נתניהו: קיימת אפשרות שטראמפ ורוחאני ייפגשו

נתניהו: קיימת אפשרות שטראמפ ורוחאני ייפגשו

ראש הממשלה תקף את נשיא צרפת שהזמין את שר החוץ האיראני לפסגת ה-G7: "לא ראוי בעליל". נתניהו טען כי אם יתקיים מפגש, טראמפ יגיע אליו "בגישה מפוקחת"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ, בנימין נתניהו
צילום: צילום: אי-פי

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (חמישי) לאפשרות שנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ייפגש עם מקבילו האיראני חסן רוחאני, ואמר: "קיימת אפשרות שנשיא ארצות הברית ונשיא איראן ייפגשו - אני לא אומר לטראמפ את מי לפגוש ומתי". את הדברים אמר בשיחה עם עיתונאים בלונדון. 

עוד אמר ראש הממשלה כי גם אם תיערך פגישה כזאת – "טראמפ יבוא לשיחות האלה בגישה מפוקחת ותקיפה יותר ממה שהיה עד עכשיו". עוד הוסיף כי הוא אינו חושב שממשל טראמפ נסוג מ-12 הקווים האדומים שמזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו הציג, כולל הנקודות שמתייחסות לעצירת פיתוח הטילים הבליסטיים של איראן, והפסקת הטרור והתוקפנות. "אנחנו תומכים במשא ומתן כולל שיכלול את כל הנקודות הללו". נוסף על כך, תקף נתניהו את נשיא צרפת עמנואל מקרון ואמר כי היוזמה שלו להזמין את שר החוץ האיראני, מוחמד זריף, לפסגת ה-G7 "זה דבר לא ראוי בעליל".

על הטענה כי נסיעותיו לחו"ל נובעות משיקולי בחירות אמר נתניהו: "זו לא גחמה ולא הצגה, אנחנו לא מייצרים מציאות מדומה. הפגישה עם מזכיר ההגנה חשובה מאוד, סיכמנו אחרי שיחות טלפון שיש דברים שצריך לדבר עליהם עין בעין. אנחנו כאן כדי לטפל בבעיות שהולכות ונערמות סביבנו.
על השיחות שקיים היום בלונדון אמר: "שיחות ממוקדות בהגברת הלחץ על איראן למניעת ההתבססות במרחב, גם נגד חיזבאללה. הפעולות הללו מחייבות תיאומים עם ארצות הברית וגם עם רוסיה – בהמשך אדבר גם עם פוטין. כשם שהם מגבירים את הנסיונות – כך אנחנו מגבירים את הנסיונות לפגוע בהם. המאמץ הוא מאמץ מוגבר בשבועות האחרונים ובימים האחרונים - גם לחץ כלכלי, וגם פעולות שנועדו לסכל התבססות כוחות איראנים בגבולנו או במרחק של תקיפה מאיתנו".

מוקדם יותר היום דווח כי ארצות הברית הציעה פגישה בין הנשיא דונלד טראמפ לנשיא האיראני חסן רוחאני בשולי העצרת הכללית של האו"ם. על פי הדיווח בעיתון היפני "קיודו ניוז", גורם אמריקני אמר כי ההצעה היא לפגישה שתתקיים בסוף החודש בניו יורק. אם הפסגה המוצעת תצא לפועל תהיה זו הפגישה הראשונה של מנהיגי ארה"ב ואיראן פנים מול פנים מאז שנת 1979.

רוחאני הודיע אתמול בנאום טלוויזיוני כי טהראן תבצע נסיגות נוספות מהסכם הגרעין עם המעצמות. לדברי רוחאני, הצעד השלישי בנסיגת טהראן מההסכם יכלול פיתוח צנטריפוגות, והוסיף כי ההנהגה האיראנית תנקוט בצעדים כדי להגן על האינטרסים של העם האיראני.

עוד קודם לכן אמר טראמפ: "האיראנים אמרו שיחזרו להיות מחויבים להסכם, אם אנחנו נעשה כמה צעדים כמו הסרת הסנקציות. אבל זה לא יקרה". לצד זאת אמר טראמפ כי איראן אינה אותה מדינה כפי שהייתה כשנכנס לתפקיד, ולדבריו ההנהגה האיראנית מעוניינת בהסכם.

הפופולריים