נתניהו: מתכוון להחיל ריבונות על בקעת הירדן

נתניהו: מתכוון להחיל ריבונות על בקעת הירדן
ראש הממשלה הוסיף כי פרסום תוכנית השלום האמריקנית הוא הזדמנות היסטורית להכיל ריבונות ישראלית על יהודה ושומרון. ראש מועצת בקעת הירדן דוד אלחייאני טען מוקדם כי נתניהו עומד להודיע על החלת ריבונות ישראלית על הבקעה והוסיף: "זהו רגע היסטורי". בכיר בבית הלבן: "אין שינוי במדיניות האמריקנית כעת"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה בנימין נתניהו 10.09.19
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שבעה ימים לבחירות: ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (שלישי) על כוונתו להחיל ריבונות ישראלית על בקעת הירדן. את הדברים אמר בפני חברי ליכוד ושרים במהלך נאום בכפר המכבייה: "בכוונתי להחיל את הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים מלח".

צפו בהצהרה המלאה: 

נתניהו התייחס להצגת תוכנית השלום האמריקנית, שעתידה להתפרסם לאחר הבחירות בישראל: "זו הזדמנות היסטוית וחד פעמית להכיל את הריבונות הישראלית על יהודה ושומרון". ראש הממשלה הוסיף כי החלת הריבונות בבקעה יהיה הצעד הראשון שיבצע אם ייבחר והוסיף כי "זוהי חגורת הביטחון החיונית שלנו במזרח - קיר מגן מזרחי, שמבטיח שלעולם לא נחזור להיות מדינה צרה של מספר קילומטרים".

בכיר בבית הלבן הגיב: "אין שום שינוי במדיניות האמריקנית כעת". הבכיר הוסיף כי תוכנית השלום תפורסם לאחר הבחירות - "נפעל להגיע למסקנה מהי הדרך הטובה ביותר להמשיך קדימה כדי לקדם שלום בטחון ויציבות באיזור".

ראש מועצת בקעת הירדן דוד אלחייאני טען מוקדם יותר כי ראש הממשלה עומד להודיע על החלת ריבונות ישראלית על הבקעה: "הרגע הזה הוא אחד החשובים והמרגשים ביותר שחוויתי כראש המועצה - רגע היסטורי למדינת ישראל". 

המפה אותה הציג נתניהו במהלך ההצהרה

אלחייני התייחס למועד ההצהרה: "תודה לך ביבי, ואם הציניקנים יגידו שאתה עושה זאת בגלל הבחירות, אל תתרגש מהם, הם כנראה לא מבינים איזה מהלכים מקדימים חייבים היו להיעשות כדי שהצהרה דרמתית כזו תבשיל ותתרחש".

ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה הזהיר מוקדם יותר מפני האפשרות שישראל תכריז על סיפוח אזורים מהגדה המערבית לשטח ישראל: "פלסטין אינה חלק מהקמפיין של נתניהו. אם הוא חושב שסיפוח התנחלויות יגרום לו להרוויח קולות בטווח הקצר - הרי שישראל והוא יהיו המפסידים בטווח הארוך". את הדברים אמר אשתייה במהלך פגישתו עם קונסול ספרד ברמאללה.

יועצו של אבו מאזן, מחמוד הבאש, צייץ בטוויטר כי "נתניהו דורס בשתי רגליו את החוק הבינלאומי - לכיבוש אין ריבונות ואין חוקיות". גם בכיר ברשות הפלסטינית סאיב עריקאת הגיב להצהרה ואמר כי "על פי החוק הבינלאומי, סיפוח הוא פשע מלחמה. חייבים לסיים את הסכסוך על בסיס שתי המדינות וגבולות 1967 ולא למשוך אותו לעוד 100 שנים. אני גר בבקעת הירדן. נתניהו רוצה שהנכדים שלי יחיו בין חומות".

כל התגובות מהמערכת הפוליטית על ההצהרה של נתניהו: 

הפופולריים