ארה"ב סיכלה החלטה במועצת הביטחון שתשווה את ישראל לחיזבאללה

ארה"ב סיכלה החלטה שתשווה את ישראל לחיזבאללה

על רקע חילופי האש השבוע בין צה"ל לחיזבאללה, צרפת ניסחה הצעת החלטה לפיה מועצת הביטחון של האו"ם מגנה כל הפרה של קו הגבול. ההצעה נזנחה לבסוף בזכות התעקשות אמריקנית שהנוסח לא יכלול ביקורת על ישראל
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ירי נ"ט לעבר כוח צה"ל בגבול ישראל-לבנון 1.9.19
צילום:

ארצות הברית סיכלה הלילה (שישי) קבלת החלטה במועצת הביטחון של האו"ם בנושא המתיחות בין ישראל לחיזבאללה, בהתעקשותה שהנוסח לא יכלול שום ביקורת על ירושלים, כך מסרו מקורות דיפלומטיים לסוכנות הידיעות הצרפתית. את טיוטת הצעת ההחלטה ניסחה צרפת ונאמר בה כי חברות מועצת הביטחון מגנות כל הפרה של קו הגבול בין ישראל ללבנון - הן באוויר והן ביבשה - וקוראות לכל הצדדים לכבד את ההסכם בדבר הפסקת "מעשי האיבה".

לדברי המקורות, ארצות הברית פסלה שני נוסחים של טיוטת ההצעה ודרשה שההצהרה תגנה את חיזבאללה במפורש. הנציגים האמריקנים הסבירו כי לא יוכלו לתמוך בשום הצהרה שתעניק מעמד שווה לישראל ולארגון הטרור. חברות אחרות במועצה התנגדו לעמדה האמריקנית, אולם טיוטת ההצעה נזנחה לבסוף משום שעל פי הכללים של מועצת הביטחון, כל החלטה חייבת לקבל את תמיכתן של כל 15 המדינות חברות בה.

ישראל העבירה ביום שלישי האחרון מכתב תלונה למועצת הביטחון בעקבות תקיפת חיזבאללה בגבול לבנון בתחילת השבוע. במכתב, שהועבר על ידי שגריר ישראל לאו"ם דני דנון, נכתב כי "פעולותיו ההתקפיות של ארגון הטרור חיזבאללה והגיבוי מממשלת לבנון - עלולים להמיט אסון על המדינה".


עוד נכתב כי "מתקפת הטרור שביצע חיזבאללה בוצעה מתוך שטח המנדט של יוניפי"ל כחלק ממהלך רחב שמבצע הארגון במימון ובהכוונה איראנית במטרה לערער את היציבות האזורית. מדינת ישראל התריעה לא פעם בפני הקהילה הבינלאומית כי חיזבאללה פועל להתעצם צבאית, כולל בתחום הנשק המדויק". דנון חתם את המכתב בכותבו: "מצפים שהמועצה תבהיר למדינת לבנון כי עליה לממש את ריבונותה, למנוע התקפות ואיומים משטחה כלפי ישראל ולרסן את חיזבאללה".


ביום ראשון מימש חיזבאללה את הבטחתו להגיב להרג שניים מאנשיו שבוע קודם לכן סמוך לדמשק. ארגון הטרור ירה טילי קורנט לעבר כוחות צה"ל שבגבול, סמוך למושב אביבים, ופגע בג'יפ צבאי ובמוצב. צה"ל הגיב בירי פגזים. לא היו נפגעים בקרב כוחותינו, אך הצבא ביים פינוי חיילים פצועים לבית החולים רמב"ם בחיפה כחלק מהלוחמה הפסיכולוגית אותה הוא מנהל מול לבנון.


הפופולריים