חברת החשמל תוכל לנתק את הרשות הפלסטינית בעוד שבועיים; הערכה: הממשלה תבקש איפוק

חברת החשמל תוכל לנתק את הרשות הפלסטינית

מטרת הניתוק, שיתחיל ביהודה ושומרון, היא ללחוץ על הרשות לשלם את החוב שעומד על 1.7 מיליארד שקלים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תחנת חשמל פלסטינית
צילום: צילום: פלאש 90

החשש מקריסת הרשות הפלסטינית: חברת החשמל תוכל לנתק את הרשות הפלסטינית מזרם החשמל לאחר הבחירות בעוד כשבועיים, כך פורסם היום (שבת) בחדשות השבת בכאן 11. החברה מתכוונת להתחיל בניתוק הכפרים ביהודה ושומרון, כדי ללחוץ על הרשות לשלם את חשבון החשמל שעומד על 1.7 מיליארד שקלים. לפי הערכות, הדרג המדיני לא ימנע את הניתוק, אך יבקש מהחברה לנהוג באיפוק.


החברה הודיעה לפני כשבועיים במכתב לראש הממשלה, לשרי האוצר והאנרגיה, לרשות החשמל ולמתאם הפעולות בשטחים כי בשל חובה של חברה החשמל המזרח ירושלמית, בכוונתה להפעיל את נוהל הניתוק. על פי פסיקת בג"ץ שניתנה לפני כחודשיים, החל ממועד ההודעה לגורמים הרלוונטיים על חברת החשמל להמתין 35 ימים ולאחריהם היא רשאית להתחיל בניתוקים.

בחודש שעבר פורסם כי ישראל והרשות הפלסטינית סיכמו כי הפלסטינים ישלמו לישראל 300 מיליון שקלים לכיסוי החוב לחברת החשמל הישראלית. על פי ההבנות שהושגו, הכסף יקוזז מכספי המסים שלה ובמקביל יפעלו הצדדים לגבש חוזה רכישת חשמל מסודר בין הרשות לבין חברת החשמל.

לפני כחודשיים נחשף בכאן 11 כי ישראל שוקלת לוותר לרשות הפלסטינית על 200 מיליון שקלים בחודש. מדובר בכספים שהיא גובה בעבור הרשות במסגרת מס הבלו על הדלקים שהרשות קונה מקבוצת בזן הישראלית ומוחזרים לקופת הרשות אחת לחודש וחצי, במהלך סיבובי, במסגרת התקזזות המס בין הצדדים. אלא שמזה שישה חודשים, הרשות מסרבת לקבלם בשל הקיזוז הישראלי של משכורות המחבלים מהם. מה שהביא לתפיחת הגירעון התקציבי של הרשות ב-600 מיליון שקלים מדי חודש, שהגיע לשלושה מיליארד שקלים בסך הכל עד כה.

הפופולריים