נתניהו נפגש עם פוטין: "חלה עלייה בהיקף ניסיונות איראן לפגוע בישראל משטח סוריה"

נתניהו נפגש עם פוטין: "התיאום חשוב בעת הזו"

ראש הממשלה נפגש עם נשיא רוסיה בסוצ'י במשך כשלוש שעות. בפתח הפגישה אמר כי "התיאום הביטחוני בין המדינות חשוב בעת הזו". פוטין: "חשוב לנו מאוד מי ייבחר לכנסת"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו ופוטין בסוצ'י, ספטמבר 2019
צילום:

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב (חמישי) עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בסוצ'י שלחוף הים השחור, בפגישה שארכה כשלוש שעות. נתניהו התייחס בדבריו בפתח הפגישה לאיום האיראני ואמר כי "התיאום הביטחוני תמיד חשוב. אבל הוא חשוב במיוחד בעת הזו.


"בחודש האחרון חלה עליה מאוד חמורה במספר והיקף הניסיונות של איראן לפגוע בישראל משטח סוריה וגם לשים בה טילים מדויקים נגדנו. זה איום בלתי נסבל מבחינתנו אנחנו פועלים ולכן חייבים לוודא שלא יהיה חיכוך בינינו", הוסיף נתניהו. בהמשך הזמין את הנשיא הרוסי לישראל לציון 75 שנים לשחרור אושוויץ ולחנוכת האנדרטה לגיבורי המצור על לנינגרד.


פוטין אמר בפתח הפגישה כי "אנחנו שומרים על יחסים סדירים וטובים. בשנה שעברה ראינו את נתוני הסחר והכלכלה גדלים. הודות למעשים שלך יש התפתחות ביחסים בביטחון ואתה כמובן יודע שעדיין נשמרת סכנה מטרור בינלאומי. 


"אני יודע שישראל נמצאת באתגר היסטורי. ידוע שבישראל מתגוררים מיליון וחצי יוצאי ברית המועצות. תמיד התייחסנו אליהם כמו לאנשים שלנו. חשוב לנו מאוד מי ייבחר לכנסת ואני מקווה שמי שייכנס לכנסת ישמור על הקו של הידידות בין המדינות שלנו ויחסקו את היחסים שלנו הלאה", הוסיף פוטין.

לפני הפגישה עם פוטין נפגש נתניהו עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו. גורם מדיני אמר כי השניים דנו בהידוק התיאום הצבאי וכי ראש הממשלה אמר לשר ההגנה שהפעילות הישראלית נגד איראן גוברת בתקופה האחרונה משום שאיראן מגבירה את הניסיונות שלה לתקוף את ישראל משטח סוריה, ועל כן יש צורך בהגברת התיאום הצבאי.

בטרם המריא אמר כי הנסיעה חשובה מאוד, וכי ממשלתו פועלת בכמה זירות כדי להבטיח את ביטחון ישראל אל "מול איראן וגרורותיה". לנסיעתו של ראש הממשלה מתלווים ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת, ראש אגף המודיעין בצה"ל האלוף תמיר היימן, וראש אגף המבצעים האלוף אהרון חליוה.

יחד עם זאת, בצל הכרזת נתניהו על כוונתו להחיל ריבונות ישראלית בבקעת הירדן, רוסיה הזהירה אתמול את ישראל ואמרה כי אם תמומש הבטחת נתניהו  – תוחרף מאוד המתיחות באזור. משרד החוץ הרוסי כתב בהודעה מטעמו כי הוא מודאג מתוכניתו של ראש הממשלה וציין כי יישומה עלול להביא להסלמה חדה באזור ו"לערער את התקוות לכינון שלום בין ישראל ושכנותיה הערביות".

גם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש הביע דאגה מתוכניתו של נתניהו לספח את בקעת הירדן וצפון ים המלח. בהודעתו אמר גוטרש כי מדובר בהפרה חמורה של החוק הבין-לאומי, ותהיה ליישום התוכנית השפעה הרסנית על הסיכוי להחיות את המשא ומתן ולהשיג שלום אזורי.

הבוקר אמר נתניהו בריאיון לתוכנית דקלסגל בכאן רשת ב על הצהרתו כי התכוון לעשות זאת לפני שבועיים, אולם היועץ המשפטי לממשלה אסר עליו לעשות זאת "בגלל שאנחנו בממשלת מעבר". נתניהו הוסיף כי הסביר לו כי למיטב זיכרונו בממשלת מעבר העבירו חוק יסוד.

הפופולריים