנים, אנשים לומדים ומשתנים". בעקבות סערת סיפוח בקעת הירדן, שקד סתרה את דברי נתניהו וטענה כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לא הוציא חוות דעת בנושא הסיפוח ולא נדרש לכך.
יו"ר ש"ס, אריה דרעי, הכריז כי הוא יהיה מוכן לוותר על קידומו בממשלה אם תובטח ממשלת ימין. דרעי תקף את יו"ר ישראל ביתנו: "עשר שנים עבדנו יחד שלא יהיה ראש עיר חילוני בירושלים, ועכשיו הוא מזהיר מהתחרדות של העיר". הוא הוסיף כי היום הוא לא מדבר עם ליברמן ואפילו לא לוחץ לו יד. על יו"ר כחול לבן אמר דרעי, כי יעשה "הכל כדי שגנץ לא יקבל את המנדט להקים את הממשלה. הוא היה רמטכ"ל, ברור שהוא כשיר מבחינתי – אבל הוא לא מתאים".


יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר כי לא ישב בממשלה עם "החרדים, המשיחיים ובן גביר", על ההמלצה לרשות הממשלה השיב כי יתמוך במועמד שיחתור לממשלת אחדות ללא חרדים: "אני לא פוסל את נתניהו אישית". ליברמן האשים כי ראש הממשלה משתתף במסע ההשמצות וההכפשות נגדו והסביר ש"זה אומר שהוא נואש". לדברי ליברמן, "יש הצפה של פייק ניוז בהקשר שלי". לטענתו, פעילי ליכוד הפיצו שהוא אחראי לדיווח על הריגול הישראל בבית הלבן, שהתפרסם באתר האינטרנט האמריקני "פוליטיקו". 


השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התייחס לתיקי ראש הממשלה ואמר כי "אחרי שנדע את פרטי כתב אישום, נשקול בהתאם למה שמאפשר החוק, רצון הבוחר יובא בחשבון בתוך השיקולים". הוא תקף את דברי כחול לבן על פסילת נתניהו והצהרה שישבו עם הליכוד בממשלת אחדות בלעדיו.

על האפשרות של יציאה לבחירות בפעם השלישית, במקרה שלא תורכב ממשלה, אמר כי "אי אפשר להתחייב שלא נלך לבחירות שלישיות. האחריות על כך תהיה על מי שמחרים את נתניהו". ארדן חזר על דברי ראש הממשלה, לפיהם ייתכן כי ישראל תצא למבצע צבאי כבר בימים הקרובים: "הבחירות אינן שיקול בהקשר הזה".  


יו"ר הרשימה המשותפת, חבר הכנסת איימן עודה, עורר סערה פוליטית לפני כחודש, כשהצהיר שיסכים להיכנס לקואליציית מרכז שמאל. היום הוא הבהיר כי לא חזר בו מדבריו: "הצבתי תנאים ברורים - לא אהיה שותף בממשלה כשהעם שלי נתון תחת ממשל צבאי וכשהאזרחים הערבים הם אזרחים סוג ב׳. אם מישהו יכול לעמוד בתנאים – אהלן וסהלן". במענה לשאלה האם ימליץ על גנץ לראשות הממשלה אמר כי "אנחנו רוצים לשמוע ממנו על הכיוון המדיני, על ביטול חוק הלאום, ביטול הריסת בתים ערבים ועוד".


יו"ר המחנה הדמוקרטי, ניצן הורוביץ, תקף את יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן: "מי שחושב שהוא מנהיג החילונים החדש – כדאי שיחשוב שוב". הורוביץ אמר כי לא ישב עם מפלגתו של אביגדור ליברמן בממשלה, משום ש"מדובר במפלגה גזענית".


הורוביץ התייחס להאשמות שהוטחו בחבר רשימתו אהוד ברק ואמר כי "ברק לא נאשם, לא חשוד, אין שום תלונה נגדו. אני לא נכנס לעסקים הפרטיים של אנשים שעשו אותם לפני שנים". על מצב המחנה הדמוקרטי בסקרים השיב: "החרדים והמתנחלים מצביעים באחוזים עצומים, צריך להוציא את המצביעים שלנו מהבתים". 

מספר שתיים ברשימת העבודה-גשר, אורלי לוי-אבקסיס, חזרה על ההבטחה כי לא תשב בממשלה עם נתניהו: "תתקדמו. אנחנו לא נשב איתו. אמרנו את זה עשר פעמים. אין לי שפם להוריד".לוי-אבקסיס לא חסכה ביקורת מאלו שעזבו את מפלגת העבודה בעקבות החיבור עם גשר: "מרגע שהכרזנו על החיבור ראינו אנשים שנטשו את מפלגת העבודה, חלקם מטעמי אופרטוניזם. היו מי שהרימו גבה על כך שמפלגת העבודה 'נכבשה' על ידי מי שאינם מהמייסדים". למרות תוצאות הסקרים האחרונים, לוי-אבקסיס הכריזה כי לא קיים מצב שבו רשימתה לא תעבור את אחוז החסימה. בסוגיה המדינית אמרה, כי היא אינה פוסלת את רעיון שתי המדינות לשני עמים. 


נציג עוצמה יהודית איתמר בן גביר אמר כי ההסתה נגדו אינה עובדת ושאם נתניהו רוצה ממשלת ימין - האינטרס שלו הוא שעוצמה יהודית תהיה בפנים. כשדב גיל-הר הפתיע אותו והראה לו תמונות של רוצחי המונים, בהם ברוך גולדשטיין, הגיב בן גביר: "תליתי את התמונה של גולדשטיין לפני 20 שנה כי הוא הציל את החיים של חברים שלי, למה לא שואלים את טיבי למה יש לו תמונה של עראפת?". בן גביר הוסיף כי בציונות הדתית יש אכזבה גדולה מנפתלי בנט.

הפופולריים